Wieża Eiffla, Luwr, Montmartre - atrakcje i zabytki Paryża

Paryż to miasto-legenda. Ta imponująca metropolia od stuleci przyciąga poetów, malarzy i romantyków spragnionych wyjątkowych doświadczeń. Na osi wschód-zachód rozpiętość Paryża wynosi zaledwie 13 km, a na osi północ - południe - 9 km. Przy odrobinie chęci atrakcje i zabytki Paryża można więc zwiedzić, poruszając się pieszo.
Paryż zabytki. Co warto zobaczyć?

Według starego porzekadła na lewym brzegu Sekwany można myśleć - tam bowiem od średniowiecza znajduje się paryski uniwersytet - Sorbona, a na prawym brzegu - wydawać pieniądze. Paryż to miasto, do którego warto wracać przez całe życie. Jeśli nawet nie jesteśmy koneserami sztuki, zwiedzanie zabytków Paryża powinniśmy rozpocząć od "wielkiej trójki", czyli muzeów Luwru, Musee d'Orsay i Centre Pompidou. Oprócz tego warto obejrzeć również bardziej kameralne zbiory, takie jak Musee National Rodin czy Musee Jacquemart-Andre.

Nie wolno zapomnieć także o symbolach Paryża. Warto zwiedzić słynną 7. dzielnicę Paryża, w której znajdują się między innymi Wieża Eiffla, Pole Marsowe , Hotel Inwalidów, siedziba Zgromadzenia Narodowego, siedziba premiera, Hotel Matignon i wiele ministerstw. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Paryża jest także Montmartre - tu warto spędzić co najmniej kilka godzin.

Paryż zabytki. Miłośnicy dziewiętnastowiecznej prozy francuskiej powinni udać się na przechadzkę po zachodnim Paryżu - znajduje się tam między innymi dom Balzaka. Nowoczesne oblicze Paryża poznamy, odwiedzając La Defense - dzielnicę biznesu. Fantastyczna architektura tej części miasta to pomnik odwagi i potęgi finansowej największych francuskich firm, które mają tu swe siedziby.

Jeśli mamy już dość zgiełku, wybierzmy się do usytuowanego na przedmieściach Paryża Malmaison, w którym znajduje się uroczy zamek. Około 40 kilometrów od Paryża leży także słynny Wersal. Spacer po imponującym kompleksie pałacowym zajmie nam przynajmniej jeden dzień. Zwiedzanie zabytków Paryża bez zobaczenia Wersalu byłoby jednak niepełne.

Paryż zabytki. Jak spędzać wolny czas?

Odwiedzający Paryż nie mogą narzekać na brak rozrywek. Obejrzenie wszystkich zabytków Paryża, zwiedzenie tutejszych muzeów i spacer po urokliwych zakątkach miasta zajmie wiele dni. Jeśli chcemy odpocząć od zwiedzania, możemy wybrać się na zakupy - Paryż słynie z modnych butików, ekskluzywnych domów towarowych i uroczych bazarków. Mieszkańcy Paryża są przywiązani do swej tradycji. Dlatego w tym mieście wciąż można spotkać specjalistyczne sklepiki prowadzone od lat przez tę samą rodzinę, a sieciowe centra handlowe są mniej liczne niż w innych współczesnych metropoliach.

Jeśli podróżujemy z dziećmi, które zdecydowanie odmawiają zwiedzania muzeów i konsumowania kolejnych specjałów francuskiej kuchni, wybierzmy się do Disneylandu. Tu maluchy będą mogły najeść się do syta... hamburgerów. Usytuowany w miejscowości Marne-la-Valle Disnayland zajmuje 83 hektary, czyli jedną piątą powierzchni całego Paryża. Zważywszy na ilość atrakcji, odwiedzające to miejsce rodziny powinny rozważyć rozłożenie pobytu na dwa dni.

Paryż zabytki. Kulinarna wycieczka po Paryżu

Francuska kuchnia to nie tylko ślimaki i żabie udka. Do jej atrakcji należą również ostrygi, foie gras (gęsia wątróbka), boeuf bourguignon, befsztyk tatarski, coq-au-vin i sole meuniere, a na deser: tarty, mus czekoladowy, ile flottante i wiele, wiele innych smakołyków. Warto ich spróbować właśnie tu - nigdzie indziej nie będą smakowały równie bajecznie. Paryż cieszy się opinią jednego z najatrakcyjniejszych dla smakoszy miast świata, wyróżnia się też wspaniałą historią sztuki kulinarnej. Przyjezdni zainteresowani klasyczną kuchnią francuską będą zadowoleni - tutejsze lokale są znacznie bardziej przywiązane do tradycji aniżeli restauracje Londynu czy Nowego Jorku. Nie znaczy to oczywiście, że w Paryżu nie można znaleźć przykładów kuchni nowoczesnej i międzynarodowej. W ostatnich latach młodzi kucharze otwierają restauracje bardziej nastawione na modne tendencje, wprowadzając do tradycyjnej kuchni francuskiej egzotyczne smaki takie jak imbir, orzeszki ziemne, curry i limonka.

Paryż zabytki. Informacje praktyczne

Do Paryża najłatwiej dostać się samochodem, autobusem lub samolotem. Niestety, w Polsce nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych z tym miastem. Bezpieczeństwo w Paryżu utrzymuje się na poziomie charakterystycznym dla większości europejskich metropolii. Trzeba uważać na kieszonkowców w środkach transportu publicznego, a w godzinach wieczornych unikać okolic znanych z prostytucji (np. obrzeża Lasku Bulońskiego). Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą fotokopię paszportu i innych ważnych dokumentów.

Paryż zabytki. Przydatne linki

Ambasada RP w Paryżu www.paris.polemb.net

Instytut Polski w Paryżu www.institutpolonais.fr

Konsulat generalny w Lille www.lillekg.polemb.net

Informacja turystyczna w Paryżu www.parisinfo.com

Więcej na ten temat w Przewodniku AppToGo - Paryż