Województwo pomorskie

Województwo pomorskie sąsiaduje z województwem warmińsko-mazurskim od wschodu, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim od południa i zachodniopomorskim od zachodu. Północna granicą jest natomiast wybrzeże Bałtyku.
Cecha charakterystyczną ukształtowania powierzchni jest duża różnorodność jednostek fizjograficznych. Różnią się one miedzy sobą rzeźbą terenu, roślinnoscia i klimatem. Do najbardziej urozmaiconych i malowniczych krain należy SZWAJCARIA KASZUBSKA i Pojezierze Starogardzkie. Teren województwa obfituje w kontrasty. Z jednej strony Wieżyca - najwyższe wzniesienie regionu, z drugiej zaś rozległe obszary depresyjne - Żuławy Wiślane. W pasie wybrzeża dominuje krajobraz wydmowy i leśny. Osobliwością są tu brzegi klifowe, występujące w okolicach Jastrzębiej Góry i Kępy Redłowskiej. Ruchome wydmy możemy napotkać w rejonie Łeby, Rowów i Białogóry.

Do dużych obszarów leśnych zaliczyć można przede wszystkim BORY TUCHOLSKIE i lasy pojezierzy. Na ich terenie istnieją dwa parki narodowe: Słowiński i Borów Tucholskich. W Słowińskim Parku Narodowym znajduje się wiele jezior utworzonych z dawnych zatok morskich - Gardno, Łebsko i in. Cechą charakterystyczną parku są liczne ruchome wydmy ze specyficzna roślinnością. W parku są punkty widokowe, z których można podziwiać wspaniałe krajobrazy.

Dużą różnorodnością odznacza się roślinność Pomorza. Obok reliktów pradawnej przesłości [brzoza karłowata k. Torunia], występują lasy bukowe, świerkowe i najliczniejsze sosnowe. Koło Kartuz występuje modrzew polski, dochodząc tu do wielkich rozmiarów. Typowe dla Pomorza są torfowiska - na Pojezierzu Kaszubskim i w pasie nadmorskim. Ogólnie na Pomorzu można wyodrębnić dwa regiony roślinne: nadmorski - wybrzeża i mierzeje oraz lasów bukowych i mieszanych.

Na Pomorzu znajdują się wielkie skupiska zabytków - jest to m. in. spuścizna po Zakonie Krzyżackim, miasta portowe, wspaniałe pamiątki stylu gotyckiego - szczególne miejsce zajmują tu rzadko spotykane w innych rejonach kraju kościoły typu halowego. Największą uwagę przyciąga oczywiście GDAŃSK ze słynną Drogą Królewską, ratuszem, kościołem Mariackim i Dworem Artusa. Znajduje się tu również Muzeum Narodowe ze słynnym "Sądem Ostatecznym" Memlinga, Centralne Muzeum Morskie, Westerplatte i katedra w Oliwie.

Najcenniejsze obiekty architektoniczne Pomorza - poza Gdańskiem - to: zamek krzyżacki w Malborku - jeden z największych zamków średniowiecznej Europy, halowa katedra i Muzeum Diecezjalne z "biblią Gutenberga" w Pelplinie, zamek w Bytowie, Kartuzy. Z muzeów warte polecenia jest muzeum w Słupsku z kolekcją dzieł Witkacego i Muzeum Wisły w Tczewie.

Pomorze to oczywiście słynne w kraju kąpieliska: Ustka, Rowy, Łeba, Jastrzębia Góra, Władysławowo, Jastarnia i Krynica Morska. Do listy tej dorzucić należy oczywiście Sopot z najdłuższym w Europie drewnianym molo i Operą Leśną. Duże walory krajoznawcze mają też fokarium na Helu oraz - w głębi regionu - arboretum w Wirtach i ogród botaniczny w Gołubiu.

Z Gdańskiem jako miastem portowym od lat dwudziestych skutecznie rywalizuje GDYNIA, gdzie można zwiedzić - obok portu - Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie.

Wszystko to składa się na bogatą i różnorodną ofertę turystyczną interesującego regionu, jakim jest niewątpliwie województwo pomorskie.