Giewont bez krzyża i kąpiele na Jaszczurówce. Takich Tatr i Zakopanego już nie ma [ZDJĘCIA]

Spacer po Krupówkach, wycieczka do schroniska nad Morskim Okiem, oscypki na Gubałówce, wyciąg na Kasprowy - to zazwyczaj kojarzy nam się z Zakopanem. Kiedyś było zupełnie inaczej, ale tamtych miejsc już nie ma: modne przed wojną schroniska nie istnieją, po słynnych kąpieliskach, do których tłumnie przyjeżdżali letnicy, nie został nawet ślad, podobnie jak po zlikwidowanych wyciągach narciarskich. Przypomina o nich Piotr Mazik w fenomenalnym albumie ?Tatrzańska Atlantyda?, który 7 maja 2014 ukazał się nakładem wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Piotr Mazik, przewodnik tatrzański, absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i członek Fundacji "Zakopiańczycy. W Poszukiwaniu Tożsamości", ucieka od stricte komercyjnego wizerunku Podhala opanowanego przez szukających rozrywki turystów. Przypomina, że Zakopane to element kulturowego dziedzictwa Polski, miasto-symbol, gdzie swoją przystań znalazła artystyczna bohema.

Książka "Tatrzańska Atlantyda"została poświęcona m.in. pierwszym odkrywcom Tatr, historii ratownictwa górskiego, urokliwym miejscom i niezwykłym ludziom związanym z Tatrami i Zakopanem. Autor stworzył wyjątkowy album - wydany w nowoczesnej szacie graficznej, zaskakujący nie tylko od strony historycznej, lecz także pod względem artystycznym. Zamieszczone zostały w nim głównie nieznane szerszemu gronu odbiorców fotografie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Dzięki temu portretowane przez autora Zakopane nie jest zredukowane do obrazków z komercyjnych pocztówek. "Tatrzańska Atlantyda" pozwala czytelnikom na poznanie sekretów nieistniejących już miejsc, które niegdyś stanowiły ważne punkty na mapie górskich wypraw. Przeglądając fotografie czytelnik wędruje zapomnianymi górskimi szlakami - modne przed wojną schroniska już nie istnieją, po słynnych kąpieliskach, do których tłumnie przyjeżdżali letnicy, nie został nawet ślad, podobnie jak po zlikwidowanych wyciągach narciarskich. Popularne niegdyś aktrakcje turystyczne zarasta dziś dzika przyroda, a lata ich świetności dawno przeminęły. Album prezentuje Tatry, które zadziwiają i intrygują. Mało kto wie, że w najpopularniejszym polskim centrum zimowej turystyki istniały kamieniołomy i pastwiska usytuowane w miejscach obecnie nie do wyobrażenia. Zarówno lokalizacje niedostępne dla dzisiejszych turystów, jak również cały świat uwieczniony na zgromadzonych przez autora fotografiach to tytułowa "Tatrzańska Atlantyda" - fascynujący zaginiony ląd, który dotąd znali tylko prawdziwi pasjonaci gór.

Piotr Mazik jest absolwentem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczycielem narciarstwa, instruktorem taternictwa oraz przewodnikiem tatrzańskim. Oprowadza po Zakopanem, Podtatrzu, Spiszu, Liptowie i Orawie, opowiadając o historii, kulturze i sztuce tych regionów. Architektura i góry to jego dwie największe pasje. Członek Fundacji "Zakopiańczycy. W Poszukiwaniu Tożsamości", której celem jest promocja zakopiańskiej kultury oraz prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących dziedzictwa Podtatrza i Tatr.

Zdjęcie Deuter Futura Pro 40 EL Zdjęcie Tatry Zdjęcie Caterpillar Buty Second Shift (P701628)
Deuter Futura Pro 40 EL Tatry Caterpillar Buty Second Shi...
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info
Komentarze (83)
Giewont bez krzyża i kąpiele na Jaszczurówce. Takich Tatr i Zakopanego już nie ma [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • his_dudeness

  Oceniono 147 razy 135

  Nie ma milionów tandetnych, kolorowych reklam?
  FOTOSZOP!

 • jaklucz

  Oceniono 97 razy 77

  Ciekawe zdjęcia. Natomiast podpisy robiliście chyba po pijaku.

 • palo_ma1

  Oceniono 63 razy 55

  Łezka się w oku kręci.

 • xtc3

  Oceniono 75 razy 53

  Rozpadające się resztki Świstaka potrafią zlokalizować grzybiarze odwiedzający Zazadnią.
  grzybiarze? łódką?? po morskim oku??? Świstak???? czy to czasem nie jest ukryty komunikat dla dywersantów rozpoczynający trzecią wojnę światową?

 • Agata Tomala

  Oceniono 57 razy 51

  Moje wyjazdy w Tatry to lata 80-te, 90-te XX w. Teraz- boję się rozczarowania, nowych obrazów, które zatrą wspomnienia prawdziwych górskich przyjaźni, ciszy, ostrego, kręcącego w płucach zapachu,

 • szulkin

  Oceniono 21 razy 19

  Zdjęcie kolarzy, podpis:
  "Maj 1965, autor nieznany, Czołówka Wyścigu Pokoju na Wierchporońcu. Autor zdjęcia próbował dokonać pierwszego przejścia grani Tatr w 1934 roku. Zdjęcie pokazuje jeden z najtrudniejszych fragmentów tej wspaniałej przygody. "

  Autor nieznany, ale wiadomo, że coś próbował przejść. Rewelacja, pozdrowienia dla gimbusa, który opisywał fotografie.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 32 razy 18

  Podpisy od czapy, dzieci z Gazeci.

  Nie ma wszechobecnych reklam? To nie może być Zakopane ;]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX