El Caminito del Rey - najbardziej przerażająca trasa górska zostanie ponownie otwarta [HISZPANIA]

Wzdłuż ścian wąwozu wysokich na ponad 100 metrów ciągnie się wąska, betonowa, fragmentami podziurawiona platforma. El Caminito del Rey, zwana także najbardziej przerażającą trasą na świecie, zostanie ponownie oddana do użytku po bardzo kosztownej renowacji. Nowa wersja będzie dużo łagodniejsza niż ta, która przyniosła ścieżce światową sławę.

El Caminito del Rey, czyli w tłumaczeniu „Ścieżka Króla”, przytwierdzona jest do ścian wąskiego wąwozu Gaitanes w parku narodowym Desfiladero de los Gaitanes, niedaleko miejscowości El Chorro w prowincji Malaga. Ściany wąwozu dochodzą do wysokości ponad 100 metrów, a prowadząca wzdłuż nich ścieżka złożona jest z betonowych platform, przytwierdzonych stalowymi wysięgnikami do skały. Trasa o długości 1,2 km zawieszona jest na wysokości kilkudziesięciu metrów ponad dnem wąwozu.

Żeby przebyć szlak, należy mieć ze sobą sprzęt alpinistyczny i duże doświadczenie. Przejście zbudowane jest z kiepskiej jakości materiałów i jeszcze do niedawna pełne było dziur i oberwanych fragmentów. Jeden niepewny krok i można wylądować w rzece Guadalhorce, płynącej dnem wąwozu. Nagranie z przeprawy, które w 2010 roku znalazło się na youtubie, obejrzało ponad 10 milionów internautów. Nie każdemu jednak poszło tak dobrze, jak twórcy filmu.

 

 

Trasa została zamknięta po czterech wypadkach śmiertelnych w latach 1999 i 2000. Jednak nawet po zamknięciu zdarzali się śmiałkowie, dysponujący odpowiednią wiedzą i sprzętem, którzy podejmowali wyzwanie i przechodzili trasę.

Tę drogę miał ponoć przejść także król Alfonsa XIII w 1921 roku podczas inauguracji otwarcia zapory wodnej na rzece Guadalhorce. Od tego czasu nazywana jest „Ścieżką Króla”. Łączyła wlot i wylot wąwozu, żeby można było przetransportować materiały potrzebne do budowy zapory. Prawnuk Alfons XIII, król Filip VI będzie otwierał nową drogę w styczniu bądź lutym przyszłego roku.

W 2011 Andaluzja i Malaga zgodziły się podzielić kosztami renowacji trasy, która ostatecznie kosztowała ponad 5 mln euro. Prace zaczęły się w marcu tego roku. Nowa trasa będzie dostępna dla turystów przez trzy miesiące. Wstęp będzie płatny, a liczba osób na trasie ograniczona ze względów bezpieczeństwa.

 

Zobacz trasę El Caminito del Rey na dużych zdjęciach >>

Komentarze (29)
El Caminito del Rey - najbardziej przerażająca trasa górska zostanie ponownie otwarta [HISZPANIA]
Zaloguj się
 • magheu

  Oceniono 130 razy 90

  " Przejście zbudowane jest z kiepskiej jakości materiałów i jeszcze do niedawna pełne było dziur i oberwanych fragmentów " - przeciez ta trasa zostala zbudowana prawie 100 lat temu tylko na potrzeby uwczesnych prac nad tama i od tamtej pory nigdy nie remontowana . Zacznijcie lepiej krytykowac nasze nowo oddane do uzytku drogi , ktore jeszcze przed zakonczeniem prac trzeba naprawiac !

 • fiufiu74

  Oceniono 105 razy 73

  "Najbradziej przerażająca trasa górska"... i na pierwszym zdjęciu widzimy śmiałka w sandałach - :) klasyka... zapraszam tego pana na Orlą Perć, będzie o czym pisać w kronikach GOPR-u...

 • komentator6001

  Oceniono 49 razy 21

  najbardziej przerażająca ??? kto to napisał ?? zero trudności, prosta betonowa ścieżka, prawie w całości ubezpieczona stalową liną, kllka dziur która spokojnie można przekroczyć - i co w tym przerażającego ? ekspozycja? jak toś przeszedł naszą Orlą Perć, albo rokliny Słowackiego Raju to miał o wiele ciekawsze przeżycia. A jakoś nie słyszałem aby ktoś nazywał te miejsca przerażającymi

 • hakunamatata17

  Oceniono 17 razy 15

  podobno najbardziej niebezpieczny szlak znajduje się w Chinach na górze Huashan www.youtube.com/watch?v=n3KcVzbhNuI

 • tuya

  Oceniono 21 razy 15

  Jakby ktoś cchciał obejrzeć to tu są fajne panoramy: www.elcaminitodelrey.com/

 • ar1961

  Oceniono 11 razy 7

  Bez przesady. W przerażającym to może jest stanie, kiedyś z tego co widać była wygodną dość dobrze zabezpieczoną, wysokogórską scieżką. Na pewno są bardziej "przerażające " :)

 • balcerek_jozef

  Oceniono 5 razy 5

  tutaj jest najlepsza trasa: www.youtube.com/watch?v=KlMXKrBol7I

 • Adam Bul

  Oceniono 6 razy 4

  Zrobiłem ją niedawno- właśnie dlatego, że była "dzika"... Oczywiście ze sprzętem. Widokowo rewelacja, poziom trudności- łatwo. Wydaje mi się, że po remoncie trasa na pewno straci... Właśnie pokonywanie obrywów jest najciekawsze. A teraz będzie mógł iść każdy, no i bilet...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX