W maju na Białoruś bez wizy, ale z biletem na mecz. Nie lubisz hokeja? I tak się opłaca

W tych mistrzostwach Polacy nie grają, ale to nie szkodzi, by na trybunach (przynajmniej oficjalnie) nie zabrakło polskich kibiców. W okresie od 25 kwietnia do 31 maja 2014 uczestnicy Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie i zagraniczni turyści będą mogli wjechać na teren Republiki Białoruś bez wizy, pod warunkiem posiadania ważnego biletu na jeden z meczów mistrzostw.
- Na jaki mecz jedziecie? - zapytała mnie dziś znajoma. - Niemcy - Łotwa, odpowiedziałam z uśmiechem. - My - Francja - Włochy - odpowiedziała ona, śmiejąc się jeszcze bardziej.

Dlaczego nas to bawi? Żadna z nas nie jest fanką hokeja na lodzie. A nawet gdybyśmy były i chciały kibicować naszym - w tych mistrzostwach Polacy nie grają.

Ale o co chodzi?

Jeśli nie wiadomo o co, chodzi o pieniądze. A w tym przypadku również o czas zaoszczędzony na załatwianiu formalności. Dzięki dekretowi prezydenta Białorusi pod koniec kwietnia i w maju można wjechać na Białoruś bez wizy i ubezpieczenia. To wyjątkowa okazja, aż szkoda nie skorzystać

Bilet zamiast wizy

Na stronie ambasady Białorusi czytamy: "W okresie od 25 kwietnia do 31 maja 2014 r. wprowadza się bezwizowy tryb wjazdu do Republiki Białoruś, a także wyjazdu z Republiki Białoruś i pobytu czasowego na terytorium Republiki Białoruś dla oficjalnych uczestników Mistrzostw (sportowcy, trenerzy, personel obsługujący, sędziowie, kierownictwo Międzynarodowej oraz narodowych federacji hokeja, akredytowani przedstawiciele środków masowego przekazu) i turystów zagranicznych".

Dokumentem, który umożliwi fanom hokeja (i nie tylko) bezwizowy wjazd na teren Białorusi w okresie 25 kwietnia - 31 maja będzie posiadanie oryginalnego lub elektronicznego biletu na mecze mistrzostw. W tym czasie nie będzie też wymagane posiadanie ubezpieczenia medycznego, bez którego wcześniej nie można było wjechać na Białoruś.

Tak było dotychczas

Dotychczas, aby wjechać na teren Republiki Białoruś, polscy turyści musieli posiadać wizę. Koszt trzymiesięcznej wizy to 25 euro. Do tego należało doliczyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (koszt: od ok. 100 zł za miesiąc). To nie wszystko. W celu otrzymania jednokrotnej 30-dniowej wizy należy również - na żądanie konsula - okazać zaproszenie "od osoby zapraszającej, załatwione przez urząd obywatelstwa i migracji (oryginał) lub ksero paszportu osoby zapraszającej (w przypadku wizy prywatnej)".

Białoruś w czasie mistrzostw. Taniej i łatwiej

Aby kupić bilet na mecz, trzeba wejść na stronę ticketpro.by (strona jest również w wersji anglojęzycznej), otworzyć zakładkę pod nazwą IHWC2014 i wybrać interesujący nas mecz. Najtańsze bilety kosztują 91 000 rubli białoruskich, czyli w przeliczeniu na złotówki około 30 zł. Łatwo więc policzyć, że spędzając majówkę na Białorusi, zaoszczędzimy co najmniej 200 zł i wiele nerwów. A przy okazji, może warto wybrać się na mecz?

Wybieracie się?Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2014 - dobry powód by pojechać do Białorusi / fot. Shutterstock

Komentarze (40)
W maju na Białoruś bez wizy, ale z biletem na mecz. Nie lubisz hokeja? I tak się opłaca
Zaloguj się
 • pandada

  Oceniono 79 razy 51

  oby przez takie kombincje chytrych cwaniaczków nie było problemu z biletami dla ludzi, którzy rzeczywiście chca obejrzeć mecz

  czy gazeta.pl już rozumie "piratów" audiowizualnych?

 • baba67

  Oceniono 54 razy 46

  Bialorus jest pieknym krajem.W maju intensywnie szmaragdowa zielen, wysokie , bardzo wysokie drzewa, powietrze takie ze wiekszosc czasu w autokarze przespalam, wszedzie czysto, piekne chatynki z ogrodkami, I rzeczywiscie sporo pieknie odnowionych zabytkow i spragniona kontaktu z rodakami Polonia.Minsk akurat moze nie jest najbardziej atrakcyjny, ale Nowogrodek, Grodno, Kobryn to sa niezwykle urokliwe miejsca.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 10 razy 2

  aw, Ty sobie w domu posprzątaj, bo usuwanie komentarzy zgodnych z regulaminem jest sprzeczne z tym, czego was na szkoleniu uczono.

  Nie śmigaj w tym panelu i ptaszków przy 'usuń' nie stawiaj, bo ktoś w końcu przy Tobie ptaszka postawi i naciśnie.

 • piotrs

  Oceniono 14 razy 2

  nie

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 13 razy 1

  Fajnie, ale po co?

 • hrabia_wronski

  Oceniono 29 razy -11

  Po co mam dac zarobic komu innemu ?
  Za kase ktora mialbym wydac na Bialorusi moge wymalowac kilka pokoi w domu .
  Na jeden pokoj potrzeba mi farby za ok 40 zl plus wlasna praca .
  Cos za cos ale inwestycja w dom wydaje sie rozsadniejsza.

 • sqlap72

  Oceniono 44 razy -14

  Ojej. (wow jak kto woli), takie niedopatrzenie, z tą zachętą do wyjazdu za żelazną kurtynę. Odpowiedzialny za czarny PR w Gazecie do odstrzału jak dzik z afrykańską zarazą. Przecież na Białorusi syf, kiła i mogiła, to po jaką cholerę mają tam jechać osoby nie interesujące się hokejem? No chyba, że po to żeby zobaczyć, jak na ich oczach pada kraj bez dobrodziejstwa umów śmieciowych i ze szczątkowym bezrobociem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX