Islandzki sąd zdecydował: drogi nie będzie, bo to może zdenerwować elfy. Wierzy w nie 80 proc. mieszkańców

Elfy, mityczny lud Islandii, po raz kolejny przypomniał o swoim istnieniu. Sąd zdecydował o wstrzymaniu budowy drogi ze stolicy kraju, Rejkjawiku, z Półwyspem Álftanes. Powód? Inwestycja przecinała obszar ich występowania.
Na początku stycznia portal Iceland News Polska doniósł, że w Islandii wyrokiem sądu wstrzymano budowę drogi, która miała połączyć Rejkjawik z Półwyspem Álftanes. Powód? Inwestycja miała być realizowana na obszarze, na którym mogą żyć elfy. Projekt budowy wstrzymano do czasu, gdy elfy rzekomo żyjące na zakwestionowanym obszarze przeprowadzą się. Wyrok jest o tyle kontrowersyjny, że w publicznych przesłuchaniach na temat wpływu budowy na środowisko naturalne, poza ludzkimi - mieszkańcami terenu, ekologami i inwestorami - muszą także wziąć udział przedstawiciele elfiej społeczności.

Hafnarfjordur. Tam, gdzie żyją elfy

Hafnarfjordur to trzecie co do wielkości miasto Islandii, położone na południe od Rejkjawiku, nad Zatoką Faxa. Jednocześnie jest to drugi największy port na wyspie i jedno z największych łowisk ryb. Jednak to nie z tego słynie, bowiem Hafnarfjordur jest jedyną oficjalną stolicą elfów na świecie! Elfy, jako szanowani mieszkańcy miasta, posiadają prawa i przywileje równe innym członkom społeczności. Najważniejszym (ale i budzącym najwięcej emocji) z nich jest prawo weta. Żadna inwestycja nie może zostać zrealizowana bez wcześniejszej konsultacji z elfami. Mieszkańcy Hafnarfjordur wierzą, że gdyby tego zaniechano, mogłoby się to skończyć problemami technicznymi i awariami maszyn. Jeśli jednak przez nieuwagę dojdzie do takiego niewyjaśnionego zdarzenia, należy natychmiast zwrócić się o pomoc do jednego z ludzi obdarzonych zdolnościami porozumiewania się z elfami, by ten złagodził konflikt. Dlatego, by nie drażnić elfów, gdy podczas budowy drogi robotnicy natrafią na tzw. "elf rock", czyli skałę uważaną za ich mieszkanie - raczej zmienią plany budowy, niż zdecydują się ją wysadzić. W okolicy Hafnarfjordur są też wyznaczone specjalne obszary ochrony elfów, na których nie może powstać żaden budynek.

Nie tylko elfy

Hafnarfjordur położone jest na pochodzącym sprzed 10 tys. lat polu zastygłej magmy. Są tu skały o niesamowitych kształtach, bezdrzewne pustkowia, jaskinie i groty. To wprost wymarzone miejsce do zamieszkania przez tajemnicze istoty, chcące pozostać niewidoczne dla ludzkiego oka. Elfy (isl. Álfur) są największym klanem Huldufolk - Niewidzialnych Ludzi. Tak, zwyczajowo określa się każdą żyjącą na Islandii magiczną istotę. A jest ich niemało! Poza elfami wyspę zamieszkują też m.in. trolle, gnomy i nykury (tajemnicze konie wodne). Żyją one w równoległym świecie rządzącym się własnymi, odmiennymi od ludzkich prawami. Według legend, elfy przywędrowały na Islandię wraz z Wikingami, są więc prastarym ludem, któremu należy się specjalne traktowanie.

Według statystyk z 2006 roku, 26 proc. mieszkańców Islandii niezaprzeczalnie wierzy w obecność elfów, 80 proc. twierdzi, że istnieje prawdopodobieństwo, że istnieją, a ok. proc. mieszkańców Hafnarfjordur deklaruje, że widziało kiedyś elfa.

Elfy ratują Islandię

Kryzys, z którego powoli podnosi się Europa, Islandię dotknął już w 2008 roku, kiedy to bankructwo ogłosiło większość tamtejszych banków. Załamanie gospodarki wymusiło powrót do tradycji - rybołówstwa i przemysłu, ale również - zwrot ku turystyce. Już nie tylko lodowce i gejzery, ale również wizja Islandii jako domu "ukrytych istot", miały wabić zagranicznych turystów.

W Islandii powstał nie tylko Park Elfów (Park Hellisgerdi w Hafnarfjordur) i sklepy sprzedające elfie pamiątki, ale również Elfia Szkoła (Álfaskólinn), w której zainteresowani mogą pogłębiać wiedzę na temat Niewidzialnych Ludzi. Cieszącą się dużym zainteresowaniem turystów uczelnię założył Magn s Skarphéoinsson, a jej siedzibą jest Rejkiawik. Od 1991 r. uczęszczało do niej już ponad 9 tys. osób. Wydział Turystyki Hafnarfjordur wydaje specjalnie elfie mapy i organizuje wycieczki w poszukiwaniu tych istot. W mieście corocznie odbywa się też Elfi Festiwal, a w restauracja Hansen podaje się specjalne elfie dania, np. zupę z ryb i leśnych grzybów.Komentarze (138)
Islandzki sąd zdecydował: drogi nie będzie, bo to może zdenerwować elfy. Wierzy w nie 80 proc. mieszkańców
Zaloguj się
 • smok61

  Oceniono 1400 razy 1158

  I na tym polega promowanie kraju, wartości i zdobywanie szacunku.
  Trzeba pokazać światu, że jest się jakimś, kimś odmiennym, ciekawym, godnym zainteresowania.
  Tak Szkoci zbudowali mit o niezwycięzonej armii pomimo tego , że noszą spódniczki.
  We Włoszech napażają się pomidorami, a w Hiszpanii pomidorami (albo odwrotnie), Francuzi jedzą żaby,
  a Niemcy pierdzą przy jedzeniu.
  Łączy ich jedno ....oni świata za to nie przepraszają.
  Tacy są i świat ma to zaakceptować.
  Polacy wstydzą się białych skarpetek, to że piją kawą po turecku, śmigusa dyngusa, swojego katolicyzmu, wąsów....i nie wiadomo czego jeszcze.
  Żeby było śmieszniej swoją odmienność przekazujemy światu jako nasz umysłowy niedorozwój.
  I żeby było ciekawiej dotąd przekonujemy obcokrajowca, że to nie nasza tradycja tylko głupota...aż go przekonamy. :))))

 • szyfrant.zielonka

  Oceniono 294 razy 288

  Trolle i gnomy widywałem nawet tu na forum, ale z elfami jeszcze nie miałem przyjemności.

 • d.alexa

  Oceniono 372 razy 270

  Szkoda że przy tym wciąż grabieżczym gospodarowaniem coraz bardziej zniszczonym środowiskiem, tylko wiara w elfy może je ratować.
  A swoją drogą to gdy ktoś powołuje się na wiarę w boga poprzez krzyż w sali sejmowej i jakieś uwagi na co mu ta wiara pozwala a na co nie, to nie jest to ani trochę sensowniejsze.

 • monika.libra36

  Oceniono 244 razy 222

  Nie dziwota.Elfy są niezwykle mądre,nawet krztyna wiedzy jaką posiada elf,uczyni z człowieka potężnego mędrca.Mogą swój wzrost i wygląd zmieniać według zachcianki,o zachodzie słońca lubią tańczyć i śpiewać na ustronnych polanach.

 • naszpanrobert

  Oceniono 185 razy 89

  My , Polacy, jesteśmy narodem wierzącym i dlatego nas to nie dziwi bo my dobrze wiemy co to są uczucia religijne

 • fakcior

  Oceniono 83 razy 73

  No i słusznie. Elfy potrafią być bardzo niemiłe gdy się wku....ą

 • morgoth1974

  Oceniono 93 razy 73

  Mieszkańcy Islandii nie tylko wierzą w elfy ,do niedawna wyznawali też pogańską wiarę w uczciwego bankiera.:):):)
  "a ok. proc. mieszkańców Hafnarfjordur"-.gdzie jest korekta?

 • radek_sziwa

  Oceniono 107 razy 57

  Tym artykulem daliscie do reki bron kolejne grupie wyludzajacej dotacje przy budowach :)

 • frakcja-z

  Oceniono 183 razy 53

  islandczycy maja elfy a polacy zmyslonego przyjaciela
  swoja droga ciekawe ile kosztuje rocznie utrzymanie kosciola wyznawcow elfow?

  www.noreligion.comxa.com

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX