Chorwacja dojazd - samochodem, autokarem czy samolotem?

Chorwacja to jeden z ulubionych krajów urlopowych Polaków - dojazd jest w miarę szybki, łatwy i przyjemny, a kraj piękny. Utarło się, że najlepsza (bo najtańsza) opcja dojazdu do Chorwacji z Polski to podróż własnym samochodem. Ale można też inaczej.
Chorwacja dojazd - samochodem najlepiej

Warszawę i chorwackie miasto Krk dzieli tylko ok. 1215 km. Z Polski południowej jest jeszcze bliżej, a mieszkańcy Polski północno-zachodniej mogą wybrać komfortowy wariant podróżowania po niemieckich i austriackich autostradach. Jeśli nie przewiduje się zwiedzania miast na trasie i robienia dłuższych przystanków, z Polski do Chorwacji można dotrzeć w jeden dzień (ok. 20 godzin z przerwami). Lepiej jednak planować trasę rozsądnie i mieć w zapasie nieco czasu, chociażby na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Chorwacja dojazd - trasy samochodem

Trasę z Polski do Chorwacji można pokonać na kilka sposobów. Najpopularniejsza opcja dojazdu do Chorwacji zakłada przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię (Cieszyn - Ołomuniec - Brno - Wiedeń - Graz - Maribor, do przejścia słoweńsko-chorwackiego w Gruśkoyje, razem 650 km). Inny popularny wariant to podróż przez Słowację i Węgry (Chyżne - Ruźomberok - Bańska Bystrzyca - Zwoleń - Budapeszt, do granicy chorwackiej w Gorićanie, razem 520 km).

Chorwacja dojazd - dojazd do Chorwacji najszybszy i najtańszy

Najwygodniejsza i najszybsza trasa dojazdu do Chorwacji to ta wiodąca przez Czechy, Austrię i Słowenię (lub Niemcy, Austrię i Słowenię w przypadku mieszkańców Polski północno-zachodniej), ale finansowo bardziej opłaca się podróżować samochodem przez Słowację i Węgry (gdzie opłaty drogowe są niższe, ale trzeba się liczyć z gorszym stanem dróg).

Jeśli kierujemy się bezpośrednio do Dalmacji, warto wziąć pod uwagę także przejazd przez Bośnię i Hercegowinę (w takim przypadku potrzebna jednak będzie Zielona Karta).

Chorwacja dojazd - stacje benzynowe

Stacje benzynowe są gęsto rozmieszczone przy głównych drogach w Chorwacji i wszystkich krajach tranzytowych. Gaz (LPG) w większości wspomnianych krajów jest rzadziej dostępny niż w Polsce.

Chorwacja dojazd - potrzebne dokumenty

Kierowcy podróżujący do Chorwacji samochodem powinni posiadać ważne prawo jazdy i świadectwo badania technicznego pojazdu. Zielona Karta nie jest już wymagana (wystarczy krajowe OC). Konieczne będą również: apteczka pierwszej pomocy, kamizelki odblaskowe i linka holownicza. Czeskie, słowackie, austriackie i węgierskie autostrady są płatne. Na przejściach granicznych lub stacjach benzynowych należy wykupić tzw. winietkę.

Chorwacja dojazd - samolotem do Chorwacji

Samolot to najszybszy i najwygodniejszy środek dotarcia do Chorwacji, lot trwa tylko ok. 3 godzin, ale cena biletu lotniczego w dwie strony (oscylująca zwykle w granicach od 600 zł do nawet 2 tys. zł w sezonie) skutecznie odstrasza osoby podróżujące z rodziną czy przyjaciółmi - dojazd samochodem po podziale kosztów na kilka osób wychodzi po prostu dużo taniej. Jeśli ktoś nie chce lub nie może dotrzeć do Chorwacji inaczej niż samolotem, powinien pomyśleć o rezerwacji lotu na kilka miesięcy przed podróżą (wtedy cena biletu do Chorwacji w dwie strony nie przekracza zwykle 1 tys. zł).

Głównym portem lotniczym w Chorwacji jest międzynarodowe lotnisko w Zagrzebiu (leżące 17 km od miasta). Chorwacja posiada ponadto 6 innych międzynarodowych lotnisk: w Splicie, Zadarze, Dubrowniku, Puli, Rijece i Osijeku.

Do Chorwacji można dolecieć bezpośrednio lub z przesiadką, loty (także poza sezonem) mogą się odbywać np. przez Monachium, Wiedeń lub Frankfurt nad Menem. Można też rozważyć lot z jednego z europejskich miast (np. z Berlina, gdzie wybór połączeń jest zwykle bardzo duży). Wśród tanich przewoźników od kilku lat ciekawą ofertę ma Norwegian - lot z Warszawy do Splitu lub Dubrownika (w dwie strony) kosztuje poniżej 700 zł. W sezonie można spróbować skorzystać z lotu czarterowego, ale wybór czarterów w Polsce nie jest zwykle duży.

Chorwacja dojazd - autokarem do Chorwacji

Do Chorwacji można także dojechać autokarem, rośnie liczba przewoźników świadczących taką usługę z Polski. Przewoźników jest kilku, najbardziej opłaca się kupić bilet powrotny (jego cena wynosi wtedy zwykle ok. 400-500 zł). Autokary do Chorwacji wyjeżdżają zwykle w piątek rano, z Chorwacji w sobotę po południu (w Polsce jest się w niedzielę wieczorem). Wiele autokarów dojeżdża prosto do marin żeglarskich.Komentarze (30)
Chorwacja dojazd - samochodem, autokarem czy samolotem?
Zaloguj się
 • kali555

  Oceniono 28 razy 26

  za kilka dni jade do Czarnogory pociagiem.
  Do Budapesztu ( 29 euro )
  Z Budapesztu do Belgradu ( 40 euro w obie strony )
  Z Belgradu do Baru ( 26 euro w obie strony )
  Poza tym pociag do Baru to jedna z najpiekniejszych tras kolejowych na swiecie.
  A pociag do Belgradu to legenda lazikow europejskich:))
  hej przygodo

 • Gość: Wojtek

  Oceniono 14 razy 10

  Zdecydowanie polecam podróż do CRO samochodem.
  Jeździmy z Lublina. Oczywiście najgorsze drogi mamy u siebie, potem już tylko z górki, a dokładniej do Miszkolca, gdzie wpadamy na autostradę do samej Chorwacji :)
  Polecam nasz opis trasy z Lublina do środkowej Dalmacji,

  podzielony na dwie części:
  - odcinek Polska-Węgry: http://crolove.pl/samochodem-do-chorwacji/
  - odcinek chorwacki : http://crolove.pl/samochodem-do-chorwacji-chorwacki-odcinek/

  Pozdrawiam

 • ipsilon2010

  Oceniono 6 razy 4

  Najszybszy dojazd do Chorwacji. 9h - szybciej niż nad Bałtyk gdziewyjechac.pl/2587/najszybszy-dojazd-do-chorwacji-samochodem-z-polski-trasa-w-9-godzin.html

 • pilot.tv

  Oceniono 3 razy 3

  Obecnie to loty sa do Chorwacji ale w cenie 500-2000 ale w jedna strone :)
  A poza tym to tutaj same reklamy :) Wysyp jakis? Mozna jechac samochodem ale warto sie przespac, Długa droga. I koszty o wiele nizsze.

 • Gość: Przemek

  Oceniono 9 razy 3

  Jeśli wakacje w Chorwacji to tylko samochodem. Na miejscu można pozwiedzać okolicę a i sam dojazd może być ciekawy. Polecam trasę przez Bośnię, dużo ciekawsza od austriackiej autostrady.
  Na swojej stronie opisałem kilka najciekawszych tras dojazdu:
  http://blogzpodrozy.pl/2012/02/26/chorwacja-dojazd

 • juma07

  Oceniono 4 razy 2

  Z Wrocławia albo Bielska Białej można dojechać do Zadaru (Sukosanu) w 9-10 godzin przez Czechy, Austrię, Słowenię ( w nocy 2 kierowców).

  Autor nie wie, że istnieje opcja komfortowa Auto i kolej... do Pragi samochodem, tam załadunek na wagony kolejowe, przejazd w przedziałach osobowych, nocą chyba do Splitu, rozładunek i dalej samochodem, gdzie się chce, powrót podobnie...

 • turisticus.pl

  Oceniono 7 razy 1

  To jakieś mega stare informacje. Autokarem pojedziemy z RomaBus, Globtourist, Retman. Ceny w jedną stronę to 333zł w dwie strony 444zł. Najszybciej jedzie RomaBus około 15 -18 godzin - tu ceny jednak są dostosowane do odległości. Wiecej o trasie www.turisticus.pl/wakacje-w-chorwacji-z-romabus/

 • marekkolac

  0

  Ja bardzo lubię podróżować autokarem. Pod warunkiem że jest przystosowany do dalekich podróży. Wtedy można spokojnie pooglądać krajobrazy i pozwiedzać ciekawe miejsca. Ostatnio zebraliśmy się ze znajomymi i sami zorganizowaliśmy wjazd do Włoch z firmą transportową z Krakowa AJM Transport. Podstawili nam komfortowy i w pełni przygotowany autokar. Świetnie się bawiliśmy podczas podróży i w ogóle podczas całej wycieczki. Na wakacje tym samym sposobem wybieramy się właśnie na Chorwację i już nie możemy się doczekać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX