Duszne powietrze w Tatrach nie wróży nic dobrego. O tym pamiętaj wychodząc w góry [GÓRSKI PORADNIK]

Górskie wycieczki są jedną z najpopularniejszych form letniej turystyki. Mimo to, z niewiedzy czy nonszalancji, na szlaki wybiera się wiele osób niewłaściwie przygotowanych. Skutki mogą być przykre, a nawet tragiczne, ponieważ góry to żywioł, z którym nie należy igrać.
W czym rzecz, świetnie ilustruje scenka, której byłem świadkiem przed kilku laty na Hali Gąsienicowej. Jej bohaterami było dwóch młodych mężczyzn, którzy zapragnęli dokonać górskiego podboju. Było wprawdzie lato, zatem dzień długi, ale oni zbierali się na wycieczkę po godz. 13. Na niebie gromadziły się z pozoru niewinne, bo delikatne i białe, pierzaste obłoki. Z nieba lał się żar, co w połowie lipca mogło nikogo nie dziwić. Było jednak duszno, a to w Tatrach zazwyczaj nie zwiastuje niczego dobrego. Z rozmowy wynikało, że celem jest Dolina Pięciu Stawów Polskich, przez Zawrat. Na tym jednak nie koniec. Nasi bohaterowie zamierzali wrócić - jak to ujęli - "choćby przez Kozią Przełęcz". Zdając sobie sprawę, że nie jest już wcześnie, postanowili nie brać plecaka - "by się zbytnio nie obciążać". I choć jeden z nich sugerował nawet, żeby wziąć kurtki, uległ koledze, który stwierdził, że przecież planują iść szybko, więc będzie im gorąco. W zamian zaproponował zabranie butelki z wodą, bo przecież "pić się chce w taki upał". Wkrótce, wyposażeni w półtoralitrową butlę mineralnej, wyruszyli. Jak widać, rozmowa była krótka. W odróżnieniu od listy popełnionych błędów. Jakie to były błędy i jak ich unikać?

Tekst pochodzi z najnowszego numeru magazynuKrok pierwszy: Zadbaj o porządny plecak i wyposażenie

Podczas wędrówek, zwłaszcza górskich, ręce powinny być wolne. To jedna z fundamentalnych zasad. Odpowiednie do opisanej wcześniej sytuacji (czyli krótkiej wycieczki) będą wszystkie modele małe, o pojemności ok. 25 l. Ważne, żeby miały pasek biodrowy, choćby najprostszy, w postaci taśmy z klamerką. Plecak umocowany do bioder nie poruszy się niespodziewanie, wytrącając Cię z równowagi. Sprawi także, że przeniesiesz ciężar bagażu na biodra, przynosząc ulgę ramionom i kręgosłupowi. Warto też stosować się do zasady, że każdy uczestnik wycieczki powinien mieć własny plecak. A w nim osobiste wyposażenie i trochę rzeczy do wspólnego użytku.

Wśród tego osobistego wyposażenia na pewno powinna znaleźć się szczegółowa mapa obszaru, w którym będziesz wędrować. Do orientacji w terenie przyda się też kompas, ale raczej tylko wtedy, kiedy nie trzymasz się znakowanych szlaków (pamiętaj, że nie wszędzie jest to możliwe), i raczej w górach niższych, zalesionych, gdzie widoki bywają ograniczone i trudno orientować się na podstawie tego, co widzimy. W Tatrach sam kierunek to za mało. Prawdziwe niebezpieczeństwo kryje się bowiem w ukształtowaniu terenu. Żleby albo trawiasto-kamieniste stoki, którymi kuszą na przykład łagodnie zarysowane kopuły Czerwonych Wierchów, podcięte są niebezpiecznymi urwiskami, gdzie nie ma już trawy, a tylko zwodnicze i bardzo śliskie, zwłaszcza po opadach albo w wilgotnej mgle, wapienne skały.

Na wędrówkę powinieneś zabrać też zapas podstawowych środków leczniczych i opatrunkowych. Przyda się na pewno smecta łagodząca niedyspozycje żołądka, plastry z opatrunkiem na ewentualne zadrapania oraz folia NRC. Tą ostatnią można owinąć ofiarę wypadku, chroniąc ją przed wychłodzeniem. Albo zawinąć się w nią samemu podczas nieplanowanego noclegu czy oczekiwania na pomoc. Warto też mieć ze sobą latarkę. Najlepiej czołówkę, bo założona na głowę pozwala dowolnie kierować światłem i nie zajmuje rąk.Bez odpowiedniego plecaka i dokładnej mapy ani rusz

Ktok drugi: Kup buty za kostkę

W górach sprawdzą się modele na karbowanej podeszwie (np. Vibram), najlepiej z wysoką cholewką. Zdarza się, że osoby bardziej doświadczone, np. uprawiające wspinaczkę, podchodzą pod ściany w niższych butach. Rzecz jednak w tym, że ktoś, kto się wspina, ma dużo większą wprawę i zachowuje się swobodniej wśród skał, piargów i ekspozycji niż przeciętny urlopowicz. Osoby o mniejszej wprawie, używając takiego obuwia, narażają się niepotrzebnie na zwichnięcie nogi w kostce czy nadwerężenie ścięgien. Tego typu kontuzje długo się później leczy, a i z wycieczki o własnych siłach można nie wrócić. Kłopot i dodatkowe koszty murowane. Lepiej więc, dla własnego dobra, używać butów wyższych. W sklepach są dziesiątki modeli w różnych cenach, o atrakcyjnym wzornictwie i zrobionych z wysokiej jakości materiałów.

Do butów warto dobrać jeszcze odpowiednie skarpety trekkingowe. Zastosowane w nich materiały współgrają z tymi, z których wykonano buty. Dzięki temu uniknie się odparzeń, odcisków oraz nadmiernego pocenia się stóp, nawet w upalny letni dzień.Dobre buty za kostkę są podstawą trekkingu

Krok trzeci: Weź kurtkę przeciwdeszczową i długie spodnie

Aura w górach jest kapryśna. A Tatry są szczególnie narażone na niespodziewane zmiany pogody, bo sterczą wyspowo, wyrastając ponad sąsiednie pasma nawet tysiąc, a ponad kotliny blisko 2 tys. m. Wahania temperatury o kilka albo kilkanaście stopni, także latem, nie należą w nich do rzadkości. Burze, ulewne deszcze i silne wiatry pojawiają się nagle, nie wiadomo skąd. A wraz z nimi przychodzi przenikliwe zimno, przed którym można się ustrzec, jedynie zakładając ubranie. Oddychające, nieprzemakalne i nieprzewiewne. Wniosek: nawet w upalny dzień w plecaku powinieneś mieć kurtkę spełniającą takie wymagania. Nawet jeśli jej ani razu nie założysz, ciesząc się słońcem w koszulce z krótkimi rękawami.

Na górskie wycieczki lepsze są spodnie długie niż krótkie. Czasami może być w nich gorąco, ale nie podrapiesz się o skały, a w niższych górach - o gałęzie. Nie poparzysz też pokrzywami i nie pokąsają Cię owady. Warto przy tym pamiętać, że dżinsy nie nadają się do turystyki. W ciepły dzień można w nich oszaleć z gorąca, podczas deszczu robią się nieznośnie ciężkie od wody, a potem bardzo długo schną. W sklepach turystycznych i sportowych można znaleźć mnóstwo spodni znacznie lepszych: od tych przeznaczonych do wspinaczki i zaawansowanej turystyki górskiej, po bardziej uniwersalne. Jeśli ktoś bardzo chce, to z odpinanymi nogawkami.

Na tatrzańskie wycieczki, przede wszystkim całodniowe i w wyższe partie gór, nie zawadzi zabrać ze sobą czapki (a przynajmniej opaski) i rękawiczek. Będziesz mógł założyć je na szczycie, jeśli zrobi się zimno (zmęczenie potęguje tego typu odczucia), a rękawiczki dodatkowo sprawdzą się znakomicie na klamrach, łańcuchach i drabinkach zamontowanych w trudniejszych miejscach tatrzańskich szlaków (ręce nie będą drętwiały od zimnego żelastwa). Do tego celu nadają się lżejsze modele rękawiczek, wyposażone w wiatro- i wodoodporne membrany typu Windstopper czy alternatywne, z reguły nieco tańsze, rozwiązania.Wędrowanie po Tatrach - zadbaj o dobrą kurtkę przeciwdeszczową i długie spodnie

Krok czwarty: Spakuj coś słodkiego na przekąskę

Zacznijmy od napojów, bowiem one budzą najwięcej kontrowersji. Jedni uważają, że pić należy jak najrzadziej i nie pić w ogóle, gdy jesteśmy spoceni, bo organizm tylko wyrzuci dodatkową porcję potu. Inni z kolei twierdzą, że małymi łyczkami pić należy jak najczęściej, aby ustrzec się odwodnienia. Z pierwszą szkołą wiąże się sugestia, by pić rano i wieczorem oraz podczas dłuższych postojów. Druga zaleca spożywanie napojów izotonicznych, bowiem zawierają mikroelementy i witaminy, których organizm potrzebuje, a które czysta woda jedynie wypłukuje.

A co do jedzenia? Dawniej polecano czekoladę. Dziś wiadomo, że powoduje ona szybki wzrost poziomu cukru we krwi, ale równie szybki jego spadek. Znacznie lepsze są banany, a najlepsze - mieszanki kandyzowanych owoców, rodzynków oraz orzeszków. Większe posiłki najlepiej łączyć z dłuższymi odpoczynkami. Planując takie przerwy na szlaku, zabierz trochę prowiantu oraz maszynkę do gotowania i lekkie naczynia. Wygodna jest żywność liofilizowana - taka, jaką zabiera się na wyprawy wysokogórskie. Jej opakowania są lekkie, a potrawy - odwodnione w specjalnym procesie - zachowują zarówno smak, jak i wartości odżywcze. Czego niestety nie można powiedzieć o wciąż popularnych zupkach chińskich.

Planowanie wycieczki

Na drogowskazach przy szlakach oraz w przewodnikach znajdziemy orientacyjne czasy marszu. Wskazują niezbędne minimum na przyjemne i bezpieczne pokonanie drogi. Pamiętaj jednak, że odpoczynki nie są w ten czas wliczone. Planując wycieczkę, musisz zatem doliczyć przynajmniej kwadrans na każdą godzinę marszu oraz uwzględnić solidny odpoczynek połączony z posiłkiem (w schronisku albo w plenerze), a więc przynajmniej jeszcze jedną godzinę. W praktyce o tempie poruszania się w górach decyduje ukształtowanie terenu i trudności, jakie napotkamy. Dlatego właśnie bardziej wymierne są informacje, jak dużo czasu potrzebujesz na pokonanie danego odcinka, niż ile kilometrów masz do przejścia. Warto też pamiętać, że odczuwanie zmęczenia jest mocno uwarunkowane psychicznie. Pozbawiona trudności, ale wijąca się monotonnie droga w Beskidach jest znacznie bardziej nużąca aniżeli poprowadzony po skałach, wśród urwisk i przepaści szlak w Tatrach. W pierwszym przypadku, gdy drogę już pokonamy, uczucie znużenia mija jak ręką odjął. I chociaż sił nie przybyło, chęć do dalszego marszu powraca. W drugim przypadku uwaga jest tak nasilona, że zmęczenie odczuwamy dopiero później. Jedynym sposobem na poznanie siebie i swojego organizmu jest stopniowanie trudności. I podejmowanie wycieczek naprawdę trudnych dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że im podołamy. Wycieczki wielodniowe, z noclegami w schroniskach, a zwłaszcza z biwakami w terenie (w Tatrach takiej możliwości nie ma ze względu na przepisy dotyczące ochrony przyrody), wymagają dodatkowego wyposażenia i wiążą się z jeszcze większym wysiłkiem.

Na wszelki wypadek

Numer ratunkowy GOPR (TOPR): 601 100 300.

Telefony poszczególnych grup ratunkowych na stronach: www.gopr.pl, www.topr.pl

W sytuacji, gdy masz trudności z nawiązaniem łączności telefonicznej, sposobem na wezwanie pomocy jest nadanie sygnału ratunkowego. Może to być krzyk, gwizd, puszczanie "zajączków" lusterkiem albo włączanie i wyłączanie latarki. Sygnał należy nadawać regularnie - sześć razy na minutę (po każdej serii minuta przerwy). Znakiem, że pomoc już nadchodzi, jest sygnał nadawanytrzy razy na minutę.

Komentarze (12)
Duszne powietrze w Tatrach nie wróży nic dobrego. O tym pamiętaj wychodząc w góry [GÓRSKI PORADNIK]
Zaloguj się
 • humpbak

  Oceniono 48 razy 48

  Co to za teoria, że "że pić należy jak najrzadziej i nie pić w ogóle, gdy jesteśmy spoceni, bo organizm tylko wyrzuci dodatkową porcję potu" ?? Takie zabawy to może na siłowni, gdzie wysiłek trwa godzinę, ale nie na całodziennej wycieczce. Organizm nie pozbywa się "nadmiaru" wody przez skórę, tylko przez nerki (co chyba każdy zauważył) a intensywne pocenie w upale służy ochłodzeniu organizmu. Odwodnienie może spowodować przegrzanie, a i dla nerek tez nie jest zdrowe. Poza tym, o czym chyba nie wspomniano, w słoneczne dni konieczne jest nakrycie głowy i krem z filtrem UV.

 • theorema

  Oceniono 26 razy 26

  Osobiście nie lubię tych wszystkich spodni "trekkingowych". Wykonane z nieelastycznych tkanin, szerokie, po prostu ciągną przy szerokich wykrokach, przykucnięciach, zahaczają o skały. Orlą Perć pokonywałam w szybko schnących legginsach, Przełęcz pod Chłopkiem w spodenkach do jogi tuż za kolano, dzianinowych. Wiem,że dla panów to nieco trudna sprawa, ale są spodenki kolarskie i inne tego typu. Co do ubierania się -hmm. Ja mam taki dziwny obyczaj, że nawet, jeśli pada i jest zimno, to idę w koszulce na ramiączka - człowiek nie cukier, nie rozpuszcza się, a pod górkę i tak jest gorąco. za to potem, w cieplutkim schronisku ubieram sie w suchy polar, który leżakował szczelnie zwinięty w plecaku, zmieniam koszulkę i już jest ciepło. I w życiu nawet kataru nie dostałam. nie ma się co oszukiwać, każda wodoodporna kurtka po trzech godzinach górskiego deszczu jest przemoknięta na wylot, razem z polarem pod nią - po co to dźwigać mokre na sobie? I potem suszyć dwa dni? powtórzę za kimś tutaj, szkoda, że autor zapomniał o środkach ochrony przeciwsłonecznej, dobrze mieć ze sobą małą tubkę na dosmarowanie się w trakcie wycieczki. Rękawiczki - tak, ale nie każde, tylko antypoślizgowe, bo zwykłe, śliskie, mogą na łańcuchach zabić. Buty za kostkę nie zawsze się sprawdzają - w przeważającej części najwyższych, skalistych partii gór, noga co chwila zmienia ustawienie i nie da się utrzymać cały czas kąta prostego między stopą, a łydką, bo można się zabić. czasem trzeba stanąć jak baletnica na poincie, czasem na bocznej krawędzi stopy, czasem jest miejsce tylko na palce. najważniejszy w górach jest brak pośpiechu, a o tym wielu zapomina. Góry wymagają czułości, gór się nie "pokonuje". tylko z nimi zaprzyjaźnia. To góra ma nam pozwolić na siebie wejść, ale do tego trzeba czasem namysłu, chwili oceny, gdzie postawić nogę, zejścia ostrożnie, na palcach, kocim, miękkim krokiem, a nie zbiegania łup, łup, łup - w czym celują mężczyźni. Mnie nigdy nie bolą kolana od schodzenia, ale nigdy nie schodzę na całych stopach, tylko na palcach. Wiem, znów problem dla mężczyzn, trzeba pokazać, kto tu rządzi, łup, łup. Ostatnio bieganie jest modne, mijałam takiego biegacza niedawno i mruknęłam do kolegi - no, aż się prosi o lekarza. Minutę później ryk, aż się echo poniosło, oglądam się, pan biegacz trzyma się za kolano dziwnie wygięte. dalej schodził oparty na ramionach przypadkowych ludzi, a daleko jeszcze było do Kuźnic. Góry to nie miejsce na jogging, choć niektórzy upierają się, że tak, tylko szlaki rozwalają, potem są komunikaty o oberwanych ścieżkach, sypiących się piargach i obluzowanych kamieniach. Ja bym zakazała biegów w wysokich partiach Tatr w ogóle, słychać dudnienie takich mamutów już z daleka, płoszą zwierzęta i rozbijają drogi. Do najważniejszych przykazań dodałabym jeszcze - nie drzyj się, gadaj jak najmniej, posłuchaj i daj posłuchać innym ciszy, albo wiatru, albo potoku 600 metrów niżej, nie ględź o pracy, rozwodzie koleżanki, albo co zjesz w schronisku, ucz dzieci, że w górach się nie wrzeszczy.

 • theorema

  Oceniono 18 razy 18

  I jeszcze - bądź tak miły i zabieraj śmieci ze sobą, swoje i wszystkie inne, które znajdziesz na trasie też - ja często wyplątuję butelki spośród kosodrzewiny, albo papierki po batonach. Naładuj do pełna baterię i najlepiej weź drugą, zapasową, w pełni naładowaną + ładowarkę, w schronisku przy odrobinie szczęścia trafi się wolny kontakt. Weź scyzoryk wielofunkcyjny, parę cienkich linek - np. do przywiązania podeszwy buta, jeśli nagle odpadnie - zdarzyło się mojemu koledze na Świnicy w czasie burzy:) nie kupuj kubków termicznych w schronisku - są nieszczelne, cały plecak pływa w herbacie:) weź ze sobą telefon do miejsca zamieszkania - schroniska, pensjonatu, w razie opóźnienia poinformuj kogoś, kto wie, że poszedłeś w góry, po co ma się niepokoić po zmierzchu, skoro spokojnie sobie idziesz asfaltówką do Palenicy, świecąc misiom latarką po oczach. ja dzwoniłam do schroniska, żeby uprzedzić, że wrócę późno i żeby mi zostawili otwarte tylne wejście, gospodarcze. Niby nie wolno łazić po zmroku, ale zdarzyło się. Z zasad bezpieczeństwa to jeszcze uwaga na wszystko co dynda na szyi - aparaty, sztyfty do ust na sznurku itd. okulary słoneczne, też nasadzane na głowę, jak opaska. Fajne na płaskim, na Orlej koniecznie trzeba schować do plecaka. Podobnie, jak torebeczki-rogale na brzuchu. Głupio stracić życie tylko dlatego, że coś zawadzało, uwierało, przesłoniło widok, nagle się odpięło. Aha, jak coś nagle spadnie i poturla się w dół, poza szlak - niech tam zostanie, ewentualnie można prosić później o pomoc w odzyskaniu czegoś cennego ekipę taterników, wspinaczy z linami i kaskami, ale nie leźć samemu. Trudno, ostatecznie można dojść do schroniska nawet z pustymi rękami, wycierając nos w koszulkę, co mnie się przytrafiło, gdy mój plecak poszybował 200 m w dół. Odzyskałam go dobę później, w schronisku ludzie pożyczyli mi i polar, i pieniądze na kolację, nie warto ryzykować życia dla takich rzeczy, jak ubranie, czy kasa, czy nawet telefon pełen kontaktów do znajomych. Swoją drogą - można zrobić kopię przedtem w domu:) mam nadzieję, że zniechęciłam parę osób, a jak nie, to może kilka więcej przeżyje tegoroczne eskapady:)

 • Gość: Piter

  Oceniono 20 razy 10

  Ja się nie zgadzam co do długości spodni.
  Całość polskich gór przeszedłem w spodniach tuż za kolano oraz skarpetach do połowy łydki. I tak było najlepiej. Długie spodnie - to ryzyko zaczepienia o coś (gałąź, skała) nogawką i upadku.

 • kamilakarabasz

  Oceniono 4 razy 4

  Jak komuś brak wyobraźni w górach, to koniecznie powinien przeczytać "Wołanie w górach" Michała Jagiełły.

 • miszmasz51

  Oceniono 2 razy 2

  Spodnie typu "pumpy" i długie skarpetki. Fakt, absolutnie nie jeans! KONIECZNIE wodoszczelną i wiatroszczelną KURTKĘ i jakiś podkoszulek nieco cieplejszy w plecaku! Dobry jest polar, bo odprowadza pot na zewnątrz, nie masz mokrej skóry - rzecz bardzo dobra, kiedy nagle się ochłodzi i wiatr powieje - a w górach potrafi wiać, oj, potrafi... i to całkiem niespodziewanie. Pamiętam jak dziś - środek lata, na dole wręcz upał, kiedy dotarliśmy - niedaleko, na Kasprowy - ŚNIEG i zadymka... Ja ubierałem zawsze koszulę flanelową, podwijałem rękawy - kiedy gorąco, w plecaku - druga. Bez jeszcze jakiegoś picia i kanapek w plecaku nawet nie myśl o trudniejszej trasie!
  Buty - dla mnie osobny problem, ja np. nie znoszę butów na twardej podeszwie, muszę czuć pod stopą podłoże... no i mam kłopot.
  Mnie swego czasu "uratował" termos z mocną (prawie smoła) i bardzo słodką kawą... po wypiciu połowy i rozgrzałem się i dostałem kopa energetycznego na tyle, że spokojnie już dotarliśmy do schroniska. To było wręcz niesamowite - nosem się już podpierałem na podejściach, kiedy wypiłem - zupełnie co innego... W schronisku zjadło się coś konkretnie, uzupełniło płyny - po takiej kawie konieczność... i, po odpoczynku - dalej...

 • wyciety

  Oceniono 12 razy -8

  W/g GW najważniejsze sa erosy.Dziwne,że dziś o tym nie wspomieli.

 • Gość: kra

  Oceniono 43 razy -9

  Banany sa srednim pomyslem, bo sie rozciapkaja.
  Lepszym jest zabranie gorzkiej czekolady (ew. deserowej), bez "smieci" typu rodzynki, ktorymi mozna sie zakrztusic.
  Dobrze jest wziac pollitrowa butelke zwyklej Coli - zastrzyk cukru (i kofeiny) murowany.
  Poza tym sie zgadzam ;)

  Pardon za brak polskich liter, nie chce mi sie ich instalowac na tymczasowym kompie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX