Czy można być za starym na spanie w hostelu? [SONDAŻ]

Hostel kojarzy się zazwyczaj jednoznacznie - z tanim zakwaterowaniem, drinkującymi backpackerami i muzyką 24 h/dobę. Z luzem, hałasem i brakiem prywatności. Wszystkim, co jest domeną młodości. Właściciele niektórych hosteli mówią wprost: przyjmujemy tylko osoby poniżej 35. roku życia. Czy można być za starym na spanie w hostelu?
Takie pytanie trudno znaleźć na polskich forach, ale równie trudno uwierzyć, że Polacy, którzy podróżują przecież także bez turystycznych biur i z plecakami, nigdy go sobie nie zadali bądź nie zadadzą w przyszłości. Tym bardziej, że na anglojęzycznych serwisach dyskusja wciąż toczy się na nowo. "Mam 34 lata i pierwszy raz w życiu ruszam w podróż z plecakiem, czy hostel jest dla mnie?" pytają niepewnie przyszli "adepci backpackingu". "Tak" - bez zastanowienia odpowiada Holm Canratty z serwisu Hostelworld.com, dodając, że przygoda z hostelami, którą rozpoczął w wieku 22 lat, na zawsze zmieniła jego życie. Przy całym entuzjazmie Holma (który w promowaniu hosteli ma przecież swój interes), sprawa wydaje się jednak nieco bardziej skomplikowana.

Powody do obaw są co najmniej dwa. Pierwszy: czy w specyficznym hostelowym klimacie każdy poczuje się dobrze? I drugi, znacznie bardziej praktyczny: czy nastawione na młodych gości hostele z równie otwartymi ramionami przyjmują starszych klientów?Większość hosteli można rozpoznać z daleka - są kolorowe nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz. Tutaj "Global Village Backpackers" w Toronto, hostel przerobiony z hotelu istniejącego tu od 1873 r. hotel (fot. Robert Link/CC/Flickr.com)

"Youth Hostel" tylko dla "youth"?

Kiedy 95-letni John Waite, najstarszy bakcpacker świata, który na swoim podróżniczym koncie ma już niemal całą kulę ziemską, postanowił zatrzymać się w jednym z hosteli w Dubaju, usłyszał, że jest za stary, aby w nim przenocować: "To hostel dla młodych ludzi, którzy dużo hałasują" - rzuciła recepcjonistka. Jakkolwiek "troskliwie" by to nie zabrzmiało, Waite odszczypnął się: "Jeżeli nie będę mógł w nocy spać, dołączę do nich i też będę hałasował". Uśmiechnął się i został na noc.

Ale nie wszędzie hostelową obsługę można rozbroić poczuciem humoru. Zgodnie z panującymi w niektórych hostelach przepisami, młodość kończy się po 35. roku życia. Starszych osób albo się do nich nie przyjmuje, albo "nie preferuje". Są miejsca, w których limit wieku 18-35 jest przestrzegany do tego stopnia, że informuje się o nim turystów już w samej nazwie hostelu (np. rzymski Seven Hills Village 18-35's), ale najczęściej hostele zamieszczają ją po prostu na swoich stronach internetowych. Turystów, którzy wcześniej nie zajrzą do odpowiedniej zakładki na stronie danego hostelu, na miejscu może spotkać przykra niespodzianka, a hostel jest teoretycznie "zabezpieczony" - gość nie doczytał regulaminu. Często zdarza się też, że hostel wprawdzie oferuje noclegi ludziom w każdym wieku, ale zaznacza, że jeśli obłożenie będzie duże (a najtańsze i cieszące się najlepszymi opiniami hostele w europejskich miastach mają komplet rezerwacji na kilka tygodni naprzód), to pierwszeństwo przy rozdzielaniu wolnych pokoi będą mieli ludzie młodzi, czyli zwykle poniżej 30. roku życia.Dwa pokolenia backpackerow (fot. z lewej: Ktoine/CC/Flickr.com; fot. z prawej: FaceMePLS/CC/Flickr.com)

Ale niemile zaskoczeni mogą być też dwudziestolatkowie. Np. jeśli trafią do hostelu dla osób powyżej 25. roku życia - to granica wieku, za którą zdaniem niektórych managerów zaczyna się "dorosłość" - bez pijaństwa i decybeli. System limitowania wieku w hostelach działa więc w obie strony, a sposób na uniknięcie zaskoczeń jest jeden: czytać regulaminy.

Poza tym, teoria sobie, a praktyka sobie. Użytkowniczka Lor pisze na forum Lonely Planet, że dwa razy zdarzyło jej się trafić do dwóch różnych rzymskich hosteli, które na swoich stronach internetowych nie zamieściły żadnej informacji o limicie wieku, za to już na miejscu niechętnie zgodziły się wynająć jej pokój i to na góra jedną noc - siwe włosy Lor nie pasowały do profilu miejsca. "Zostałam, bo potrzebowałam noclegu akurat na tę jedną noc" - przyznała zupełnie niezrażona. Przez długi czas restrykcyjne zasady dotyczące wieku gości (poniżej 26 lat) obowiązywały w hostelach w Bawarii, ale to już przeszłość. "Spałem w setkach hosteli na całym świecie i nigdy nie zdarzyło mi się trafić na taki, który stosowałby limity wiekowe" - pisze na tym samym forum Fielgate. A Travelinstyle-46 dodaje: "Hostel jest otwarty dla każdego, kto ma pieniądze, by zapłacić".

W szerszej praktyce jednoznaczne kojarzenie hosteli z młodą klientelą praktycznie odchodzi już w przeszłość. Dzisiejsze hostele są dużo bardziej elastyczne i chętnie przyjmują gości w każdym wieku. Z drugiej strony zdarzają się jednostkowe przypadki miejsc bardzo dbających o to, by hostelowi goście byli młodzi i by ta młodość zachęcała do przyjazdu kolejnych. Jeśli informacji na ten temat nie ma na stronie internetowej hostelu, przed rezerwacją warto zajrzećtutaj, a jeszcze lepiej zadzwonić i dopytać.

Hostel hostelowi nierówny. I to pod każdym względem

A co z punktem drugim, czyli hostelowym klimatem? Tu odpowiedź na pytanie o to "czy hostele są dla każdego?" również nie jest jednoznaczna. Może się bowiem zdarzyć, że w hostelu dużo lepiej poczuje się żwawy 60-latek niż spokojna studentka. I znowu, wszystko zależy od konkretnego miejsca, ale kilkoma zasadami i tutaj można się kierować.

Po pierwsze: nie wszystkie hostele są imprezowniami

... ale bardzo często wielka impreza wliczona jest w cenę noclegu, zwłaszcza, jeśli wynajmuje się łóżko w 40-osobowym dormitorium (a takie zdarzają się np. w Chinach). Cisza po 22? Niekoniecznie. W sieci pojawiają się nawet cykliczne rankingi najbardziej imprezowych miejsc do spania dokoła całej kuli ziemskiej, a o niektórych z nich mówi się wprost: hostele imprezowe. W takich miejscach widok pijanych młodych ludzi wytaczających się z wind o wczesnych godzinach porannych wcale nie jest rzadkością i niektórych może razić. "Pamiętam Litwina, który w hostelu na Sultanahmet o 7 rano, z butelką piwa w dłoni, namawiał mnie na drinka, przywołując pamięć o odwiecznym braterstwie polsko-litewskim" - wspomina Agnieszka, redaktorka serwisu Podróże.gazeta.pl. W hostelach bardzo łatwo poznaje się ludzi i z tym zgodzi się prawie każdy - temu służą chociażby strefy lounge, czyli wspólne przestrzenie z miejscami do siedzenia i często darmowym WI-FI. Wystarczy zadać jedno tendencyjne pytanie ("Byłaś już na Kreuzbergu? Jak tam najłatwiej dojechać?"), uśmiechnąć się i już - to może być znajomość na kilka dni lub na lata. "W hostelu niedaleko Sagrady Familii poznałam swojego przyszłego męża, miał problem z dostępem do internetu, pomogłam mu i całą Barcelonę zwiedziliśmy razem, a za miesiąc urodzi się nasz pierwszy synek!" - pisze na jednym z amerykańskich forów Maisy i sprawia wrażenie naprawdę zadowolonej.W strefie odpoczynku Sounkyo Youth Hostel w Kamikawa-cho oprócz kanap i kocyków jest nawet fotel do masażu i bogata biblioteka książek i filmów na DVD (fot. shirokazan/CC/Flickr.com)

Po drugie: nie wszystkie hostele oznaczają totalny brak prywatności

Wielosobowe dormitoria z piętrowymi łóżkami, na które współspacze wszystkich ras mogą się wdrapać o dowolnej porze dnia i nocy, to klasyk. Podobnie jak ogromne łazienki z ustawionymi w rzędzie prysznicami i umywalkami pełne roznegliżowanych turystów, mogące onieśmielać co bardziej wstydliwych. Ale jak już wiemy, hostele jak wszystko inne na świecie się zmieniają i dziś oferują wygodną opcję dla każdego: od wspomnianych dormów z jedną łazienką na piętrze (najtańszych) po naprawdę luksusowe jedynki i dwójki, a nawet pokoje dedykowane rodzicom z małymi dziećmi czy - rzadziej - właścicielom zwierzaków. Prywatna łazienka, balkon, taras? Żaden problem. "Hostel, w którym spałem, prawie w niczym nie różnił się od hotelu Holiday Inn. Oczywiście nie był też wcale tani. Wszystko jest kwestią pieniędzy" - pisze travelinstyle-46.Wspólna kuchnia w hostelu - niejeden z nas chciałby mieć taki porządek i wyposażenie w domu, a dodatkowo posiłki można (ale nie trzeba) zjeść w miłym towarzystwie. Albareda Youth Hostel w Barcelonie (fot. Oh-Barcelona.com/CC/Flickr.com)Prywatna łazienka w hostelu Barnacles w Dublinie (fot. Barnacles Hostels/CC/Flickr.com)

Po trzecie: pod względem standardu hostel hostelowi nierówny

Tanie hostele są tanie nie bez powodu. Te najtańsze, np. w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie nocleg w dobrej lokalizacji można znaleźć już za kilka dolarów, zwykle nie grzeszą czystością ani poziomem bezpieczeństwa. Ale na nie decydują się tylko najodważniejsi backpackerzy lub ci z naprawdę niewielkim budżetem. Bo w hostelach o bardzo niskim standardzie trzeba się liczyć nie tylko z plagą owadów czy cudzymi włosami łonowymi na prześcieradle (tak!), ale też ryzykiem okradzenia, za które hostel nie zechce ponieść odpowiedzialności. W droższych hostelach turysta będzie miał do swojej dyspozycji sejf, luksusowy (wspólny) basen, siłownię i klimatyzację w standardzie. Ale cena za te wygody może być już słona i często zbliżona np. do rodzinnych hoteli butikowych. Znowu: "It's all about money".Khao San w Bangkoku, bardziej znana jako getto backpackerów - zagłębie tanich hosteli, barów, salonów masażu, tatuażu i miliona innych rozrywek, głównie dla dorosłych (fot. kevinpoh/CC/Flickr.com)

Podobnie sprawy mają się z obsługą. Nie wszędzie "nasz (plecakowy) klient, nasz pan". Wiele razy zdarzyło mi się po długiej podróży spędzić jeszcze kilka godzin na zimnej ławce pod hostelem, w oczekiwaniu, aż drzwi zostaną otwarte i będzie można się przespać w łóżku (co zwykle miało miejsce od 5 rano). To także nie jest już wszędzie standardem, ale nadal się zdarza i dla niektórych może być mocno uciążliwe. Wybierając na miejsce noclegu hostel, należy mieć na uwadze to, że w opinii właścicieli gość takiej noclegowni po prostu z założenia przygotowany jest na więcej trudów, co zrekompensować ma niższa cena.Kilkuosobowe dormitorium, czyli hostelowy klasyk (fot. Barnacles Hostels/CC/Flickr.com)

Dormy? To już nie normy

Wnioski na koniec? Czasy, gdy hostele były wyłącznie tanią i pozbawioną wszelkich luksusów opcją dla młodych plecakowiczów, to już definitywnie przeszłość, nie licząc hosteli, które okopały się na swoich pozycjach i polityki nie zmieniają od kilkudziesięciu lat (i także mają swoich wiernych klientów). Lumpiarskie łóżka, brudne łazienki i nieokiełznani goście to dla wielu hostelowych managerów przebrzmiałe hasła z etykietką "nigdy więcej". W zamian jest nowa jakość: doskonała lokalizacja, ładny pokój, wspólna świetnie zaopatrzona kuchnia, ale też restauracja lub bufet serwujące na miejscu smaczne posiłki, wycieczki zorganizowane dla gości i miła obsługa, która z otwartymi ramionami powita i babcię, i jej nastoletniego wnuczka. Do tego dochodzi wyjątkowa w hostelach atmosfera wspólnoty podróżowania, łatwość poznawania ludzi będących na tym samym szlaku i inspirujący klimat młodości i swobody. Ale młodości pojmowanej w bardzo fajny sposób: "Wiek nie jest problemem, jeżeli dusza jest nadal młoda" - pisze na jednym z zagranicznych forów Bluetraveler i trudno się z nim nie zgodzić. I nie dotyczy to tylko siedemdziesięciolatków, którzy nocując w hostelach często bardziej niż inni skupiają na sobie uwagę młodych, ciekawskich backpackerów.

Oczywiście coś za coś: wszystko fajnie i dla wszystkich, ale o hostelu za jedyne 10 euro w centrum Wenecji możecie już dzisiaj zapomnieć.

Nocujecie w hostelach? Jakie macie doświadczenia? Czekamy na Wasze komentarze i głosy w sondażu.

Czy hostele są tylko dla młodych ludzi?
Komentarze (50)
Czy można być za starym na spanie w hostelu? [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • Gość: Appleton_M

  Oceniono 59 razy 57

  Zatrzymywałam się w hostelach w Australii i obu Amerykach i choć przeważają ludzie młodzi, napotykałam różne grupy wiekowe.... Warto oczywiście zadać sobie trud przeczytania wizytówki hostelu i ewentualnie wpisy na forum. Mi udało się z jednym wyjątkiem trafiać do miejsc, gdzie można było spokojnie przespać noc, nawet w mieszanej sali..... W hostelu oczywiście nigdy (prawie) nie ma anonimowości hotelowego pokoju, ale to już kwestia stanu ducha i otwartości a nie wieku. W w centum San Francisco recepcjonista lat dwadzieścia kilka na widok daty urodzenia w moim paszporcie tylko westchnął, cóż za wspaniały rok a widząc moją zdziwioną minę pośpieszył z wyjaśnieniem - rok festiwalu w Woodstock:)

 • Gość: e

  Oceniono 39 razy 15

  Wolę hostele, niż hotele. Zwykle przyjemniejsza atmosfera, do dyspozycji kuchnia, jakieś wspólne pomieszczenie. Obsługa młoda, przyjazna, do mapkę, coś doradzi.
  Nie trzeba prosić obrażonego recepcjonisty o filiżankę herbaty za 3 euro, jak zdarzyło mi się w hotelu.
  Podróżując z Mama (75 lat) lub z synem(25), wybieram pokój prywatny. Jeśli kiedyś wyjadę sama, na pewno skorzystam ze zbiorowego, żeby się nie nudzić.

 • Gość: Ania

  Oceniono 16 razy 14

  a czy mozna byc za mlodym na spanie w hostelu? W Ameryce Poludniowej nie miałam problemu ze znalezieniem hostelu dla siebie i swojej 4latki ( nawet dzielilysmy 1 lozko ), w UK gdzie mieszkam zwykle dzieci do hostelu nie maja wstepu.

 • boobooo

  Oceniono 58 razy 54

  Hostel to pewien model noclegowy, ktory powinien byc dostepny dla kazdego ktory go akceptuje niezaleznie od wieku.

 • zielonylispomaranczowy

  Oceniono 35 razy 31

  Jakkolwiek "troskliwie" by to nie zabrzmiało, Waite odszczypnął się... "odszczypnął ???"

 • panpodroznik

  Oceniono 34 razy 26

  Hej. Przecież nieważne jest ile się ma lat w kalendarzu, liczy się wiek ducha. A hostel jako miejsce pobytu nie jest przeznaczony dla konkretnej grupy wiekowej, tylko grupy "portfelowej". Chętnych zapraszam na fotorelacje z najwyższych klifów Wlk. Brytani: kliknij tutaj : podroz-travel-trip.blogspot.com/2013/04/najwyzsze-klify-anglii-beachy-head.html

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 31 razy 23

  Jestem za tym, zeby wlasciciel mogl decydowac komu i jaka usluge udziela. Najwyzej zbankrutuje. Ale w Europie takie restrykcje wiekowe sa niezgodne z prawem, ktore zabrania dyskryminacji ze wzgledu na wiek, orientacje seksualna, narodowosc, kolor skory itd. itp. Punkt w regulaminie mowiacy o ograniczeniu wiekowym jest tak samo wiazacy prawnia jak tabliczka 'Polakom i gejom wstep wzbroniony'.

 • klechoslawik

  Oceniono 33 razy 17

  Pytacie mnie, czy można być za starym na spanie w hostelu? Odpowiadam: nie można!

  Jeśli się nudzisz, poczytaj TO!

 • Gość: tom

  Oceniono 13 razy 13

  Pracuję w hostelu i zdecydowanie wolę klientów po 40 niż tych młodych. Może akurat na takie typy trafiałem, ale po 40 to ludzie kulturalni i sympatyczni, a z młodych mam teraz np. grupę obcokrajowców ok. 20-tki, którzy nie dość, że ledow-ledwo cokolwiek po angielsku, to zdążyli już ubabrać krwią pół pokoju i zalegają z opłatami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX