Komentarze (164)
Pojedynek gigantów: zamek Moszna vs. zamek Książ. Który piękniejszy i bardziej atrakcyjny dla zwiedzających? [POLSKA Z DRONA]
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • mlas1

  Oceniono 102 razy 8

  Ani jeden zamek ani drugi nie są zamkami polskimi tylko niemieckimi, ale to typowe - pokazywanie Wrocławia, Gdańska czy Szczecina zagranicznym turystom, którzy w ogromie swej ignorancji wierzą, że to polska architektura.

 • chrisraf

  Oceniono 8 razy 6

  Obydwa objekty sa klejnotami slaskiej architektury, ktorych ani Ruscy, ani Polacy nie zniszczyli. Po dokonanej po wojnie czystce etnicznej na rodzimej ludnosci, tak tutaj na rodzinie slaskich ksiazat von Hochberg i grafach von Tiele-Winkler (wlasciciele i ojcowie miasta Katowice), Polska, nie mogac dorownac do Slaska, probowala go zrownac ze soba.
  Czy ktos zna dzisiaj "palac Kopciuszka", "maly Wersal", czy "slaski Windsor"???

  Najwiekszy i najpiekniejszy kompleks palacowy w Europie srodkowo-wschodniej zostal zoskradziony przez ludnosc naplywowa, a przez nowych administratorow rozebrany jako budulec dla miasta stolecznego.

  "Palac Kopciuszka", osoby, ktora wybudowala i troszczyla sie o drogi, szkoly, szpitale, przytulki dla ubogich, do ktorej ogrodow przyjezdzali nawet z Anglii studenci, by uczyc sie u jej nadwornego architekta parkowego tajemnic jego geniusza, zostal przez ludnosc naplywowa okradziony, a w nastepnych latach podpalony. Jej zwloki i zwloki jej meza wyciagnieto z grobowca i zbeszczeszczono.

  Po wysadzeniu w powietrze "malego Wersalu" w gazetach mozna bylo czytac, ze: "Duch niemiecki przestal straszyc!"

  Byl to jednak przepiekny "duch"!

  s10.flog.pl/media/foto/7975691_palac-w-swierklancu.jpg
  vintageshop.blox.pl/resource/kopice.jpg
  www.youtube.com/watch?v=RwEKK1YetrM
  www.youtube.com/watch?v=NuBRrTOV7uM
  www.youtube.com/watch?v=te6-tNqkLAk

 • joly.roger

  Oceniono 4 razy 4

  Co by nie mówić to Książ jest znacznie lepszą nazwą dla zamku. Bo Moszna to jakoś tak... ;)

 • Rasheed Smoleń

  Oceniono 4 razy 4

  Co to znaczy kuchnia śląska i opolska? Opole to część Górnego Śląska i tamtejsza kuchnia jest elementem kuchni śląskiej.

 • puzonik48

  Oceniono 4 razy 4

  Książ wygląda jeszcze piękniej ,kiedy na wiosnę wysadza się ponad 30 tys.tulipanów .Istna bajka :) Organizowane są w nim też koncerty ,jak i wystawy kwiatów :)

 • proszesiezalogowac

  Oceniono 5 razy 3

  tekst-porównanie z 2014 roku (a może i wcześniej), samo głosowanie też. Mam pytanie: po jasnego chóra powtarzać na nowo cały tekst? W marcu skończyły się szanownej redakcji pomysły na artykuły?

 • Maciej Gołąbek

  Oceniono 3 razy 3

  W Mosznej to nie jest zamek - nie ma funkcji obronnych - to typowy pałac. Ta bzdura wciąż egzystuje, a ja wciąż z nią walczę. Nawet na terenie pałacu są ciągle tablice z informacjami o "zamku". Nie wiem, czy można porównać pałac z zamkiem...

 • sandowitzer

  Oceniono 7 razy 3

  to nie sa polskie zamki...

 • sabrina006

  Oceniono 7 razy 3

  Polska ogólnie jest pięknym krajem, ale tylko nieliczni potrafią docenić jej walory turystyczne.

  Zapraszam na www.magicznezakatki.blogspot.com

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 2 razy 2

  Należał do możnego ziemianina?? Co za wspaniała bajka. Do tej rodziny należały huty, kopalnie...To byli magnaci jak rodziny Krupp czy Thyssen.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 2 razy 2

  Gazeto! Na temat Mosznej piszecie po prostu bzdury. Następnym razem doinformujcie się nieco przed kompromitowaniem się.

 • tay1

  Oceniono 8 razy 2

  Na wstępie proponowałbym zapoznać się jakiej klasy obiekty ( W skali Europejskiej) zostały zniszczone, i są niszczone na Dolnym Śląsku. Proszę jeszcze sprawdzić jakie dzieła sztuki były do nich przypisane (Polska otrzymała Dolny Śląsk wraz z inwentarzem). Nie ma obiektów do których dzieła były przypisane, nikt nie musi ich zwracać!. Robimy bardzo kosztowny prezent tym którzy nas okradli, Dzieła sztuki z Dolnośląskich obiektów zdobią ściany najbardziej obleganych muzeów z krajów Alianckich, oraz Rosji. Tylko prymitywny człowiek będzie dzielił kulturę, sztukę, architekturę na narodowość- jeden już taki był nazywał się Hitler. Brytyjczycy i Francuzi nie musieli odbudowywać klasztorów i kościołów, są potęgą turystyczną i zarabiają krocie na: mniejszej ilości zamków i pałaców niż posiada Dolny Śląsk, bo utrzymują je w należytym stanie, a podczas wojny zdobyli wiele dzieł sztuki z Dolnośląskich rezydencji. Jako Naród sprawiliśmy im kosztowny prezent przynoszący zyski, Proszę sprawdzić gdzie obecnie znajduje się najdroższa i najpiękniejsza zastawa stołowa świata odnaleziona w pałacu w Brodach, gdzie są zbiory dzieł sztuki z Mosznej, Kamieńca Ząbkowickiego,itp. Wrocław- Breslau o którym Pan/Pani pisze miał być ruiną, życzył sobie tego Hitler i komunistyczne władze. Wojna nie zniszczyła Wrocławskiego Muzeum Sztuk Pięknych którego zbiory zdobią muzea w Rosji, Warszawie i innych krajów. Żal mi przedwojennej Warszawy tak samo jak terenów Dolnośląskich. Proszę sprawdzić kto zyskał na zrównaniu Warszawy z ziemią podobnie jak i Dolnośląskich zabytkach! . Gdyby miał Pan/Pani problem podpowiadam Rosja, kraje Alianckie, rząd na uchodźstwie, i pseudo bohaterowie kryjący się po kanałach podczas gdy w wyniku ich czynów okupant niszczył miasto i ludność cywilną . Wstrętne, prawda?!, a wystarczy logicznie pomyśleć. Bardzo proszę o merytoryczne odniesienie się do tego co napisałem, bez tego każdy minus traktuję jako oznakę głupoty. W sprawie "czystek " proszę zaznajomić się z tym co się działo w obozie w Łambinowoicach po wojnie. Moja babcia miała racje mówiąc że zwycięzców nikt nie sądzi. W razie opluwania mnie przez tych którzy są zwani obecnie prawdziwymi Polakami informuję że jestem rodziną Prezydenta Warszawy Starzyńskiego.

 • bezuchen

  Oceniono 2 razy 2

  Nieskromnie uważam, że ten subiektywny ranking polskich zamków jest fajny: pprzewodnik.blogspot.com/2013/04/zamki-w-polsce.html

 • corgan1

  Oceniono 4 razy 2

  Zamki Moszna i Książ są zamkami polskimi. Tak samo Malbork i podobnie jak polskie są obozy koncentracyjne Auschwitz, Birkenau, Treblinka, Sobibór itp. Nazwa "polski" ma związek z lokalizacją na danym terenie jak głoszą media i prasa niemieckie, więc jak coś mówią starsi mądrzejsi i lepiej cywilizowani no to musi być prawda i musimy się do tego zastosować. :)

 • witekbednarski

  Oceniono 2 razy 2

  Ja stawiam na zamek w Bolkowie.Jeśli zobaczycie że to był zamek najwarowniejszy na Dolnym śląsku.Jego baszta ma dziwny kształt.Kto wie dlaczego?A i historia jego jest niebanalna.Warto się zapoznać .

 • mily_niemiec

  Oceniono 8 razy 2

  Obie budowle wybudowane przez Niemcow. Przez te zasrana wojne stracilismy je...

 • marjab21

  Oceniono 5 razy 1

  Jak mam wybierać między zamkami to wybieram Zamek Czocha na Dolnym Śląsku a w Polsce to oczywiście Malbork .Moszna i Książ to Rezydencje

 • alexcomp

  Oceniono 3 razy 1

  Moszna to dla mnie miejsce magiczne i zaczarowane. Naładowane uczuciami i emocjami. Po wielu latach pamiętam prawie każdy dzień tan spędzony - a byłem tam dwa razy po trzy tygodnie. Ciekawe czy w bibliotece, w Norwidzie, są jeszcze moje zakładki z zapiskami? Jak to napisałem stanęły mi przed oczami witraże z tej biblioteki, i drzwi. Książ nawet z fotografii "krzyczy" tysiącami istnień tam zamordowanych, a Moszna Cię przytuli, otuli ....ukołysze.

 • satyron

  Oceniono 1 raz 1

  ...podrzucam klasztor w Lubiazu .....to tez wspaniala aczkolwiek zaniedbala budowla

 • yeshiwen

  Oceniono 1 raz 1

  Fajna audiofilska muzyczka na filmie z Książa. Ktoś wie kto to ?

 • A.K. M. (AKM)

  Oceniono 1 raz 1

  "Moszna vs. Książ - czy to dwa najpiękniejsze polskie zamki? Nagrania z drona/lotu ptaka"

  A Kraków (oraz jakiś popieprzony profesorek) twierdzi, że to germańskie pomioty, które powinno się zetrzeć z powierzchni ziemi, a w najlepszym razie pozwolić, żeby się same rozsypały.

 • louisciffer

  Oceniono 3 razy 1

  Moszna Księża - dzieci wiedzą najlepiej

 • stefan99999

  Oceniono 3 razy 1

  A gdzie Czocha?

 • kawal-chama

  Oceniono 3 razy 1

  Żaden z nich NIE JEST ZAMKIEM.
  Już pędzę kupić prenumeratę ;)

 • trudek46

  0

  Wolę Książ,bo mieszkam 1 km,od niego,i widze go na spacerku,haha.;0

 • lolek_do_kfadratu

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedyś widziałem jakąś ulotkę - było napisane "Zamek w Mosznej" :D
  To było bolesne doświadczenie...

 • teckel

  0

  Żaden z nich nie został zbudowany przez Polaków.

 • tuwypoczniesz

  0

  Czy nadal możliwe jest nocne zwiedzanie zamku Książ:
  tuwypoczniesz.pl/miejsca/dolnoslaskie/170-zamek-ksiaz-po-wylaczeniu-swiatel.html?

 • szoppracz1

  Oceniono 2 razy 0

  Kiepska licytacja dot. obiektów efektownych i dobrze utrzymanych. Może lepiej zająć się biednym, rozgrabionym i skazanym na zagładę BOŻKOWEM? Dolny Śląsk, to bogactwo pałaców na niespotykaną skalę: www.motylkownia.pl/zamki,%20pa%C5%82ace%20i%20dwory/

 • adam1967r

  Oceniono 4 razy 0

  Oba zamki należały do śląskich rodów - Moszna do Winckler-Thiele z Miechowic, Książ do Hohbergów von Plesse z Pszczyny

 • white_lake

  Oceniono 2 razy 0

  Książ zdecydowanie wygrywa nazwą :)

 • justas32

  Oceniono 6 razy 0

  W kategorii wygląd - wygrywa Moszna. W kategorii nazwa - wygrywa Książ ...

 • biker7

  Oceniono 2 razy 0

  Mosznowy zamek, mam nowy zamek

 • kor-ka

  Oceniono 4 razy 0

  Książ byłby przepiękny, gdyby nie ten różowy koszmarek z przodu. Trzeba by mu robić zdjęcia tylko z drugiej strony albo odpowiednio kadrując w środku.
  --
  kor.blox.pl/html

 • h2o_wp

  Oceniono 3 razy -1

  Jestem z Malborka. Dla mnie oba powyższe to nie zamki. A ten Książ to w ogóle śmieszny - różowy, w środku pełno sklepów, grill itd. - tandeta na każdym kroku. W sumie zamkowo wygląda tylko 1 ściana...

 • hummer_my_vehicle

  Oceniono 1 raz -1

  Moszna bez 2 zdan :) Ale mogla by miec jedna duza wierze.

 • spiewaksam

  Oceniono 1 raz -1

  Książ widziałem kilka razy. Wciąż wspominam. W Mosznej muszę w takim razie zobaczyć, skoro stawiana na równi

 • Jakub Hendzel

  Oceniono 7 razy -1

  Te dwa obiekty mają tyle wspólnego z Polską co Łukasz Podolski i Miroslav Klose

 • cichwoda

  Oceniono 12 razy -2

  polskie zamki Moszna I Książ? Panie, polskie to sa tecza I palma w Watrszawie...

 • peterso

  Oceniono 6 razy -2

  Książ - ta sama tragedia, którą widać już w dużych polskich miastach: TOTALNA TANDETA!

  Te kolory, klockowate elewacje, kolorowe jak w Disneylandzie, makabra....

  Moszna to zupełnie inna liga, ma klasę i widać upływ czasu, do budynek z charakterem i historią. Cierpię jak widzę taki mord na architekturze jak w Książu. Gdyby ktokolwiek chciał zrobić film historyczny, na tle zamku Książ byłaby to bardziej parodia. Totalne bezguście...

 • ipta

  Oceniono 5 razy -3

  A dlaczego nie pokazujecie Polskich zamków .

 • slawek221ggwro

  Oceniono 4 razy -4

  MYSLĘ ŻE DO ZAMKU MOSZNA BARDZIEJ PASUJE PRĄCIE JAKO KONTRKANDYDAT

 • macqbat

  Oceniono 6 razy -4

  Czy ktoś tam chce sobie wszyć zamek błyskawiczny do moszny? ;-)

 • stach_79

  Oceniono 10 razy -4

  Wygra albo lechtaczka albo napletek zdecydowanie...

 • stach_79

  Oceniono 7 razy -5

  Zamek w Pochwie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX