Błękitne Flagi rozwieszone! Najczystsze polskie kąpieliska 2013 [20 PIĘKNYCH PLAŻ]

Błękitna Flaga to prestiżowe wyróżnienie dla kąpielisk i marin, które spełniają normy czystości wody i bezpieczeństwa. Certyfikat przyznaje co roku na jeden sezon międzynarodowa Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej. W 2013 roku organizacja wytypowała ponad 30 najczystszych kąpielisk w Polsce. To o 9 więcej niż w zeszłym roku.

Błękitne Flagi zawisną nad polskim wybrzeżem już na początku lipca. Wyróżnione plaże nie mogą być zanieczyszczone ściekami przemysłowymi i komunalnymi. Otoczenie kąpieliska musi być odpowiednio zagospodarowane i zadbane, a więc mieć kosze na śmieci, pojemniki do segregowania odpadów i toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na teren plaży z Błękitną Flagą nie mogą wchodzić zwierzęta ani wjeżdżać pojazdy. Zabronione jest też rozbijanie namiotów. Kąpielisko musi być strzeżone, wyposażone w źródła wody pitnej i środki pierwszej pomocy.

 

W tym roku zostało wyróżnionych ponad 30 polskich kąpielisk nadmorskich, jezior i marin. Oprócz wymienionych w galerii miejscowości Błękitna Flaga zawiśnie jeszcze na plażach w Postominie, Grzybowie i Plaży Wschodniej w Ustce. Certyfikatem zostały uhonorowane też mariny i cztery kąpieliska śródlądowe: Kobylanka, Lubczyna, Moryń i Stępnica.

 

Zobacz zdjęcia plaż wyróżnionych Błękitną Flagą

Kąpielisko w Lubczynie/Wikimedia/CC/fot. Remigiusz JózefowiczKąpielisko w Lubczynie/Wikimedia/CC/fot. Remigiusz Józefowicz

Komentarze (38)
Błękitne Flagi rozwieszone! Najczystsze polskie kąpieliska 2013 [20 PIĘKNYCH PLAŻ]
Zaloguj się
 • kliszczak1

  Oceniono 52 razy 46

  Może to nie Karaiby czy Tajlandia ale polskie plaże też są piękne. Szkoda tylko że woda zimna i sezon krótki.
  _ _
  Błonia krakowskie | Pustynia Błędowska | Dolina Chochołowska | Bazylika w Miechowie

 • Gość: Plażowicz

  Oceniono 25 razy 19

  To nie prawda, że błękitna flaga przyznawana jest kąpieliskom spełniającym normy czystości wody i bezpieczeństwa a inne tych norm nie spełniają. Każde kąpielisko musi spełnić te normy inaczej nie zostanie dopuszczone do otwarcia. Błękitna flaga to zwykły interes. Płaci się firmie z Krakowa a ona sprawia, że na pewno otrzyma się to wyróżnienie obchodząc nawet pewne wymagania. Nie dajcie się nabrać.

 • Gość: Nurek

  Oceniono 24 razy 18

  Bardzo sie ciesze, ze tak piekne plaze jak Lubiatowo czy Stilo nie zostaly ujete w tym "rankingu". Nadal nie bedzie tam tabunow ludzi i pozostana naprawde czyste, a flagi niech sobie nadal wieszaja na miejskich zasyfionych plazach.

 • Gość: foczka

  Oceniono 30 razy 12

  A widzieliście najpiękniejszą i najszerszą plażę w Karwii? Nasze morze chociaż zimne i tak jest najpiekniejsze! Jeszcze 3 lata zaciskania pasa i znów je zobacze i przejdę się po pieknej czystej plaży!!!

 • Gość: ismik

  Oceniono 7 razy 7

  Dziwne, bo plaże w 3-mieście ą bardzo brudne. Wszędzie pełno śmieci (niedopałków, papierków, tampaxów, pampersów, podpasek, puszki, butelki, kapsle, psie odchody itp). Pod koniec sezonu strach z dzieckiem iść pogrzebać w piasku.

 • Gość: szlag mnie trafił

  Oceniono 4 razy 4

  Właśnie jestem w Pustkowie. Nie ma śladu po pięknej plaży, która tu zawsze była!!! Raz szersza, raz węższa, ale zawsze z pięknym, czystym piaskiem.111
  ok. tygodnia temu postanowiono ją poszerzyć i na początku sezonu zniszczono doszczętnie - rozjeżdżają ją spychacze, a zdna morza za pomiocą wielkiej rury czerepie się piasek wygladający jak muł i narzuca się na wierzch. W tym co wyschnie jest pełno połamanych muszelek, ledwo można chodzić, koc rozłożyć niemożliwe, a o zabawie maluchów można zapomnieć!!! potrzeba podobno oki. 2 lat, żeby plaża wróciła do normy.
  Co za debil, nie waham użyć się tego słowa, wyznaczyłten termin na takie roboty???!!! W Trzęsaczu, obok Pustkowa zrobiono to kilka miesięcy temu. Tam jeszcze w tym roku nie byłam (przyjechalam wczoraj), więc nie wiem jak tam wygląda.
  Dzisiaj jeden z mieszkańców Pustkowa na pytanie, czy no. Sołtys mma na to jakiś wpływ , odpowiedział mi, że mieszkańcy swoje a WÓJT - JEST TO GMINA REWAL - i Urząd Morski w Szczecinie -swoje , bo to środki unijne itp. JEŻELI NIE POTRAFIĄ WŁAŚCIWIE I O ODPOWIEDNIEJ PORZE DECYDOWAĆ TO NIE POWINNO ICH NA TYCH STOŁKACCH BYĆ A tak swoją drogą, to kto rządzi w tej gmnie? Wybieram się do urzędu w Rewalu

 • natalish

  Oceniono 14 razy 4

  Bardzo się cieszę, że moje kochane Ustronie Morskie znalazło się na tej liście. Polecam wszystkim wypad do tego małego miasteczka. Cisza i spokój gwarantowane :) oo i jest nawet moje rodzinne miasto Kołobrzeg :) Wiedzą co dobre - tak trzymać :)

 • Joanna Kowalska

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wszystkie plaże są głośne i brudne, jest wiele pięknych spokojnych miejsc tylko trzeba umieć je znaleźć :))) tutaj sa wszystkie miasta i atrakcje www.socialtravel.pl/miejsca/kategoria/konkurslubimypodrozowac/
  one biora udział w konkursie, jak ktoś chce zaglosować to trzeba dać lajka(1 pkt). A wy które miejscowości nad morzem polecacie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX