Berlin zabytki. Muzeum Pergamońskie

Muzeum Pergamońskie to jedna z najwspanialszych atrakcji Berlina. Mieści ono bogatą kolekcję dzieł sztuki starożytnej. Prawdziwą perłą muzealnej ekspozycji jest marmurowy ołtarz z Pergamonu, miasta w zachodniej Turcji, od którego muzeum wzięło swoja nazwę.
Berlin zabytki. Muzeum Pergamońskie

Wizyta w Muzeum Pergamońskim w Berlinie jest obowiązkowa dla wszystkich miłośników sztuki antycznej (Muzeum Pergamońskie; codz. 10.00-18.00, czw. do 22.00; wstęp płatny; www.smb.museum). Bliźniacze skrzydła Muzeum pergamońskiego okalają otwarty dziedziniec wychodzący na Kupfergraben. Ten najmłodszy budynek na berlińskiej "wyspie muzeów" (1930) robi chyba największe wrażenie, a mieści trzy duże kolekcje: Antikensammlung (Zbiory Sztuki Starozytnej), Museum für Islamische Kunst (Muzeum Sztuki Islamskiej) i Vorderasiatisches Museum (Muzeum Bliskiego Wschodu), oraz tymczasowe wystawy. Nazwa Muzeum Pergamońskie pochodzi od najsłynniejszego eksponatu: pergamońskiego marmurowego ołtarza zabranego w 1878 r. z ruin helleńskiego miasta Pergamon na zachodnim wybrzeżu dzisiejszej Turcji. Ten wielki marmurowy ołtarz, ozdobiony częściowo zrekonstruowanym fryzem, przedstawiającym mityczną bitwę miedzy bogami Olimpu i grupa olbrzymów, był zaledwie częścią wspaniałego miejskiego kompleksu. Skale oryginału pozwala sobie uzmysłowić umieszczona tam makieta.

Berlin zabytki. Do pozostałych atrakcji Muzeum Pergamońskiego należą: Brama Miletu z ok. 120 r. - rekonstrukcja wejścia na targ w rzymskim miesicie Milet w Azji Mniejszej; rekonstrukcja babilońskiej Bramy Isztar; droga procesyjna do świątyni Marduka z czasów Nabuchodonozora II; wejście do pałacu kalifa w Mshatta (w starożytnym Jordanie). Poza tymi imponującymi rekonstrukcjami Muzeum Pergamońskie jest pełne greckiej, rzymskiej, babilońskiej oraz islamskiej rzeźby i architektury. Trzeba przeznaczyć co najmniej pół dnia, żeby dobrze się przyjrzeć kolekcji (przy wejściu do Muzeum Pergamońskiego są przewodniki audio w kilku językach).

Więcej na ten temat w przewodniku Miasta Marzeń Berlin. Do kupienia wKulturalnym Sklepie .Komentarze (4)
Berlin zabytki. Muzeum Pergamońskie
Zaloguj się
 • dsdfan

  Oceniono 2 razy 2

  To co widać na zdjęciu to Bode-Museum. Pergamońskie jest w tle przy prawej krawędzi zdjęcia.

 • an.ed

  0

  Choć Berlin nie jest moim ulubionym miastem, to rzeczywiście jest tam bardzo dużo miejsc i atrakcji wartych zobaczenie. Poza tym ślady Muru - wielka i ważna dla nas historia, no i niesamowite muzea - z Pergamońskim na czele, a dla miłośników architektury - wpisane na listę UNESCO modernistyczne osiedle... Ja zwiedzałam miasto tylko przez jeden dzień (gdziewyjechac.pl/14568/berlin-w-jeden-dzien-co-zobaczyc-co-zwiedzic-godzina-po-godzinie.html) ale i tak, wydaje mi się, zobaczyłam wiele.

 • Gość: elel

  0

  Dokładnie, ten budynek to Bodemuseum

 • der-rauber

  Oceniono 2 razy 0

  wspaniałe miasto, mógłbym się tam przenieść choćby i dziś

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX