Podróż do Sydney

Informacje o połączeniach lotniczych do Sydney i komunikacji w mieście.
Lot do Sydney

Do Australii można się dostać w zasadzie tylko drogą lotniczą lub morską, przy czym z tej ostatniej raczej mało kto dziś korzysta. Do Sydney latają samoloty z wielu europejskich i azjatyckich miast. Loty bezpośrednie w praktyce prawie nie istnieją, międzylądowanie następuje zazwyczaj w Azji (Hongkong, Singapur, Bangkok) lub na Półwyspie Arabskim (Doha, Dubaj). Z pewnością godne polecenia są loty obsługiwane przez linie należące do ścisłej czołówki pod względem komfortu przelotu i poziomu obsługi. Oprócz australijskich Quantas do Sydney można dotrzeć samolotami np. Cathay Pacific, Qatar Airways czy Etihad. Wbrew pozorom bilety lotnicze, odpowiednio wcześnie zakupione (najlepiej pół roku wcześniej), dostępne są w rozsądnych cenach nawet w droższych liniach. Szczególnie jeśli lecimy na spotkanie australijskiej zimy. Nie mniej trzeba liczyć się z kosztem co najmniej 4 tys. zł w obie strony. Bile ty można zakupić w biurach podróży w Polsce, lecz jeśli dobrze radzimy sobie z kupowaniem biletów przez internet, lepiej szukać okazji samemu. Kupione przez pośredników przeważnie nie upoważniają nas do punktów na kartach członkowskich (przed wylotem zorientujmy się, w jakiej sieci kart członkowskich jest nasza linia lotnicza i koniecznie się zarejestrujmy).

Sydney. Lot do Australii jest najbardziej opłacalny pod tym względem. Nabijając sobie punkty w jedną stronę, możemy w przyszłości kupić bilet do Australii za połowę ceny, wrócić w klasie biznesowej do Polski lub zapłacić nabitymi punktami za loty po Europie. Podróż trwa od dwudziestu godzin wzwyż, w zależności od czasu, jaki spędzamy na międzylądowaniu. Bardzo sprawnie rozwiązany jest transfer na trasach obsługiwanych przez trzy wspomniane linie lotnicze. Mimo wysokiego komfortu podróży lot jest dość męczący i należy się liczyć z konsekwencjami pokonania tak wielu stref czasowych (tzw. jet lag). Australia ma znakomicie rozwinięty wewnętrzny transport lotniczy, zatem dotarcie do Sydney z jakiegokolwiek lotniska w kraju nie powinno nastręczać trudności ani logistycznych, ani finansowych.

Komunikacja miejska w Sydney

Z głównego lotniska w Sydney Kingsford Smith kursuje specjalny pociąg Airport Link do centrum Sydney. Startuje co kilka minut. Problem może pojawić się, jeśli wylądujemy w środku nocy, bo pociąg jeździ między 5.00 a 1.00. Podróż zajmu je 15 min. Cena: $12. Można też dojechać busem Sydney Airporter, który jedzie półgodziny (cena $13), lub taksówką ($30-40).

Obowiązuje system My Zone, obejmujący autobusy, promy, metro i kolejki (sieć City Rail). Można więc kupić bilety My Train (bilety jednorazowe: $3,40-$8,20), My Bus ($2,10-$4,50) lub My Ferry ($5,60 lub $7,00). Istnieje również karta My Multi wielokrotnego przejazdu, w tym My Multi Day Pass ($21). W przypadku My Train i My Ferry cena i rodzaj biletu zależą od pokonywanych odległości. W przypadku komunikacji autobusowej trzeba zwrócić uwagę, przez ile stref wyznaczonych w mieście przejedziemy w trakcie naszej podróży. Prócz biletów jednorazowych można kupić bilety na 10 przejazdów, tygodniowe i dwutygodniowe. Bilety można zakupić w wyznaczonych sklepach (najczęściej w popularnym7 Eleven) oraz punktach informacji transportu publicznego. W przypadku autobusów - także u kierowcy. Pamiętajmy, że w niektórych autobusach (sieć łącząca przedmieścia z centrum to tzw. metrobus) nie kupimy biletu u kierowcy. Na rozkładzie jazdy oznaczone są one jako linia Pre-Pay-only.

W Sydney działają też dwie niepubliczne linie kolejki należące do Metro Transport Sydney. Light Rial przejeżdża przez Fish Markets, Star Casino, Darlingharbour i Chinatown, a Monorail (kolejka jednoszynowa, cena biletu jednorazowego $5, dzieci po ni żej 4 ro ku za dar mo) także przez CBD. W Sydney jeżdżą też autobusy komunikacji nocnej. W centrum Sydney możemy złapać autobusy dwóch darmowych linii: 430 i 555, tzw. Free Shuttle, które przejeżdżają m.in. przez Central Station, Circular Quay, George St. Odjeżdżają co 10-15 min, między 9.00 a 15.40, w weekendy do 18.00, a w czw. do 21.00.

Warto zastanowić się nad zakupem Sydney Pass, który obejmuje przejazdy pociągiem z/na lotnisko, przejazdy autobusami, promami, kolejką (3-dniowy $115, 4-dniowy $150, 7-dniowy $170). W niedzielę, jeśli podróżujemy z dzieckiem, możemy zakupić bilet Family Funday Sudany ($2,50 na każde połączenie).

Po Sydney jeżdżą również autokary wycieczkowe. Dwupoziomowe czerwone busy City Sight seeing Sydney przez półtorej godziny obwożą turystów od Circular Quay, przez King Cross, Chinatown, The Rocks, do Darling Harbour. Startują z Alfred St koło Circular Quay co 15 min. Na pokładzie wysłuchamy nagrania w języku angielskim z najważniejszymi informacjami o mijanych zabytkach i miejscach. Cena: $35, dzieci 5-16 lat $20, bilet dwudniowy $56/$32. Do Bondi zawiezie nas z kolei Bondi Beach Explorer, mijając pod drodze Paddington i Watson Bay. Startuje co pół godziny z Alfred St. Ceny jak wyżej.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - SydneyDo kupienia w Kulturalnym Sklepie