Chorwacja Krka - dzieła natury

Chorwacja Krka. Wodospady na rzece Krka to obowiązkowa atrakcja Chorwacji. Szerokie skaliste piętra, których krawędzie rzeźbią spiętrzone masy wody, tworzą imponujący widok. Pobyt w parku narodowym Krka warto połączyć z kąpielami w rzece oraz wizytą w Szybeniku, słowiańskiej osadzie leżącej tuż nad ujściem Krka.
Chorwacja Krka - dojazd do Skradina

Chorwacja Krka. Wyruszywszy wcześnie ze Splitu, należy jechać autostradą A1 na północ Chorwacji, do oddalonego o 74 km Skradina, położonego tuż przy głównej drodze nad rzeką Krka. W Skradinie, gdzie znajduje się północne wejście do parku narodowego Krka, infrastruktura turystyczna jest bardziej rozbudowana niż w położonym na południe od niego Lozovacu. To nieduże miasteczko Chorwacji z przystanią ożywa wiosną wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego w parku Krka.

Chorwacja Krka - pierwszy wodospad

Chorwacja Krka. Do wodospadu Skradinski Buk, znajdującego się w miejscu połączenia zielonej rzeki Cikola z niebieskimi wodami rzeki Krka, zabierze nas parkowy prom (rejs w cenie biletu). Należy tu kupić bilet i pójść wąską ścieżką na urokliwą, trawiastą polanę wśród drzew, z widokiem na pierwszy ciąg kaskad Krka. To doskonałe miejsce na piknik, zwłaszcza że znajduje się tu jedyne w parku Krka, otoczone linami kąpielisko, w bezpiecznej odległości od wodospadów. Na zwiedzanie Skradinskiego Buku należy przeznaczyć około półtorej godziny.

Pobliskim mostkiem przechodzimy na drugi brzeg Krka. Nieczynna już elektrownia po prawej była jedna z pierwszych w Europie - uruchomiono ją w 1895 r., a pobliski Szybenik stał się wówczas pierwszym miastem Austro-Węgier zasilanym energia elektryczną. Choć ekspozycja jest interesująca, nie może równać się z widokiem licznych strumieni i wodospadów. Rzeka Krka opada w tym miejscu 17 kaskadami o łącznej wysokości 46 m i szerokości 200 m.

Chorwacja Krka - wyspa Visovac

Spod kaskad udajemy się do przystani promów, kursujących na wyspę Visovac i do wodospadu Roški Slap. Maleńka wysepka Visovac, z otoczonym cyprysami, XVI-wiecznym klasztorem franciszkańskim, znajduje się o 4 km od wodospadu Skradinski Buk. Poza malowniczym położeniem nad rzeką Krka klasztor słynie ze znajdującego się w tutejszym muzeum pierwszego drukowanego wydania "Bajek Ezopa" z 1487 r. W muzeum można podziwiać m.in. obrazy i relikwie, a dookoła klasztoru rozciąga się uroczy ogród.

Chorwacja Krka - imponujący Roški Slap

Statek zatrzymuje się na wyspie Visovac 20 minut, a potem płynie dalej w górę rzeki do najbardziej niedostępnego wodospadu w parku Krka zwanego Roški Slap. Ściany kanionu zdają się wisieć nad głowami pasażerów, a szerokość doliny zmniejsza się do 150 m. Ten wodospad na rzece Krka ma 26 m wysokości. Po jego wschodniej stronie znajduje się młyn, a na górze - restauracja z pięknym widokiem. Następnie statek wraca do przystani Skradinski Buk, gdzie można przesiąść się na prom do Skradina.

Chorwacja Krka - informacje praktyczne

Chorwacja Krka. Biuro informacji turystycznej Parku Narodowego Krka. Adres: Plac Ivana Pavla II przy głównej drodze. W biurze należy kupić bilety i pobrać rozkład promów.

Chorwacja Krka. Biuro IT w Skradinie. Adres: Plac Mate Gospe 3.

Chorwacja Krka. Rejsy po rzece Krka. Z przystani Skradinski Buk statki wyruszają w górę Krka 2-3 razy dziennie. Poza tym raz lub 2 razy dziennie odbywają się dwugodzinne rejsy do klasztoru na wyspie. W Skradinie lub przystani Skradinski Buk trzeba wykupić osobne bilety na wycieczkę statkiem.

Chorwacja Krka. Restauracja Roški Slap w parku Krka. Oferuje zaskakująco smaczne jedzenie, jak choćby świeżo złowione w rzece Krka ryby.