Tramwaj powietrzny? Niemcy wciąż mają najdłuższą podwieszaną kolejkę na świecie

Podwieszana kolejka w Wuppertalu porusza się po szynach, ?wyciagając? maksymalnie 60 km/h. Dziennie przewozi ponad 70 tys. pasażerów. Jest jedyna w swoim rodzaju.
1 marca kolejka w Wuppertalu obchodziła 112 urodziny. Przynajmniej wtedy była hitem w skali całej Europy, dziś jest na pewno najdłuższym środkiem transportu tego typu na świecie. "Tramwaj powietrzny" pokonuje trasę prawie czternastu kilometrów. Większy odcinek drogi biegnie nad korytem rzeki Wupper, nad którym leży liczący 400 tysięcy mieszkańców Wuppertal. Przejazd kolejką ze średnią prędkościa ok. 30 km/h funduje pasażerom znakomitą panaromę miasta, po którym pociąg porusza się około ośmiu metrów nad głowami przechodniów na długości czterech kilometrów.

Cały tabor składa się z 28 wagonów, do każdego z nich może wsiąść maksymalnie 200 pasażerów. Jeden z nich nazywa się "cesarskim", ponieważ w 1900 roku jazdy nim próbował sam cesarz Wilhelm II Hohenzollern.

Do 12 kwietnia 1999 roku kolejka w Wuppertalu miała status jednego z najbezpieczeniejszych środków komunikacji na świecie. Przez prawie sto lat nie miała żadnego wypadku śmiertelnego, aż spadła do rzeki, zabijając 5 pasażerów i raniąc ponad czterdziestu innych. Wagony wykoleiły się po wjechaniu w blokujące przejazd klamry niezdjęte podczas remontu.

W lipcu 1950 do rzeki wpadł również jadący kolejką mały słoń, którego wysłano w podróż, by ją zareklamować. Zdenerwowane zwierzę uszkodziło wagon i wypadło, ale na szczęście nie odniosło większych obrażeń. Ten fakt upamiętnia wizerunek słonia na fasadzie jednego z okolicznych domów.

Kolejka w Wuppertalu - info:

Od poniedziałku do piątku w godzinach szczytu kolejka kursuje co 3-4 minuty; koszt biletu na całej trasie obejmującej 20 stacji (Vohwinkel-Oberbarmen) wynosi 2,5 euro w przypadku dorosłych i 1,5 euro - dzieci.

Zobacz nagranie, na którym widać kolejkę w WuppertalKomentarze (5)
Tramwaj powietrzny? Niemcy wciąż mają najdłuższą podwieszaną kolejkę na świecie
Zaloguj się
 • Gość: witold1954

  Oceniono 16 razy 16

  codziennie rano jade tym tramwajem do pracy napewno atrakcja dla turystow bo I rzeka I troche gor ale ale staruszek zgrzyta I grzechocze I moze to jego urok

 • Gość: fleur1

  Oceniono 9 razy 9

  Jechałam tą kolejką kilka razy, rzeka w dole, a my wisimy w powietrzu, warto spróbować.

 • Gość: soli

  Oceniono 25 razy 3

  Zazdroszce wam tej przejazdzki tymi tramwajami
  Dlaczego kuzwa niemce moga cos takiego zrobc a my kuzwa NIC nie potrafimy zrobic?
  Dlaczego pomimo ze kupujemy licencje, montujemy u siebie i tak zawsze spie...my.
  Do czego my sie w koncu nadajemy ?
  Tylko protackie kombinacje i oszystwa, tu wypic tam pochlac tu komus leb rozwalic tam kogos okrasc tylko to ?
  czytam dzis ze naciagneli nasi rodacy angoli na jakies lewe zasilki na sume ponad 1.2mln zl..

  kuzwa az nie chce mi sie gazet czy dziennika czytac

 • Gość: dad

  Oceniono 3 razy 1

  Ambitne podpisy pod zdjęciami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX