Islandia wycieczki - informacje praktyczne

Jeszcze kilkanaście lat temu Islandia była odwiedzana przez garstkę zapaleńców szukających przygody lub ucieczki od cywilizacji. Obecnie wyspa stała się jednym z najmodniejszych miejsc w Europie, gdzie latem przybywają tysiące turystów. Przed wyjazdem na wycieczkę do Islandii sprawdź, co warto zwiedzić.
Islandia wycieczki - Kiedy jechać

Znakomita większość turystów przybywa na Islandię w sezonie letnim, trwającym od początku czerwca do końca sierpnia. Wówczas dni są bardzo długie, temperatury (jak na Islandię) wysokie, rzadziej pada deszcz i częściej świeci słońce. Latem temperatura powietrza waha się między 12 a 15 st. C, powyżej 18 st. C to już rzadko spotykany upał. Nocą temperatura może spaść do ok. 5 st. C. Dodać należy, że ostatnie lata były wyjątkowo ciepłe. W sezonie letnim wyspa jest przygotowana na przyjazd turystów: otwarte są muzea i hotele, które poza sezonem mogą być zamknięte; autobusy kursują według letniego rozkładu jazdy.

W maju i wrześniu na Islandii jest zdecydowanie mniej turystów, a pogoda ciągle się utrzymuje. Jest chłodniej, częściej pada, ale wciąż jest jasno. Od jesieni aż do wiosny na Islandii jest zimno, bardzo wietrznie i ciemno. Pada deszcz lub śnieg, a wyspa (poza stolicą) sprawia wrażenie pogrążonej w głębokim śnie. Nie znaczy to oczywiście, że zimą nie warto tu przyjechać - przeciwnie, nocą można obserwować przepiękne zorze polarne. Coraz więcej turystów spędza w Reykjaviku Boże Narodzenie, by poczuć niepowtarzalną atmosferę świąt tak daleko na północy. Również w sylwestra stolica jest pełna życia, a pokaz sztucznych ogni nad zatoką robi ogromne wrażenie.

Islandia wycieczki. Niezależnie od pory roku, w której się odwiedza wyspę, należy być przygotowanym na nagłe zmiany pogody, ochłodzenie oraz niespodziewane opady. Słoneczny dzień błyskawicznie może się zmienić w wietrzny i pochmurny, i tak na przemian. Nawet w lecie koniecznie trzeba wziąć ze sobą ciepłe buty oraz wiatro- i wodoodporną kurtkę. W bagażu muszą znaleźć się również: czapka, szalik i rękawiczki oraz okulary przeciwsłoneczne. Ponieważ temperatura może się gwałtownie zmieniać, najlepiej ubierać się "na cebulkę", by móc szybko coś z siebie zdjąć lub coś na siebie założyć.

Islandia wycieczki - Gdzie jechać

Na Islandii jest niewiele miejsc, których nie można opisać przymiotnikami "piękny" czy "niesamowity". Prawdopodobnie przez pierwsze dni na wyspie turysta będzie co chwila przystawał, by zrobić zdjęcie lub nacieszyć oczy cudownym widokiem. Później piękno wyspy może nieco spowszednieć, jednak przez cały czas podróżnikowi będzie towarzyszył zachwyt. Całą Islandię (wyłączywszy Fiordy Zachodnie) można objechać samochodem w dwa dni, pytanie tylko: po co tak się spieszyć? Zamiast pędzić przez zmieniające się krajobrazy, lepiej nieco zwolnić, by mieć czas na docenienie piękna islandzkiej przyrody. Poniżej zamieszczono kilka propozycji tras; wszystkie zaczynają się i kończą w Reykjaviku, w pobliżu którego jest zlokalizowane jedyne międzynarodowe lotnisko Keflavik. Gdy ktoś dotrze na Islandię promem płynącym do Seydisfjördur, może łatwo zmodyfikować trasę.

Islandia wycieczki - Co zwiedzić w czasie 3-5 dni

W trakcie krótkiego pobytu na Islandii trzeba się ograniczyć do obowiązkowych punktów programu. Dwa lub trzy dni należy spędzić w Reykjaviku, poznając zakątki najbardziej na północ wysuniętej stolicy świata. Jeśli pogoda pozwala, warto pospacerować po mieście, koniecznie wjeżdżając na wieżę Hal-lgrimskirkja, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Odważni mogą spróbować kąpieli na geotermalnej plaży. W bardziej pochmurne dni czekają fantastyczne muzea: Muzeum Sag, Muzeum Narodowe oraz Muzeum Sztuki. W weekendowy wieczór można poszaleć w którymś z klubów, należy jednak uważać, by tzw. runtur (wędrówka od przybytku do przybytku) nie zrujnował budżetu.

Islandia wycieczki. Jeden dzień należy przeznaczyć na tzw. Złoty Krąg, na który składają się największe atrakcje Islandii. Na trasie leży m.in. Pingvellir, miejsce zgromadzeń średniowiecznego parlamentu. Obecnie jest to park narodowy, gdzie widać jak na dłoni granicę między płytami kontynentalnymi. Kolejny przystanek to Geysir z gejzerem Strokkur. Na końcu trasy czeka Gullfoss, najsłynniejszy wodospad wyspy. Podczas drugiej jednodniowej wycieczki można zwiedzić półwysep Reykjanes ze słynnym kąpieliskiem Błękitna Laguna na czele.

Islandia wycieczki - Zwiedzanie północnej Islandii (5-6 dni)

Ze stolicy Islandii należy się udać w kierunku Akureyri. W tym uroczym miasteczku warto spędzić wieczór, a następnego dnia ruszyć dalej na wschód, zatrzymując się po drodze nad wodospadem Godafoss, by w końcu dotrzeć do jeziora Myvatn. Warto zobaczyć niesamowite formy skalne w Dimmuborgir, krater Hverfjell, elektrownię Krafla, czy pole geotermalne Hverarönd. Dalej trasa biegnie na wschód, a potem skręca na północ i wiedzie przez Park Narodowy Jökulsargljufur, gdzie spada kaskadą najpotężniejszy wodospad Europy, Dettifoss. Dalej trasa zatacza koło i skręca na zachód, ku miejscowości Husavik. Jest to najlepsze miejsce, by wyprawić się łodzią na morze w poszukiwaniu wielorybów. O ile nie każdemu jest dane zobaczyć płetwala błękitnego, to towarzystwo delfinów i maskonurów jest gwarantowane. Z Husavik przez Akureyri można wrócić do stolicy. Posiadacze pojazdu z napędem na cztery koła mogą wybrać trasę przez interior - drogę Kjölur.

Islandia wycieczki - Podróż dookoła wyspy

Własnym samochodem Islandię można objechać w tydzień, ograniczając się do największych atrakcji. Wizyta w Fiordach Zachodnich, najdzikszej części wyspy poza interiorem, wydłuża podróż o co najmniej dwa dni, a zwiedzenie półwyspu Snafellsness to kolejny dzień. Jednak w takim tempie trzeba zrezygnować z wypadów na pobliskie wyspy, z dłuższych spacerów czy też wyprawy do serca wyspy. Na wschodzie warto czasem zboczyć z obwodnicy (drogi nr 1) i wybrać trasę wzdłuż fiordów - niesamowite widoki gwarantowane! Na południu z kolei koniecznie trzeba się zatrzymać w Parku Narodowym Skaftafell u stóp lodowca Vatnajökull, a także przy lodowej lagunie Jökulsárlón.

Islandia wycieczki. Inne islandzkie hity to dolina Porsmörk, ulubione miejsce pieszych wędrówek Islandczyków, a także Landmannalaugar, gdzie można zażyć gorącej kąpieli w naturalnym basenie, w bajecznie kolorowej okolicy, idealnej do wędrowania. Na wyspie Heimaey, należącej do archipelagu Vestmannaeyjar, można się przekonać na własne oczy o potędze wulkanów i aktywności sejsmicznej uskoku, a maleńka Gr~msey to jedyne miejsce w obrębie koła podbiegunowego.