"100 twarzy Polski". Czesi poznają Polskę z National Geographic Traveler

Pod koniec maja czeska redakcja National Geographic Traveler wydała numer zatytułowany "100 twarzy Polski". Jest w całości poświęcony kulturalnym i przyrodniczym ciekawostkom w naszym kraju, który w świadomości Czechow funkcjonuje jako mało atrakcyjny. Ze znakomitym efektem pokazaliśmy Czechom na co stać Polskę.
Inicjatorem pomysłu jest Instytut Polski w Pradze, a numer opracowała czeska redakcja magazynu National Geographic Traveler. "100 twarzy Polski" jest owocem kompromisu Polaków i Czechów, którzy wspólnie zadecydowali, co warto pokazać w Polsce naszemu zachodniemu sąsiadowi. A Czesi ponoć znają Polskę słabo. - O ile polska kultura cieszy się u Czechów dużą renomą i popularnością, to wśród przeciętnych Czechów pokutuje przekonanie, że Polska to kraj mało atrakcyjny turystycznie. Chcieliśmy skonfrontować Czechów z ich własnym negatywnym stereotypem - mówi Piotr Drobniak, dyrektor polskiej placówki w Pradze.

Jedną ze 100 twarzy Polski jest Kotlina Kłodzka, są też mało znane Czechom Bieszczady, Lubelszczyzna i Podlasie. Pomysłodawcy postawili na aktywny wypoczynek na łonie natury, ale w zestawieniu są też kultowe pozycje, jeżeli chodzi o miasta, a więc m.in. Kraków i Warszawa. - Początkowo wydawało się nam, że 100 stron starczy, aby zaprezentować wszystkie najważniejsze atrakcje Polski, ale ostatecznie wybór okazał się bardzo trudny. Teraz widać, że materiału mielibyśmy jeszcze na kilka numerów naszego pisma - stwierdził redaktor naczelny czeskiej edycji NG Traveler, Tomas Turecek. Zaproponowana redakcji przez Instytut Polski w Pradze lista jest długa. Polacy chcą się chwalić Czechom m.in. Kazimierzem Dolnym, Białymstokiem, Łańcutem i Starym Miastem w Poznaniu.

Przejdź do galerii zdjęć 20 miejsc w Polsce, które znalazły się w czeskim NG TravelerKomentarze (6)
"100 twarzy Polski". Czesi poznają Polskę z National Geographic Traveler
Zaloguj się
 • los_11

  Oceniono 1 raz 1

  Gorszego wizerunku Górnego Śląska i Katowic chyba nie można było przedstawić. Jak ludzie mają przyjechać odwiedzić Katowice kiedy w skrócie przedstawia się zdjęcie szybu wydobywczego z majaczącym w tle miastem ? Co przeciętny turysta przyjedzie zrobić do Katowic ?

  Poniżej kilka propozycji spędzenia czasu w Katowicach:

  www.katowice.eu/pl/nasze-miasto/historia-miasta/historia-nikiszowca.htm
  www.google.pl/search?q=dolina+trzech+stawow&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=X0ywUaXNK4rltQa4lYCwCA&ved=0CDcQsAQ&biw=1280&bih=687
  www.google.pl/search?q=nowe+muzeum+slaskie&um=1&ie=UTF-8&hl=pl&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=kk2wUcXkBIXltQbv-oHgCA&biw=1280&bih=687&sei=lU2wUZTPFYPNtQa_8YCYDg
  Po przeciez Katowice brudne, i nie ma zieleni...

 • Gość: lululemon outlet online

  0

  Hey! I'm at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the great work!

 • Gość: christian louboutin outlet uk

  0

  Me and my close friend had been arguing about an difficulty related to this! Now I know that I was correct. lol! Appreciate it for the information you post.

 • Gość: niord

  0

  Karkonoszami nie potrzebnie się chwalimy ,Czesi maja ich o wiele więcej . Tatry starsi Czesi mieli u siebie
  jak była Czechosłowacja , i założę się że z sentymentu odwiedzają słowackie a nie polskie Tatry , Bieszczady to rzeczywiście inny świat ,który może zainteresować naszych południowych sąsiadów , myślę że atrakcyjne
  dla naszych sąsiadów mogą być wielkie pojezierza , których w ich kraju brak. Trafnie ukazane zostały mazury, szkoda że zabrakło kaszub i pojezierza drawskiego. Promując nasz kraj w Czechach należy nastawić się na promocję wybrzeża Bałtyku, którego oni nie znają. Gdzie Słowiński Park Narodowy gdzie Woliński Park Narodowy? Na Trójmieście polskie wybrzeże się nie kończy... Łódź , Katowice , Gniezno?!? Wątpię aby Czechow te miasta zainteresowały, poza tym nie ma się co oszukiwać ,wiele miast w Polsce wypiękniało dopiero w ostatnim dziesięcioleciu, w latach 90 straszył Poznań i Wrocław np.- a to jedne z fajniejszych miast w naszym kraju - nie wspominając o Łodzi czy Katowicach............

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX