Stoi zapomniana w pobliżu polsko-niemieckiej granicy. Opuszczona Wieża Bismarcka. Czym jest i dlaczego w ogóle powstała?

Miały być dumą narodu niemieckiego. Wieże Bismarcka (niem. Bismarckturm) powstawały w latach 1869-1934 na cześć kanclerza Otto von Bismarcka. Na ich szczycie rozpalano ogniska, które symbolicznie wychwalały "żelaznego kanclerza".

W sumie na całym świecie powstało kilkaset tego typu konstrukcji. Dziś w Polsce znajduje się 17 z nich. Do jednej z wież dotarli eksploratorzy opuszczonych obiektów z grupy Urbex Polska. Odwiedzili oni wieżę, która znajduje się na terenie Zielonego Lasu w pobliżu Żar. Jej budowa rozpoczęła się w 1914 r. jednak nigdy jej nie ukończono. Ceglana konstrukcja miała mieć 42 metry wysokości, jednak udało się zbudować jedynie 25 metrów.

 

Teraz niedokończona wieża jest już mocno zniszczona, mimo to, nie brakuje śmiałków, którzy wspinają się na jej szczyt, by podziwiać panoramę okolicy.

Komentarze (84)
Stoi zapomniana w pobliżu polsko-niemieckiej granicy. Opuszczona Wieża Bismarcka. Czym jest i dlaczego w ogóle powstała?
Zaloguj się
 • ponury_swiniarz

  Oceniono 116 razy 66

  Kazdy kraj cos ma - Rosja pomniki Lenina, Niemcy wieze Bismarcka, Francja studnie Napoleona. A co z Polska? My tez powinnismy cos takiego pobudowac. Moze rowy Prezesa?

 • y.woodoo

  Oceniono 184 razy 46

  Dokonczyc budowe i walnac platforme obserwacyjna. Bedzie dobry widok na pajaca ze Swiebodzina.

 • marianek7777

  Oceniono 52 razy 44

  Pytanie, dlaczego eksploratorzy? Nie można normalnie odkrywcy, poszukiwacze....

 • korada-1928

  Oceniono 63 razy 31

  W calej Europie restauruje sie zabytki po starych rzymianach, slowianach , innych przebrzmialych ludach naszej ziemi, dlaczego wiec burzyc zabytkowa wieze Bismarka. Gdy ja budowano, Polski nie bylo wtedy na mapie Europy. Stoi i swiadczy o historii.

 • clip33

  Oceniono 19 razy 19

  Wczoraj, byłem na wieży tego typu na Wielkiej Sowie w Górach Sowich Jest odrestaurowana ale poplecznicy kanclerza nie palą już tam ognisk:)

 • thc4fun

  Oceniono 14 razy 14

  ciekawsze opuszczona wieza bismarcka znajduje sie w Żaganiu...

 • gregorothor

  Oceniono 12 razy 12

  Wieże Bismarcka mamy też w Szczecinie, a raczej mieliśmy..

 • komercyjny02

  Oceniono 11 razy 11

  Jedna taka wieża stała w Mysłowicach, w tzw. Trójkącie Trzech Cesarzy (gdzie onegdaj granica Prus/Niemiec stykała się z granicą austriackiej Galicji oraz rosyjskiego Królestwa Polskiego/Priwislianskawa Kraja).
  Obecnie jest tam tablica a władze Mysłowic i sąsiedniego Sosnowca myślą o budowie punktu widokowego.

 • maninthemirror

  Oceniono 21 razy 7

  Pewnie chcieli mieć dobry widok na białą flagę powiewającą na wieży Eiffla :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX