Podobało Ci się w kopalni soli w Wieliczce? Rumuńska Salina Turda bije naszą narodową atrakcję na głowę [ZDJĘCIA]

Zazwyczaj bilet na diabelski młyn kupuje się po to, by móc z góry podziwiać panoramę miasta. A co powiecie na przejażdżkę diabelskim młynem 120 metrów pod ziemią? Taką atrakcję znajdziecie w starej kopalni soli w Rumunii, Salina Turda. A to dopiero początek.

W pięciu salach kopalni znajdziecie także amfiteatr, miniaturowe pole golfowe, dwa tory do kręgli, boisko sportowe, plac zabaw i głębokie na 8 metrów podziemne jeziorko, po którym można przepłynąć się łódką za jedyne 3 dolary. Mrok rozświetlają stare górnicze narzędzia, przerobione przez artystów na system oświetlający kopalnię. Trzeba przyznać, Salina Turda zawstydza naszą Wieliczkę. Może się także pochwalić historią sięgającą starożytnej Dacji. Położona w Turdzie, mieście środkowej Rumunii, wykorzystywana była już w czasach rzymskich, a potem w średniowieczu i przez kolejne wieki aż do 1930 roku. W 1992 zyskała drugie życie i została z powrotem otwarta, tym razem jako atrakcja turystyczna. Trzeba przyznać, że efekt jest imponujący, a cena za takie przeżycia raczej przystępna - bilet dla osoby dorosłej kosztuje 20 lei, czyli około 50 złotych.

Ci, którzy na samą myśl o takiej wycieczce zaczynają się pocić ze strachu przed klaustrofobią (lub przebywaniem tak blisko wrót do piekieł), możemy uspokoić, że w Salinie Turdzie panują warunki idealne dla cierpiących z powodu alergii czy chorób układu oddechowego. Temperatura pod ziemią utrzymuje się na stałym poziomie 11-12 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza, pozbawionego jakichkolwiek alergenów i bakterii, wynosi 80 procent.

Komentarze (41)
Podobało Ci się w kopalni soli w Wieliczce? Rumuńska Salina Turda bije naszą narodową atrakcję na głowę [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • jan-zet

  Oceniono 152 razy 148

  Byłem tam 2 lata temu. Trudno powiedzieć czy bije Wieliczkę na głowę czy nie, bo jest zupełnie inna niż Wieliczka. Tam jest po prostu jedna naprawdę gigantyczna komora w której zmieściło by się kilkanaście wielickich "komór Warszawa", z odnoga w której jest to jeziorko po którym się pływa łódkami. A Wieliczka to dziesiątki jak nie setki kilometrów korytarzy oraz mnóstwo komnat z których każda to dzieło sztuki. Wielkość tamtej sali naprawdę robi wrażenie ale jako dzieło sztuki to Wieliczka biję Tudrę na głowę. Historycznie również Wieliczka ma swoje przewagi, choć tam wydobywano sól od czasów rzymskich(już kilka kilometrów przed kopalnią można nawet dziś zobaczyć całe łąki pokryte solą) to kopalina to właściwie tylko 19 stulecie. Gdy ja tam byłem to w tej wielkiej komorze było wesołe miasteczko z Diabelskim młynem, jak dla mnie to wyglądało troszkę tandetnie choć z tego co widzę to zmienili.

  Ale Tudra jest naprawdę ciekawa i jak ktoś będzie w okolicach Klużu to zachęcam do obejrzenia. Dla mnie bardzo przypominała Wieliczkę jedynie z tego powodu, że to też kopalinia soli i znajduje się podobnie jak Wieliczka w pobliżu pięknego średniowiecznego miasta, poza tym to zupełnie innego typu atrakcje.

 • pilarjr

  Oceniono 157 razy 133

  bnta - z czym niby "...bije na głowę.." ? , bo sobie powiesili ładne świetlówki ?? . Przestańcie z tymi chorymi nagłówkami - ludzie przestaną was czytać. Od Faktu nie różnicie się już niczym.

 • r0b0l

  Oceniono 58 razy 56

  Rumunia nie bije pod żadnym względem Polski, jest po prostu zupełnie inna.
  Nie można porównać praktycznie niczego, natomiast zwiedzić trzeba koniecznie

  Wybieram się w tym roku po raz kolejny i wiem że pojadę tam jeszcze wiele razy

  Polskę zwiedzałem przez ostatnich 30 lat pieszo, rowerem, kajakiem więc mam skalę porównawczą

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 59 razy 53

  Naturalne Karpaty, Drakula, kopania soli...
  To wystarczająco powodów aby odwiedzić ten kraj a nie Libię.

 • kniazwitold

  Oceniono 69 razy 47

  W głowę to ktoś pobił autora tych tekstów - techniczne, przemysłowe miejsce porównywane wielosetletnią Wieliczką??

  Autor tych odkrywczych tekstów nawet nie miał odwagi podpisać się z imienia i nazwiska.

 • lyby

  Oceniono 51 razy 45

  He he... że niby lepsze od Wieliczki.
  Salina Turda to 4 wielkie dziury w ziemi z czego dwie są udostępnione, a do jednej można sobie pokrzyczeć ("Echo chamber"). Faktycznie, komory rozmiarem robią wrażenie, ale... nadal są to tylko dziury w ziemi i nic więcej :) Żeby więc turysta nie był rozczarowany w środku zbudowano coś w rodzaju lunaparku z diabelskim młynem, boiskiem, amfiteatrem, straganem z pamiątkami i przystanią dla łódek (pływa się wokół drewnianej "wyspy"). Całość uzupełnia bardzo uboga ekspozycja prezentująca dawne metody wydobycia soli oraz podziemne SPA.

  Podsumowując: Warto pojechać, żeby potem nie żałować, że się nie widziało. Moim zdaniem Wieliczka zdecydowanie ciekawsza :)

 • mirmol

  Oceniono 41 razy 39

  Gość który to pisał pewnie nie był w Wieliczce..banalny artykuł..żenada

 • p.cybulski

  Oceniono 35 razy 31

  A 20 lei to chyba 19 złotych ...

 • nikczemnik.polski

  Oceniono 31 razy 29

  Rumuńska atrakcja zawstydza Wieliczkę?
  To tak, jak by powiedzieć, że holenderska dyskoteka urządzona w starym kościele przyćmiewa romańską katedrę, bo jest taka kolorowa. Owszem, zdjęcia mi się bardzo spodobały i pewnie chętnie bym odwiedził tę rumuńską przeróbkę. Ale aŁtor artykułu chyba nie do końca wie, czym jest skansen-muzeum... Nie koniecznie skansen trzeba upiększać XXI-wiecznymi technologiami i sprzętem sportowym, bądź lunaparkiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX