Dubaj ma ambitne plany: 20 milionów turystów w 2020 roku

Sztuczne wyspy, podwodne hotele i największe na świecie centrum handlowe. Podczas gdy Londyn i Paryż kłócą się o tytuł najczęściej odwiedzanego miasta na świecie, Dubaj wkracza z odważnymi projektami i chce prześcignąć europejskie stolice. Przyjrzyjmy się, jak władze Dubaju zamierzają zdetronizować Paryż i Londyn.
W 2013 roku Londyn odwiedziło 16,8 miliona turystów. W związku z tą informacją, zaostrzyła się rywalizacja między Londynem i Paryżem. We francuskim Le Figaro ukazał się tekst zatytułowany "Londyn detronizuje Paryż". Okazało się bowiem, że w 2012 roku do Paryża przyjechało 15,7 mln turystów. Podczas, gdy miasta zawzięcie walczą o prowadzenie, a ich władze obrzucają się nawzajem inwektywami, cicho i konsekwentnie rośnie im potężny rywal.

Dosłownie rośnie. Wszerz, wzdłuż, ku górze i ku morzu. W 2013 roku Dubaj przyjął 11 milionów turystów. Władze miasta mają nadzieję zwiększyć liczbę odwiedzających do 20 milionów w 2020 roku. Plan pokrywa się z otwarciem Expo 2020 - międzynarodowych targów poświęconych architekturze i technologii, które mają przynieść Emiratom dochód w wysokości 23 miliardów dolarów.

Dubaj zawsze zaskakiwał nieszablonowymi pomysłami. Ich realizacja nie zawsze przebiegała bez przeszkód, jak na przykład budowa sztucznego archipelagu The world, złożonego z 300 małych wysepek. Projekt został wstrzymany w 2008 roku wraz z kryzysem finansowym, a w zeszłym roku tylko dwie wyspy zostały ukończone.

Palm Island, Dubai/ Fot. Shutterstock

Mimo to, po okresie globalnego kryzysu finansowego Dubaj rusza pełną parą z odważnymi planami rozbudowy, w których infrastruktura i atrakcje turystyczne stoją na pierwszym miejscu.

Zaplanowano dalszy rozwój Mohammad Bin Rashid City (MBR), czyli wielkiego przedsięwzięcia, które w skrócie można opisać jako centrum turystyki z najwyższej półki. W obrębie dzielnicy znajdziemy centra handlowe, galerie sztuki, restauracje i hotele, gotowe zakwaterować 35 milionów odwiedzających. Centrum oferuje także największe galerie sztuki Bliskiego Wschodu i największe centrum handlowe na świecie Mall of the World.

Akwarium w Dubai Mall / Fot. Shutterstock

Prężnie rozwija się także branża hotelarska, w najbliższym czasie otwartych zostanie 141 hoteli i apartamentów. Na wyspie Bluewaters, za sprawą inwestycji wartej 963 miliony funtów, powstanie największy diabelski młyn na świecie, o mało oryginalnej nazwie The Dubai Eye. Dubai Water Canal szykuje się do otwarcia promenady z 450 nowymi restauracjami i szeroką przystanią dla luksusowych jachtów. W dzielnicy MBR ma powstać także ogromny park wodny na powierzchni 35 tysięcy metrów kwadratowych oraz Dubai Adventure Studios z pięcioma parkami rozrywki.

W planach także Dubai's Design District, stanowiąca przedłużenie dla dzielnicy Business Bay, która ma być ośrodkiem mody i designu. Oprócz centrów handlowych, nadwodnej promenady i instytucji poświęconych designowi, w dzielnicy ma się również skupić życie akademickie.

Dosyć oryginalnym przedsięwzięciem wydaje się projekt rekonstrukcji Taj Mahal, o stosownej nazwie Taj Arabia. Budowla ma być czterokrotnie większa niż XVII wieczny pierwowzór, a w jej wnętrzu znaleźć będzie można galerie handlowe i pięciogwiazdkowy hotel.

Zobacz jakie atrakcje czekają na Ciebie w Dubaju już teraz.

Komentarze (28)
Dubaj ma ambitne plany: 20 milionów turystów w 2020 roku
Zaloguj się
 • John Boeing

  Oceniono 65 razy 59

  Biorąc pod uwagę obostrzenia dotyczące alkoholu i ubiorów, barak muzeów z prawdziwego zdarzenia, to ja wybieram Paryż a później Londyn, później wiele wiele innych miast i może przy okazji przesiadki w końcu Dubaj.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 47 razy 43

  Dubaj jest disneylandem, nie miastem. Pokonać Paryż i Londyn może za jakieś 1500 lat.

 • marudna.menda

  Oceniono 48 razy 42

  ale jak zgwalca ci zone albo corke to one pojda siedziec. takie obyczaje.

 • jamesonwhiskey

  Oceniono 34 razy 32

  goraco jak pies
  brak alko
  dzikie regulacje prawne
  WATPIE w ten szau

 • mazuvian

  Oceniono 19 razy 13

  Jasne. Juz czuje, ze mnie przyciaga zacofanie :P

 • muzzyczny

  Oceniono 16 razy 6

  turystów? chyba szemarnych biznesmenów polityków i innych złodziei

 • katrina_bush

  Oceniono 12 razy 4

  Plany to mozna miec :DDD Tylko nie wiem, czy brak zieleni + kompletny brak gustu i dziedzictwa kulturowego klasy swiatowej + brak szacunku dla osob o innym swiatopogladzie to dobra strategia, by osiagnac ten gornolotny cel.

 • Marian Ciborski

  Oceniono 19 razy 3

  Moze nie mozna pic alko, nie ma zabytkow ale to chyba swietny kierunek na seksturystyke --> [NSFW] www.dubaiescorts.me/ ;))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX