Łotwa Ryga. To warto wiedzieć

Przed wyjazdem do Rygi zbierz informacje na temat hoteli i restauracji. Dowiedz się też jak najlepiej podróżować po stolicy Łotwy.
Łotwa Ryga. Nocleg

W Rydze działa 117 hoteli różnego typu. Informacje o nich można znaleźć na stronach internetowych w rodzaju www.booking.com. Ceny wahają się średnio 18-50 Ls za noc od osoby. Przy wyborze noclegu należy pamiętać o bogatym "życiu nocnym" na starówce w Rydze. Wiele wydawnictw dla turystów "budżetowych" poleca odległy o 20 min jazdy od centrum Rygi hostel Turiba przy Graudu iela 58 (z dworca kolejowego mikrobusem nr 233 lub pociągiem elektrycznym do Mitawy (Jelgava); z pl. Ratuszowego trolejbusem nr 8). Warto też pomyśleć o znajdującym się na obrzeżu ryskiej starówki, należącym do Australijczyka Old Town Hotel przy Kaleju iela 50.

Łotwa Ryga. Gastronomia

Oferta gastronomiczna w Rydze jest bardzo szeroka, począwszy od eleganckich, drogich restauracji (restorans) aż po targowiska (tirgus) i gospody (ednica). Godne polecenia są jadłodajnie sieci Lido, począwszy od staromiejskiego lokalu przy Jauniela 15. Słodkości serwowane są w kawiarniach (kafejnica) i cukierniach (konditorija).

Łotwa Ryga. Komunikacja miejska

Starówka w Rydze jest na tyle mała, ze można po niej bez kłopotu poruszać się na piechotę, podobnie jak i po pobliskich bulwarach. Jeśli jednak zapuścimy się zbyt daleko, warto powrócić do centrum Rygi tramwajem. Do leżącego koło dworca kolejowego przystanku "13 ianvara iela" docierają linie 4, 6, 10, 11. Linia 7 objeżdża starówkę Rygi od wschodu, zatrzymując się przy Operze Narodowej i Teatrze Narodowym. w Od 1 marca 2009 r. w Rydze obowiązuje nowy system opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej, tzw. e-talons. Podstawę stanowią sprzedawane w automatach bilety okresowe - dobowe, trzydniowe, pięciodniowe i miesięczne, oraz bilety wieloprzejazdowe - na 5, 10 i 20 przejazdów. Jedyną możliwością uiszczenia opłaty za przejazd jednorazowy jest zakup biletu u kierowcy (50 centymów); w tej sytuacji lepiej rozważyć zakup dobowego e-talons, który jest tylko trzykrotnie droższy, a uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów (1,50 Ls). Kasowanie biletów odbywa się poprzez przyłożenie karty do automatu w pojeździe.

Więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku Miasta Marzeń Ryga. Do kupienia w Kulturalnym Sklepie.