Turcja. Stambuł pełen sprzeczności

Nowoczesne i pełne sprzeczności miasto nad Bosforem naznaczone jest dziedzictwem dwóch imperiów, bizantyjskiego i osmańskiego, których stolica było przez 1500 lat.
Stambuł, jedyne na świecie miasto położone na dwóch kontynentach, tworzy metropolię podzieloną na 27 dzielnic i cztery niezależne dystrykty oraz 17 miast. Część europejska, gdzie skupia się większość zabytków i instytucji ekonomicznych, zajmuje obszar o powierzchni 975 km2, część azjatycka, mająca w większości charakter rezydencjalny - 856 km2. Oglądany przez satelitę Stambuł wyraźnie dzieli się na trzy części: historyczny półwysep miedzy morzem Marmara a zatoka Złoty Róg oraz miasta na europejskim i azjatyckim brzegu cieśniny Bosfor. Z populacja przekraczająca 12 mln jest największym ośrodkiem Turcji i największą aglomeracją Europy.

Stambuł dawniej

Nazwa miasta ewoluowała od pierwotnego greckiego Byzantionu, przez łacińskie Nea Roma i bizantyjski Konstantynopol (lub po prostu Poli, czyli "miasto"), po turecki Stambuł. Co ciekawe, ostatnia obowiązuje nie od momentu zdobycia Konstantynopola przez Mehmeda II w 1543 r., ale od 1930 r. - czasów Republiki Tureckiej. Stambuł leży nie tylko w miejscu zetknięcia kontynentów, lecz również płyt tektonicznych afrykańskiej i eurazjatyckiej, co jest bezpośrednią przyczyną trzęsień ziemi, nękających miasto od początku dziejów, statystycznie raz na sto lat. Jeden z największych kataklizmów miał miejsce w 1509 r., kiedy wzburzone morze wdarło się za mury, niszcząc tysiąc meczetów i zabijając 10 tys. ludzi. Ostatni wielki wstrząs w 1999 r., z epicentrum w Izmicie, pochłonął gigantyczna, szacowana na ok. 40 tys. liczbę ofiar.

Miasto na styku Europy i Azji od wieków stanowi istny tygiel kultur. Europejczyk znajdzie tu bezpieczny pomost miedzy rzeczami znanymi i egzotycznymi. Kiedy zmęczą go gwarne bazary, ciasne zaułki, nawoływania muezinów i muzułmańska surowość obyczajów, zawsze może wsiąść do metra i pojechać do swojskiego świata drapaczy chmur, galerii handlowych i nocnych klubów lub pójść do dzielnicy Pera (Beyoglu), gdzie jedno miesza się z drugim.

Wielki Stambuł

Wielki Stambuł ciągnie się przez wiele kilometrów od Tekirdag nad morzem Marmara i Rumelihisari nad Bosforem po Gebze na skraju Anatolii. Jest gigantycznym konglomeratem wielu osad, wsi i miasteczek, dołączonych do historycznego jądra. A ze każda z dzielnic zachowała odmienny styl i charakter, powstały twór mieni się fascynującą paletą lokalnych kolorytów. Przemierzając Stambuł, można odnaleźć echa greckiego, bizantyjskiego, osmańskiego i findesieclowego miasta, a także święte miejsca muzułmanów nawiedzane przez tłumy pobożnych pielgrzymów, orientalne bazary, portowe osady, nadmorskie kurorty, bezduszne wielkomiejskie blokowiska, nowoczesną metropolię szklanych drapaczy chmur i wielkich galerii handlowych, slumsy, pałace w ogrodach, wyspy i pachnące sosnami wzgórza. Na poznanie wszystkich wcieleń największego tureckiego miasta potrzeba tygodni; aby pobieżnie zapoznać się z jego największymi powabami wystarczy tydzień.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń - Stambuł

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie