Polacy rezygnują z biur podróży. Na wakacje wolą jeździć sami? [RAPORT NA WAKACJE 2013]

Mimo kryzysu, który dotknął niedawno biura podróży, chętnych na wyjazdy zorganizowane nie brakuje. Ale także rośnie liczba tych, których ta forma wypoczynku nie interesuje. Tak jak kilka lat temu najchętniej jeździmy do Hiszpanii i Włoch, a ostatnio też do Chorwacji. Raport przygotował serwis Fru.pl.
Coraz więcej Polaków rezygnuje z pomocy biur podróży i samodzielnie organizuje zagraniczne wyjazdy wakacyjne. Już od kilku lat największym zainteresowaniem cieszą się podróże do Włoch i Hiszpanii. W tym roku na popularności zyskała Chorwacja, do której wybierze się co dziesiąty turysta. Nowością są wyjazdy "do it yourself" na Majorkę i Sycylię - kierunków zarezerwowanych dotychczas wyłącznie dla biur podróży.

Najchętniej podróżujemy na pokładach tanich przewoźników, u których średnie ceny biletów mogą być nawet o ponad 90 proc. niższe w porównaniu z biletami rezerwowanymi w regularnych liniach lotniczych.

- Wakacje to czas wzmożonego zainteresowania podróżami na własną rękę. W tym roku taką formę turystyki wybrało o 20% więcej Polaków niż w roku minionym. Coraz więcej turystów przekonuje się, że samodzielne przygotowanie urlopu jest proste i bezpieczne, zapewnia swobodę i pełną kontrolę nad przebiegiem podróży, a dobrze zorganizowany wyjazd umożliwiasporąoszczędność - mówi Bogumiła Sowa z platformy rezerwacji biletów lotniczych Fru.pl. - Aby obniżyć koszty wyjazdu, Polacy coraz częściej podróżują na pokładach niskokosztowych przewoźników. Z naszych analiz wynika, że aż 65% rezerwacji na tegoroczne wakacje stanowią loty tanimi liniami - dodaje.

Wakacje 2013. Najpopularniejsze kraje na wakacje wśród Polaków

Z raportu wynika, że większość Polaków (ok. 75%) spędzi w tym roku urlop w Europie, na drugim miejscu plasuje się Azja - tam wybiera się 12% klientów serwisu Fru.pl. Wśród kierunków europejskich najbardziej popularne są Włochy, dokąd poleci 30% turystów, Hiszpania (25%) i Francja (17%). Podczas tegorocznych wakacji ogromną popularnością cieszy się Chorwacja - wybierze się tam 10% turystów planujących urlop poza Polską. Tyle samo osób deklaruje, że wakacje w 2013 roku spędzi w Grecji, a tylko o 2% mniej - w Portugalii.Źródło: Fru.pl

- Mimo, że wśród kierunków urlopowych od lat królują kraje Regionu Śródziemnomorskiego, to zauważalny jest wzrost zainteresowania regionem Półwyspu Bałkańskiego. Coraz częściej turyści decydują się na podróż samolotem do Chorwacji, do czego zachęca zarówno bogata oferta połączeń lotniczych jak i możliwość rezerwacji lotu w niskiej cenie - mówi Bogumiła Sowa. - W minionym roku Lufthansa uruchomiła loty z Poznania do Zadaru, natomiast okresie od maja do października bieżącego roku z czterech polskich miast można polecieć Eurolotem do Zadaru, Rijeki, Splitu i Dubrownika. Do Chorwacji latają również niskokosztowi przewoźnicy: Ryanair i Wizzair, u których bilet lotniczy można zarezerwować już za około 300 zł - dodaje.

Wakacje 2013. Najpopularniejsze miasta: Rzym, Barcelona i Paryż

Najbardziej popularnymi miastami, do których wybierają się w tym roku polscy turyści są Rzym, Barcelona i Paryż. Do stolicy Włoch poleci 17% Polaków, Katalonii - 13%, natomiast Francji - 10%. O 1% turystów mniej poleci do Barcelony, a jeszcze mniej na Majorkę (5%), do Bourgas, na Malagę, do Pizy, Nicei, na Sycylię i do Alicante.

- Regiony, do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla wakacji z biurem podróży, zyskują coraz większą popularność wśród zwolenników wyjazdów "do it yourself" - zauważa Bogumiła Sowa i dodaje, że - zorganizowany na własną rękę urlop na Majorce może być nawet o połowę tańszy niż wyjazd z touroperatorem. Wyspa szczyci się bowiem szeroką i zróżnicowaną bazą noclegową, co sprzyja wyszukaniu kwatery odpowiadającejnaszym możliwościom finansowym. Dodatkowo, koszty przelotu możemy obniżyć planując wyjazd kilka miesięcy wcześniej i śledząc ceny biletów lotniczych.

Wakacje 2013. Tanimi liniami na wakacje

Z badań wynika, że większość lotów na wakacje (65%) stanowią podróże tanimi liniami lotniczymi. Liderem wśród przewoźników jest Ryanair, na pokładach którego poleci 41,1% pasażerów, zaś na miejscu drugim znalazł się Wizz Air, wyprzedzając PLL LOT, z którym poleciało 14,9% pasażerów.

- O wyborze podróży tanimi liniami decydują względy praktyczne i nawet niedogodności związane niekiedy ze sporą odległością lotniska od centrum miasta nie zniechęcają Polaków do podróżowania tanimi liniami - mówi Bogumiła Sowa. - Podróż na podkładzie niskokosztowego przewoźnika to przede wszystkim duża oszczędność. Podczas tegorocznych wakacji średnie ceny biletów są nawet o 92% niższe w porównaniu z biletami rezerwowanymi u regularnych linii rejsowych. Warto zauważyć, że niższe ceny lotów wpływają również na częstotliwość zagranicznych podróży. Dzięki tanim przewoźnikom wielu Polaków może pozwolić sobie na więcej niż jeden zagraniczny wyjazd w ciągu roku" - stwierdza Sowa.

Najwięcej turystów wybiera się w wakacyjną podróż tanimi liniami do Włoch, Chorwacji i Hiszpanii. Na przykładzie biletów do Hiszpanii, można zauważyć, że średnie ceny biletów na loty tanimi liniami mogą być nawet o ponad 90% niższe niż średnie ceny biletów u regularnych przewoźników.Źródło: Fru.pl

***

Podstawą badania była analiza sprzedanych przez Fru.pl biletów do Europy na wylot w okresie od 15 czerwca 2013 do 15 września 2013. Kierunki urlopowe nie obejmują Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Komentarze (12)
Polacy rezygnują z biur podróży. Na wakacje wolą jeździć sami? [RAPORT NA WAKACJE 2013]
Zaloguj się
 • Gość: fifi

  Oceniono 22 razy 12

  najwyzszy czas, biura podrozy to przezytek

 • tanie_loty_z_warszawy_pl

  Oceniono 7 razy 5

  "Najwięcej turystów wybiera się w wakacyjną podróż tanimi liniami do Włoch, Chorwacji i Hiszpanii" - a która tania linia lata z Polski do Chorwacji???

 • diomo

  0

  Witam, posiadam tanie pokoje i mieszkania do wynajęcia w centrum Barcelony przy katedrze Santa Maria del Mar. Przystępne ceny, już od 15euro za dobę! Po więcej informacji zapraszam na stronę www.noclegiwbarcelonie.pl

 • yarwar

  0

  Wyjazd na własną rękę? Zwiedziłem Filipiny, Singapur, Kambodżę a teraz jestem w Wietnamie. Wszystko bez biura podróży. Zainteresowanych zapraszam - relacja "na żywo" www.filipinyy.blogspot.com
  Pozdrawiam!

 • Gość: Ja

  0

  Mnie okradli w rzymie... Pieknie kur..a pieknie. Poszlo wszystko i odechcialo mi sie italii na wiele lat.

 • Gość: dedi

  0

  Uważajcie we Włoszech mają wszędzie kamery monitoringu przy jeździe samochodem i złamaniu jakiegoś przepisu mandat przyślą po roku do domu. ot makaroniarze klika stówek euro pękło

 • Gość: byczo

  Oceniono 7 razy -3

  he he..
  ładnie wystawiacie ludzi :)
  nie dalej jak wczoraj pomagałem rodzinie w PORTO (Portugalia)
  nie mieli już pieniędzy bo w Hostelu myśleli że nikt ich nie okradnie i że są tak super samo wystarczalni.
  Problemów mieli wiele wiele ale kradzież kasy i kamery ich powaliła na kolana,

  cóż miałem zrobić .. pomogłem (zawiozłem na lotnisko, ktoś z kraju kupił im bilety, cene niespełna tygodniowych wczasów ocenili na ponad 30 tys (dla 4 osób)
  Podróże na własną rękę są dla każdego :)

 • Gość: karolina

  Oceniono 12 razy -6

  zapraszam na mojego bloga o podróży do Francji,
  przyjechaliśmy na klika miesięcy:
  http://wizytawefrancji.blog.pl/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX