Monemvasia. Miasto-perełka ukryte na greckiej wyspie - w sam raz na ucieczkę od rzeczywistości

Szukasz miejsca, gdzie z dala od turystów będziesz mógł/mogła odpocząć od codzienności i nacieszyć się pięknem krajobrazu? Przedstawiamy Monemvasię, miasteczko ukryte wśród skał małej wyspy na wschodnim skraju Peloponezu.

Monemvasia to malutkie miasto na równie malutkiej wyspie, przycupniętej na wschodnim skraju Peloponezu. Monemvasia po grecku znaczy dosłownie „jedno wejście”. Na tym niepozornym skrawku ziemi znajduje się bizantyjska forteca, ukryta wśród skał. A oprócz niej, dostępne dla wszystkich plaże. To miasto-perełka położone z dala od turystycznego szlaku, połączone ze stałym lądem za pomocą grobli komunikacyjnej.

"Statek z kamienia"

Poeta Yiannis Ritsos nazwał kiedyś Monemvasię „statkiem z kamienia”(faktycznie, takie skojarzenie nasuwa się, kiedy ogląda się Monemvasię na zdjęciach), a Ci, którzy tu trafili, wysławiali wyspę i jej surowe piękno, do którego ucieka się jak do całkiem innego świata. Na każdym kroku natkniecie się tutaj na fragment historii, w mieście można dostrzec ślady różnych kultur, poczynając od czasów bizantyjskich, przez państwo frankijskie, wpływy weneckie i później osmańskie. Dodatkowo region obfituje w rzadkie zjawiska geologiczne. Jednym z nich jest jaskinia Kastania (położona na Peloponezie, w Lakonii), bardzo popularna wśród turystów. Tuż obok niej znajduje się wejście do tawerny, gdzie w dawnych czasach zwykli przesiadywać prawdziwi piraci!

Jeżeli potrzebujesz się wyłączyć i odciąć na chwilę od świata, wybierz się na Monemvasię. Teraz jest szczególnie dobry moment - np. w Alitalii znajdziecie loty z Warszawy do Aten za około 700 zł w obie strony. Stamtąd do Monemvasii można dotrzeć promem albo autobusem, w obu przypadkach podróż zajmuje około 8 godzin, a jej koszt w to około 150 zł.

Zimą unikniesz tłumów i w pełni docenisz urok greckiego miasteczka, lokalnej kuchni i widoków jak z pocztówki. Jeśli nie wierzysz, zobacz naszą galerię zdjęć.

Komentarze (9)
Monemvasia. Miasto-perełka ukryte na greckiej wyspie - w sam raz na ucieczkę od rzeczywistości
Zaloguj się
 • Anna Kubicka

  Oceniono 10 razy 6

  Piekne miejsce,pełne uroku.Ogolnie Peloponez wart zwiedzenia.Bylismy tam 5 lat temu,a widoki wspominamy do dzis.Warto zobaczyc to czego nie ma w programie wycieczek

 • Anna Kubicka

  Oceniono 9 razy 5

  Bylismy tam 5 lat temu.Polecamy Ci co pisza te komentarze to dupki Ogolnie na Peloponezie warto byc,jeszcze tylko półwysep Mani ,wawozy BAJKa Podróżowalismy motocyklem

 • kloszu

  Oceniono 6 razy 4

  Byłem wiele lat temu. Piękne i mało znane miejsce. Widok z samej góry jest niesamowity. Z trzech stron morze. Wierzchołek porastają kwiaty dzikiego czosnku. Klimatyczne miejsce. Zdjęcia nie oddają rzeczywistości. Polecam każdemu.

 • peppers01

  Oceniono 5 razy 1

  Ładne choć wyglądające na opuszczone. Czy to jest żywe miasto czy też relikt przeszłości?
  Szczerze mówiąc do mnie Grecja nie przemówiła mimo iż byłem tam dwukrotnie. Wyspy jeszcze ujdą, natomiast w części kontynentalnej jest zwyczajnie brudno.

 • jur82

  Oceniono 8 razy -2

  Ani kawałka plaży .....

 • s-gos

  Oceniono 16 razy -2

  Ja w tym roku pierwszy raz będę zwiedzać Grecję, zaczynam od Krety, już mam rezerwację w bp alfa star, ale po tych pięknych widokach Peloponezu stwierdzam, że to nie będzie mój jedyny wyjazd do Grecji...

 • bartoszcze

  Oceniono 12 razy -12

  Teraz tam w nocy koło zera, po prostu rewelka jak się tam wymarznie. Ale ważne że można tanio polecieć, c'nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX