Gdzie Rzym, a gdzie Krym? Nowy hit internetu: 1000 lat zmieniających się granic w Europie w 3 minuty [WIDEO]

Ani Krym nie był ?zawsze rosyjski?, ani w ogóle Europa kiedykolwiek stabilna pod względem podziału terytorialnego. Chyba czasem zdarza nam się o tym zapomnieć. Internauci, którzy wygrzebią wszystko, tym razem zainteresowali się historią. W sieci furorę robi właśnie wideo pokazujące, jak na przestrzeni 1000 lat kształtowały się granice państw wewnątrz Starego Kontynentu. Działo się.
Zmieniające się na przestrzeni dziejów losy Krymu to tylko niewielki wycinek burzliwej historii Europy i Bliskiego Wschodu. I nie tylko na tych, którym w szkole nie chciało się uważać na historii, time lapse (czyli film poklatkowy) zatytułowany "The Cenntenia Historical Atlas" zrobi duże wrażenie.

Złota Orda i wielka Polska

Wszystko zaczyna się ok. roku 1000 i kończy ok. roku 2003. W tym czasie patrzymy na powstanie i upadek Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Imperium Osmańskiego, Złotej Ordy (historycznego państwa mongolskiego założonego przez wnuka Czyngis-chana), jest też oczywiście (a "chwilami" - bo w tym filmiku całe dziesięciolecia to sekundy - znika zupełnie) mniejsza i naprawdę imponujących rozmiarów Polska. A wszystko - ponad 9 tysięcy zmian granic - w niespełna 3 minuty. Ogląda się to jak trzymający w napięciu, bo oparty w 100% na faktach, thriller."Spełnienie dziecięcych marzeń o kolorowych, ruchomych mapach"

Monumentalny "The Cenntenia Historical Atlas", którego 3,5-minutowy europejski time lapse jest tylko dodatkiem, został wyprodukowany przez Cenntenia Software jako pomoc dydaktyczna (w przeszłości szkolili się na nim m.in. oficerowie marynarki wojennej USA, jest używany w szkołach ponadpodstawowych na całym świecie). Obejmuje cały świat, w pełnej wersji mapy można oglądać też wstecz (całość można ściągnąć ze strony www).

Współtwórca atlasu, Kevin Kelly (również współzałożyciel magazynu "Wired"), nazwał go "spełnieniem swoich dziecięcych marzeń o kolorowych, ruchomych mapach". Eksperci chwalą przede wszystkim dokładność pokazanych zmian (odstępy są roczne, ale w pełnej wersji można ustawić też pięciotygodniowe).

Oglądanie ekspansji i odwrotów wojsk, topienia się całych narodów i imperiów, realnych zmian w świecie, które nagle stają się niemal namacalne, jest seansem tyleż przerażającym, co fascynującym.

Jako typowy wzrokowiec myślę, że gdybym obejrzała ten film w szkole, dziś dużo więcej pamiętałabym z lekcji historii. A jak z Waszą wiedzą historyczną? Czy coś szczególnie Was zaskoczyło?

Komentarze (66)
Gdzie Rzym, a gdzie Krym? Nowy hit internetu: 1000 lat zmieniających się granic w Europie w 3 minuty [WIDEO]
Zaloguj się
 • indywidualismus

  Oceniono 117 razy 103

  Tak, zaskoczyło. "Zniknięcie" Polski z mapy w 1763 roku. Ja się uczyłem o takim wydarzeniu w 1795. Ale może teraz jest bardziej "nowoczesna" wersja historii...

 • actaestfabula

  Oceniono 74 razy 70

  Pełno błędów na tej mapie, zła chronologia. I i II i III rozbiór Polski naraz i do tego już w 1770 roku? Bo wtedy Polska znika z tej mapy. Za to Polska odzyskuje niepodległość już w 1910.

 • play100cen

  Oceniono 56 razy 40

  "roku 1000 i kończy ok. roku 2003. W tym czasie patrzymy na powstanie i upadek Cesarstwa Rzymskiego"

  A to ciekawe, Nobel z historii byłby murowany (gdyby taki był) za odkrycie upadku Cesarstwa Rzymskiego w tym okresie...

  Może chodziło o Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego - zupełnie inne państwo niż Imperium Romanum? W sumie co za różnica dla "portalu informacyjnego gazeta.pl"...

 • karolhenryk

  Oceniono 39 razy 33

  "Eksperci chwalą dokładność zmian" - aż żal, że mamy takich ekspertów, ale u mnie wyraźnie nie jest zsynchronizowany rok ze zmianami terytorialnymi - wychodzi na to, że druga wojna światowa była pod koniec lat 40tych i 50tych - w 1948 Niemcy zajmują większość Europy (łącznie z Ukrainą i częścią Rosji), a koniec wojny wygląda że był w 1958.
  Poza tym nie zaobserwowałem zmiany granic pomiędzy Polską, a ZSRR która była w latach 50tych (tu granice powojenne granice Polski wyglądają jak dziś).

 • konajm

  Oceniono 28 razy 28

  Dlaczego nie ma rozbicia dzielnicowego ? Dlaczego w czasach Kazimierza Wielkiego polska łączy się z Litwą ? Dlaczego w 1765 roku Rosja,Węgry i Prusy dokonują III rozbioru ? Dlaczego na samym początku XX wieku Polska odzyskuje niepodległość ? Dlaczego II wojna światowa toczy się przez ponad 10 lat i kończy się w latach 50 ?
  "Wszystko zaczyna się ok. roku 1000 i kończy ok. roku 2003. W tym czasie patrzymy na powstanie i upadek Cesarstwa Rzymskiego," chyba Święte Cesarstwo Rzymskie.
  "Jako typowy wzrokowiec myślę, że gdybym obejrzała ten film w szkole, dziś dużo więcej pamiętałabym z lekcji historii. A jak z Waszą wiedzą historyczną? Czy coś szczególnie Was zaskoczyło?" Jeżeli autor tych słów uczył by się na podstawie tego "profesjonalnego" filmiku raczej nie miałby dobrych ocen z historii. Tak zaskoczyło mnie to o co pytam powyżej większość informacji jest w podstawówce.

 • kawon86

  Oceniono 24 razy 22

  Za dużo błędów nie tylko dotyczących rozbiorów Polski , ale np lata 194-1960 to pełna porazka

 • elpitt

  Oceniono 23 razy 15

  "Wszystko zaczyna się ok. roku 1000 i kończy ok. roku 2003. W tym czasie patrzymy na powstanie i upadek Cesarstwa Rzymskiego" - czy przypadkiem Cesarstwo Rzymskie nie powstało w 27 r.p.n.e.? Tak a prop tego "co nas zaskoczyło".

 • zegrz

  Oceniono 31 razy 9

  I wszystko w temacie:
  "Wszystko zaczyna się ok. roku 1000 i kończy ok. roku 2003. W tym czasie patrzymy na powstanie i upadek Cesarstwa Rzymskiego..."
  a ja głupi myślałem że Cezar, Cycero, Kartagina to było dużo dużo wcześniej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX