Wakacje na Malcie. Gozo - mniejsza siostra Malty [ATRAKCJE WYSPY]

Mówią, że nimfa Kalipso zwabiła na Gozo podstępem i uwięziła na lata Odyseusza. Ale może on wcale nie miał ochoty opuszczać pięknej wyspy?
Wakacje na Malcie. Znana i chętnie wybierana jako cel wycieczek Malta to nie tylko wyspa, ale i kraj. A położony w sercu Morza Śródziemnego kraj Malta jest archipelagiem złożonym z kilku bezludnych wysepek i trzech wsyp zamieszkałych: największej Malty, drugiej co do wielkości Gozo oraz Comino, na której cała infrastruktura sprowadza się do jednego hotelu, a stali mieszkańcy - do kilku farmerów.

Dwie największe wyspy oddziela półgodzinna przeprawa promowa. Z tyłu zostają bezludne klify północno-zachodniego koniuszka Malty, o które rozbijają się z hukiem fale. Na prawej burcie widać sielskie, porośnięte dzikim zielem Comino nad pionowymi brzegami którego góruje jedynie potężna wieża Santa Marija, którą rycerze maltańscy zbudowali dla ochrony przed Turkami. Prom zbliża się do przystani: z tej perspektywy Gozo jest zielone i tętniące gwarem w kolorowym porcie Mgarr.

Wyspa Gozo (Malta). Victoria na spokojne zwiedzanie

Wakacje na Malcie. Gozo w najdłuższym miejscu ma 15 km, w najszerszym - 7 km, od Malty jest trzy razy mniejsze i wielokrotnie bardziej mniej turystyczne: cały ruch wakacyjny skupia się praktycznie w dwóch miejscach - położonym na północny miasteczku Marsalforn oraz nad wrzynającą się w południowe wybrzeże zatoką Xlendi. Znakomita większość odwiedzających to jednodniowi turyści przybyli z Malty.

Nad stolicą wyspy góruje cytadela wzniesiona w geograficznym środku Gozo. Miejsce to było zamieszkałe prawdopodobnie już 7 tys. lat temu, przez Fenicjan przybyłych z niedalekiej Sycylii. Położony strategicznie archipelag maltański przez kolejne wieki przechodził z rąk do rąk, aż pojawili się Arabowie, którzy nazwali powstałe wokół cytadeli miasto Rabatem (czyli "przedmieściami"). Pod koniec XIX w. za panowania Brytyjczyków na cześć królowej Wiktorii zostało przemianowane na Victorię. Sami kawalerowie maltańscy nigdy nie mieli wielkiego serca do tej części swoich włości: ponieważ Gozo nieustannie łupili piraci, rycerze św. Jana okopali się na Malcie zamieniając ją w swoją twierdzę.

Dzisiejsza Victoria to raczej senne miasteczko wyglądające dokładnie tak, jak spokojne stare miasteczko wyglądać powinno. Ku cytadeli pną się wąskie wybrukowane ulice otoczone ciasno pastelowymi kamienicami z mansardami. W cytadeli znajduje się kilka małych muzeów, zaś w dawnych bastionach urządzono bary i kawiarnie. Najważniejszymi, wartymi zobaczenia zabytkami są: katedralny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowany prawdopodobnie w miejscu dawnej świątyni Junony, pałace Gubernatorów i Biskupi oraz kilka klasztorów.Miasto Victoria (dawniej Rabat) na wtyspie Gozo, Malta / Źródło: Shutterstock

Wyspa Gozo (Malta). Wycieczka dookoła wyspy i największe atrakcje

Wakacje na Malcie. Wycieczka wokół wyspy zwykle zaczyna się od jej dwóch wielkich atrakcji: położonych niedaleko siebie świątyni Ggantija i groty Kalipso. Ggantija to najstarsza z megalitycznych świątyń archipelagu (razem na wyspach doliczono się pozostałości ponad dwudziestu tych tajemniczych budowli) i jedna z najstarszych wolno stojących budowli na świecie powstała pomiędzy 3600 a 3200 r p.n.e. Właściwie to dwie świątynie otoczone wspólnym murem, a legenda mówi, że miała je zbudować w ciągu jednego dnia gigantka Sunsuna, by karmić tu swoje dziecko. Wedle teorii naukowców to schronienie gigantki było miejscem kultu bogini płodności, do którego przybywali antyczni pielgrzymi z Sycylii i Północnej Afryki. Patrząc na ogromne mury i głazy - największe ważą ponad 50 ton - trudno sobie wyobrazić jak ówcześni ludzie posługując się prymitywnymi narzędziami stworzyli takiego olbrzyma.

Droga w kierunku wybrzeża doprowadza do zatoki Ramla, którą okala plaża o drobnym piasku w odcieniu czerwonego złota, kontrastującym z soczystą zielenią porastającą wzgórza i błękitnymi falami morza. Widok ten najlepiej podziwiać z góry stojąc w skalnej szczelinie wyrzeźbionej w piaskowcu. Miał go jak na dłoni Odyseusz więziony w tym miejscu siedem lat przez piękną i zwodniczą nimfę Kalipso. Droga, wybrzeżem na zachód wiedzie do Marsalforn, popularnej miejscowości wypoczynkowej, wokół której zachowały się saliny. To wykute w skalistym nabrzeżu baseny, w których odparowuje się sól; chociaż dzisiaj nie produkuje się jej w ten sposób na skalę przemysłową, miejscowi nadal zbierają ją dla siebie. Za Marsalforn zaczyna się rzadko odwiedzana przez turystów część wnętrza wyspy z kolejnymi osadami chwalącymi się ciekawymi kościołami.

Zagęszczenie świątyń na małym Gozo jest imponujące. Do najciekawszych zalicza się barokowy kościół w miejscowości Gharb z fasadą wzorowaną na kościele św. Agnieszki na rzymskim Piazza Navona, a przede wszystkim - zbudowane na krawędzi klifu w sąsiednim Ghammar sanktuarium Matki Bożej z Ta'Pinu. Piękna beżowa konstrukcja z wysoką na 61 metrów dzwonnicą powstała na początku ubiegłego wieku w miejscu dawnej, samotnej kaplicy. Przechodzący obok ludzie słyszeli dobiegający ze środka kobiecy głos proszący o modlitwy, a gdy je odmawiali - zaczęły się cudowne uzdrowienia w rodzinie i wśród znajomych.Azure Window, czyli "błękitne okno" to skalny łuk wyglądający jak gigantyczna futryna wyrastająca wprost z morza. Wyspa Gozo, Malta / Fot. Shutterstock

Dalsza droga wraca nad morze do zatoki Dwejra. To chyba najbardziej znany i pocztówkowy obrazek całej wyspy: jasnobeżowe skały i klify, o które z hukiem rozbijają się fale, i wśród których matka natura stworzyła przedziwną konstrukcję. Azure Window (czyli "błękitne okno") to skalny łuk wyglądający jak gigantyczna futryna wyrastająca wprost z morza. Powstał tysiące lat temu w wyniku zawalenia się dwóch wapiennych jaskiń. Ponieważ skały wciąż erodują w pesymistycznej wersji on także kiedyś może runąć - dlatego nie powinno się po nim chodzić. Zatokę zamyka Fungus Rock, czyli "grzybia skała". Porasta ją rzadka roślina, którą dawniej uważano za grzyba. Jej właściwości lecznicze są tak wielkie, że kawalerowie maltańscy strzegli tego miejsca jak oka w głowie próby kradzieży każąc ciężkim więzieniem.