Jezioro turkusowe - zatopiona kopalnia kredy

Czy słyszeliście o jeziorze, które jest tak naprawdę zatopioną kopalnią kredy? Co ciekawe, ta atrakcja znajduje się w Polsce. Warto się tam wybrać - jezioro Turkusowe to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Wolińskim Parku Narodowym.

Jezioro Turkusowe - zatopiona kopalnia kredy

Mimo że to jedno z najchętniej odwiedzanych jezior przez turystów w Polsce, dla wielu z nas nadal jest miejscem bardzo tajemniczym.

Jezioro Turkusowe znajduje się we wsi Wapnica na wsypie Wolin. Jego inna nazwa, z którą możemy się spotkać, to Jezioro Szmaragdowe. Zbiornik jest bardzo mały - jego powierzchnia wynosi zaledwie 1,6 ha. Lustro wody znajduje się na wysokości 2,6 m n.p.m., dlatego jezioro tworzy kryptodepresję (18,6 m p. p. m.). Co ciekawe, to zbiornik sztuczny, dlatego jego niezwykła barwa nie jest tylko i wyłącznie dziełem natury.

Jezioro jest niewątpliwie jednym z najciekawszych miejsc w Polsce. To obowiązkowy punkt wycieczki po Pomorzu Zachodnim. Warto jednak przed taką wyprawą poznać jego historię i dowiedzieć się, dlaczego nazywane jest zatopioną kopalnią kredy.

Gdzie warto pojechać na weekend w 2016?

Jak powstało Jezioro Turkusowe?

Jezioro ma dosyć nietypową historię. Powstało w 1945 roku w miejscu, w którym wcześniej znajdowało się wyrobisko kopalni kredy. Po zakończeniu II wojny światowej dokonano demontażu znajdujących się tam urządzeń. Następnie wyrobisko zaczęło napełniać się wodą. Charakterystyczny turkusowy kolor jeziora wynika z odkładających się na dnie związków węglanu wapnia.

Jego nazwa powiązana jest z nietypową barwą zbiornika. Co ciekawe, woda tak naprawdę jest taka sama jak w innych jeziorach, ale kredowe dno w połączeniu z rozszczepionym światłem sprawia, że wydaje się nam ona zielona.

Gdańsk: Atrakcje - co warto zobaczyć?

Atrakcja Wolińskiego Parku Narodowego

Słynne jezioro jest jedną z najważniejszych atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego. To nietypowe miejsce przyciąga tłumy turystów z Polski i z zagranicy.

Jezioro otoczone jest wzniesieniami, wśród których najbardziej znana jest Piaskowe Góra. To doskonały punkt widokowy, z którego możecie podziwiać zbiornik w całej okazałości. Dobrze jest wybrać się w to miejsce w słoneczny dzień - w takich warunkach możecie liczyć na dodatkowe wyostrzenie barwy jeziora.

Jeśli jesteście w Międzyzdrojach powinniście tam pojechać - Wapnica znajduje się w odległości zaledwie 5 km od tej miejscowości. Kąpiel i wędkarstwo w jeziorze są zakazane, więc będzie to wycieczka jedynie o charakterze krajoznawczym. Jednak warto się na nią zdecydować - jezioro Turkusowe to jedno z najbardziej nietypowych zjawisk w naszym kraju.

Komentarze (15)
Jezioro turkusowe - zatopiona kopalnia kredy
Zaloguj się
 • leszekk73

  Oceniono 18 razy 14

  "Czy słyszeliście o jeziorze, które jest tak naprawdę zatopioną kopalnią kredy? Co ciekawe, ta atrakcja znajduje się w Polsce."
  Tak. Słyszeliśmy. Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie.

 • 1stanczyk

  Oceniono 19 razy 7

  "Po zakończeniu II wojny światowej dokonano demontażu znajdujących się tam urządzeń. Następnie wyrobisko zaczęło napełniać się wodą. Charakterystyczny turkusowy kolor jeziora wynika z odkładających się na dnie związków węglanu wapnia."

  "dokonano demontażu"
  Eufemizm .
  Na tych terenach po II WS sowieci kradli wszystko co dało się ukraść.
  Demontowali mosty, fabryki, wszystko co się dało i wywozili do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich

 • wm1963

  Oceniono 1 raz 1

  ..."ale kredowe dno w połączeniu z rozszczepionym światłem sprawia, że wydaje się nam ona zielona". Jeziorko Turkusowe , a woda zielona. To jaki kolor wody jest w Jeziorku Szmaragdowym ? Też zielona ?

 • uploadhelski

  0

  "Lustro wody znajduje się na wysokości 2,6 m n.p.m., dlatego jezioro tworzy kryptodepresję (18,6 m p. p. m.)" - to zdanie jest bez sensu.
  Kryptodepresja wynika z tego, że głębokość jeziora to 21.2m, a lustro wody jest na poziomie 2.6 m npm.

 • piotr33k2

  0

  tam nie ma nic specjalnie ciekawego ,prawdziwe jezioro o takim kolorze z zatopionej poniemieckiej jeszcze przedwojennej kopalni kredy , o wiele bardziej atrakcyjne turystycznie jest jezioro Szmaragdowe w puszczy Bukowej w Szczecinie zdrojach .

 • zenekciec

  0

  Po kapieli w tym jeziorze gwarantowany efekt neonowki w nocy .

 • kotecka1

  0

  Woda widocznie jest skazona i zabarwienie nie tylko podchodzi ze zwiazkow kredy, ale i innych powodow, wiec pewnie dlatego jest tam zakaz kapieli i wedkowania. Moze ktos to wyjasni ?.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 6 razy 0

  Takich oczek wodnych w kolorze szmaragdowym jest w Polsce w ch.....j.

 • ko_mentator

  Oceniono 2 razy -2

  „ Kąpiel i wędkarstwo w jeziorze są zakazane, więc będzie to wycieczka jedynie o charakterze krajoznawczym.” - czy ktoś potrafi wyjaśnić mi sens tego zdania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX