Koniec z rozbieranym kalendarzem Ryanair. "Nie pasuje do rodzinnego wizerunku przewoźnika"

Od pierwszego wydania w 2008 roku kalendarz Ryanaira budził kontrowersje. Przez wielu uznawany za seksistowski i poniżający, wydawany był co roku. Aż do teraz.
Rozbierane kalendarze Ryanaira, wydawane w celach charytatywnych, od początku swojego istnienia podnosiły ciśnienie na równi z głosami sprzeciwu. Pierwszy kalendarz ze stewardesami tanich linii lotniczych ukazał się w 2008 roku i zarówno ten, jak i każdy kolejny przynosił setki tysięcy funtów dochodu, przekazywanych fundacjom charytatywnym. W kalendarzu z 2008 roku dziewczyny pozują na tle samolotu i pasa startowego. Jedna z nich przyssana jest dwuznacznie do ustnika kamizelki ratunkowej, którą ma na sobie, druga pojawia się w bardzo skąpym ubraniu w kokpicie, kolejna szoruje asfalt gąbką. Zdjęcia dziewczyn w bikini z roku 2012 i 2013 powstały na Krecie i Cyprze. Dyrektor generalny Ryanaira, Michael O'Leary, ogłosił decyzję firmy na antenie irlandzkiego radia Today FM. W orzeczeniu przyznał, że choć Ryanair niechętnie wycofuje się z inicjatywy, kłóci się ona z nowym, rodzinnym wizerunkiem firmy.



Film ze zdjęć z kalendarza 2014

Seksistowski i poniżający

Ryanair miał w przeszłości kłopoty z powodu kalendarza. W 2011 roku zdjęcia stewardes zostały wykorzystane do jego promocji i sprawą zainteresowała się brytyjska organizacja dbająca o standardy reklamy Advertising Standarts Authority (ASA). Tysiące osób podpisało się pod petycją przeciwko kalendarzowi, który uznano za seksistowski i poniżający. Akcję rozpoczęła stewardessa linii i ostatecznie ASA zakazało reklamy. Podobne zarządzenie wydał sąd hiszpański w 2013 roku, zakazując sprzedaży kalendarza.



Zdjęcie z kalendarza na rok 2012/ www.ryanair.com

Rzecznik prasowy Ryanaira, Robin Kiely tłumaczył, że nie ma nic poniżającego w tym, że ludzie dobrowolnie zgłaszają się, żeby zebrać pieniądze dla organizacji charytatywnych, jak UK Teenage Cancer Trust. Dochody z kalendarza przekraczały sto tysięcy funtów rocznie. W 2013 roku 100 tysięcy euro dostała nawet polska fundacja charytatywna (Fundacja TVN). Za inicjatywą miały także stać argumenty, że załoga Ryanaira chciała, by wydawany był dalej, podobnie jak i pasażerowie. Z ankiety przeprowadzonej na pokładzie samolotów wynikało, że 99% pasażerów wspierało wydawanie kalendarza. Co ciekawe, tylko 10,5% ankietowanych uznało, że w kalendarzu powinni pojawiać się także mężczyźni, a tylko 6% chętnie zobaczyłoby samych stewardów.

Ryanair nie musi się jednak obawiać spadku popularności - w zeszłym miesiącu przetransportował 8,5 milionów pasażerów, czyli o 5% więcej niż we wrześniu zeszłego roku. Rzecznik prasowy przewoźnika wydaje się jednak zmartwiony, że nic nie zastąpi kalendarza, a już tym bardziej dochodu, który dzięki niemu udało się uzbierać. Zapewnia jednak, że zarząd stanie na głowie, żeby wymyślić coś równie skutecznego, ale łatwo nie będzie. Może tym razem będzie chociaż przyzwoicie.

Zobacz zdjęcia z wcześniejszych wydań kalendarza Ryanair

Komentarze (44)
Koniec z rozbieranym kalendarzem Ryanair. "Nie pasuje do rodzinnego wizerunku przewoźnika"
Zaloguj się
 • komentator44

  Oceniono 233 razy 137

  co za dewocja i pruderia. Ide o zaklad ze ten kalendarz najbardziej przeszkadza kaszalotom, ktrych nikt nie chce puknąc.

 • ao.a

  Oceniono 99 razy 73

  Całkiem poważnie: a czemu w kalendarzu nie było panów? Panie też by chciały popodziwiać :)

 • wlomat1

  Oceniono 53 razy 51

  Q.waaaaaaaaaaaaaaaaaaa. Zamykam 5 razy j...ną reklamę IdeaBanku a ona wciąż zjeżdża w dół.
  Był już zakaz takich dokuczliwych reklam - no nie? Wy........lać z nią >!>!>!>!>!>!>!>!

 • goffer_pl

  Oceniono 65 razy 41

  Już samo słowo stewardesa jest seksistowskie ...
  Stewardesa kojarzy mi się z atrakcyjną kobietą => a te kojarzą mi się z seksapilem => a ten zaś z seksem.
  Wniosek? Zwolnić cały żeński personel pokładowy a na ich miejsce brodatych muzułmanów. I skończy się seksizm ...

  Ja piertole, co za czasy nadchodzą.

 • szenute

  Oceniono 61 razy 33

  W dzisiejszych czasach wszystko jest seksizmem, nietolerancją lub fobią. Jakby zrobili homo kalendarz wszyscy zatupali by z radości. A jak jest kalendarz z naturalnymi, kształtnymi kobietami to fuj bo seksizm. Dokąd zmierza ten świat...

 • hens

  Oceniono 46 razy 12

  Co to znaczy " seksistowski " ???????
  Określeniem seksistowski niektóre kobiety nie obdarzone przez naturę, określają widok pięknego ciała dziewczyny na którym przyjemnie wzrok zawiesić !
  Może nie możesz jej mieć, ale warto wbić sobie to tej głupiej onanistycznej głowy, że pierwsza Twoja kobieta to nie koniecznie od razu żona.
  A jak coś ładne...........to przyjemnie popatrzeć nawet jak nie jesteś zboczeńcem a jedynie lubisz naturalne piękno nie zniszczone pestycydami i wybujałej wyobraźni rodziców jak ich dziewoja powinna rozwinąć swoją karierę medialną.
  Dlaczego są kastingi ?
  Bo tam nie zasiadają rodziciele i zboczki, a piękne i nie koniecznie klasyczne wg Rubensa nie musi mieć grubego zadu, krzywych nóg i forsiastego tatusia w komplecie.

 • nrozsklov

  Oceniono 27 razy 7

  powinny tak ubrane paradowac po pokladzie

  na szczecie piloci nie musza sie rozbierac dla pieniedzy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX