Rugia. Najpiękniejsza spośród wysp Niemiec - co zobaczyć na Rugii

Rugia jest największą i najbardziej atrakcyjną wyspą Niemiec. Jej atutami są bujne lasy, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, wysokie klify i niezwykle urozmaicone brzegi z licznymi zatokami i półwyspami o przedziwnych kształtach.
Linia brzegowa Rugii liczy 574 km, choć jej średnica to zaledwie 50 km. Naturalne walory wyspy już w średniowieczu docenili Słowianie, którzy założyli tu ok. 20 grodów oraz stworzyli pogański ośrodek kultu religijnego - Arkonę, na północnym cyplu. W 1815 r. wyspę przejęły Prusy, a niespełna sto lat później zdominowali ją turyści. Rugia stała się popularna wśród niemieckich elit, odwiedzali ją m.in. Albert Einstein, Tomasz Mann, a także "żelazny kanclerz" - Otto von Bismarck. Najwyższe władze państwowe wypoczywały tu również w czasach III Rzeszy i NRD.

Dzisiejsza Rugia jest bardziej egalitarna - latem przyjeżdżają tu tłumy Niemców z całego kraju, coraz więcej jest też gości zagranicznych. Ceny idą wówczas w górę, a o znalezieniu noclegu bez wcześniejszej rezerwacji można tylko pomarzyć. Po sezonie jest znacznie spokojniej.

Niemcy Rugia - Putbus

Dzieje Putbus, położonego w południowej części Rugii, są krótkie i nietypowe. Miejscowość powstała na początku XIX w. Jej centralną część stanowi owalny plac, Circus. Otacza go klasycystyczna zabudowa, a na południowy zachód odbiega Alleestr., doprowadzająca do rynku. W pobliżu stoi budynek jedynego na wyspie teatru z 1819 r. - monumentalnego gmachu będącego wspomnieniem lepszej przeszłości Putbus.

Po drugiej stronie alei rozciąga się Schlosspark (park pałacowy). Jest to 75-hektarowy park krajobrazowy otaczający dawniej pałac książęcy. To niezwykle atrakcyjne miejsce porastają egzotyczne drzewa. Są tutaj też ścieżki spacerowe, Łabędzi Staw i kilka zabytkowych budowli.

Niemcy Rugia - Binz

Najbardziej popularną miejscowością wypoczynkową na Rugii jest Binz (Ostseebad Binz), leżąca na jej wschodnim wybrzeżu. Tradycje ośrodka sięgają XIX w. i właśnie z tych czasów pochodzą pieczołowicie odrestaurowane wille z charakterystycznymi balkonami i zwieńczeniami z rzeźbionego drewna. Dziś wiele z nich przekształcono w pensjonaty. Obiektem najbardziej reprezentacyjnym jest stojący przy nabrzeżu Kurhaus (Dom Zdrojowy), obecnie hotel. Prawie naprzeciw niego daleko w morze wychodzi molo, a wzdłuż brzegu ciągnie się piękna, szeroka plaża o długości kilku kilometrów. Wzdłuż niej biegnie promenada spacerowa. Wiele o dziejach Binz można dowiedzieć się w Muzeum Historycznym Binz. Jest tu m.in. zrekonstruowany pokój gościnny z czasów powstania kurortu, oryginalne wnętrze chaty rybackiej, a także rewia dawnej mody plażowej.

Większość turystów odwiedza jednak Zamek Myśliwski Granitz, zbudowany w 1723 r. na szczycie wzniesienia Tempelberg (106 m n.p.m.) i rozbudowany na życzenie Wilhelma Malte I. To zgrabna neogotycka konstrukcja z wysoką na 38 m centralną wieżą i czterema podobnymi wieżyczkami na rogach.

Niemcy Rugia - Göhren

Odcinek wybrzeża Rugii od Binz w stronę półwyspu Mönchgut i sam półwysep to ciąg plaż i leżących nad nimi popularnych miejscowości wakacyjnych. Jedną z nich jest Göhren (ok. 1500 mieszkańców), szczycąca się 7-kilometrową piaszczystą plażą. Nieopodal wprost z wody wynurza się Buskam, czyli wielki głaz narzutowy czczony przez dawnych Słowian (nazwa wywodzi się od słowiańskiego zwrotu oznaczającego boski kamień).

Niemcy Rugia - Nationalpark Jasmund

Północno-wschodnia odnoga Rugii to dla wielu najciekawsze miejsce na Rugii, oddzielone od jej pozostałej części przez zalew Grosser Jasmunder Bodden i słodkowodne jezioro Kleiner Jasmunder Bodden. Na urok półwyspu składają się rozległe połacie lasów na pofałdowanym terenie oraz wspaniałe śnieżnobiałe klify, dramatycznie opadające do morza. Miejsce to, zwane Stubbenkammer, jako jeden z pierwszych na początku XIX w. docenił romantyczny malarz, Caspar David Friedrich. Obecnie latem panuje tu niemiłosierny tłok, a zmotoryzowani mają spore problemy z zaparkowaniem. Główną atrakcją jest samotna kredowa skała znana jako Königsstuhl (Tron). Wyrasta na wysokość 117 m, a legenda głosi, że kto się na nią wdrapie od dołu, zostanie królem Rugii. Na szczęście można też wejść prościej - kładką od strony parkingu. Równie dobrym punktem widokowym (albo i lepszym, bo widać stąd Königsstuhl) jest odległy o kilkaset metrów Victoria Sicht.

Warto rozważyć spacer ścieżką wzdłuż klifów na południe do Sassnitz (ok. 10 km) - pod względem widokowym jest to jedna z największych atrakcji na wyspie. Po drodze mija się punkt widokowy Ernst -Moritz Arndt Sicht, skąd widać piękną skałę Wissower Klinken.Park Narodowy Jasmund / fot. Gunnar Ries Gunnar CC BY

Wokół Rugii

Rugia - Hiddensee. Wzdłuż zachodniego wybrzeża Rugii ciągnie się podłużna wyspa Hiddensee - zaciszny zakątek, po którym nie jeżdżą samochody. Ma 17 km długości i tylko do 1,8 km szerokości. Jest tu zaledwie kilka wiosek, w których łącznie żyje ok. 1300 osób. Najciekawsza miejscowość to Kloster. Stoi tu skromny kościół, Inselkirche, a na przykościelnym cmentarzu warto znaleźć nagrobek znanego pisarza Gerharta Hauptmanna (1862-1946), który w 1912 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Mógł wówczas pozwolić sobie na kupno domu na wysepce. Dziś Gerhart Hauptmann Haus, również w Kloster, udostępniony jest zwiedzającym. Zgromadzono tu liczne pamiątki po pisarzu. Warto wiedzieć, że miał on też pałacyk w Jagniątkowie pod Szklarską Porębą, a jego brat, Karol, przetłumaczył na język niemiecki Chłopów Reymonta (w dużej mierze dzieło to przysporzyło autorowi Nagrodę Nobla).

Rugia - Przylądek Arkona i okolice. "Niemiecki Nordkap" - tak reklamują lokalne foldery przylądek Arkona (Kap Arkona). Jest to północny kraniec Rugii i najdalej na północny wschód wysunięte miejsce w Niemczech. Leży u szczytu półwyspu Wittow - niegościnnej, smaganej przez wiatry ziemi, na której przez stulecia rozwinęło się zaledwie kilka niewielkich wiosek. Bazą wypadową na przylądek jest miejscowość Putgarten. Na przylądku wznoszą się dwie latarnie morskie (unikat nad Bałtykiem). Starsza z nich, Alter Leuchtturm, powstała w 1827 r. według projektu Karla Friedricha Schinkla. Jest to ceglany budynek z wieżyczką, liczący 22,5 m wysokości, a jego wygląd nie do końca odpowiada wyobrażeniom o latarni morskiej. Bardziej klasyczną formę ma 36-metrowa Neuer Leuchtturm z 1902 r. Na obu latarniach znajdują się platformy widokowe, skąd rozciągają się panoramy trawiastego przylądka i niebieskich wód Bałtyku.