Włochy wakacje - informacje dla kierowców

Narty Włochy. Zapoznaj się ze wszystkimi ważnymi informacjami dot. dróg we Włoszech.
Włochy wakacje - informacje wstępne dla kierowców

We Włoszech honorowane jest polskie prawo jazdy i ubezpieczenie pojazdów od odpowiedzialności cywilnej w ruchu drogowym (OC) wydane przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe. Wprawdzie większość stacji benzynowych, podobnie jak punkty poboru opłat za korzystanie z autostrad akceptuje karty kredytowe, warto jednak dysponować gotówką, szczególnie na południu kraju. Poza obszarem zabudowanym istnieje obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę. Samochód powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy na wypadek awarii.

Włochy wakacje - dozwolona prędkość na drogach

Dozwolona prędkość:

na terenie zabudowanym - 50 km/godz.

na obwodnicach miejskich - 70 km/godz.

na terenie niezabudowanym - 90 km/godz.

na drogach ekspresowych - 110 km/godz.

na autostradach - 130 km/godz.

Włochy wakacje - wykroczenia drogowe

Mandaty za wykroczenia drogowe wynoszą we Włoszech od 31 (nieprawidłowe parkowanie, niezapięte pasy bezpieczeństwa) do 130 (przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 40 km/godz.). Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest grzywną od około 310 do 1275 , zatrzymaniem prawa jazdy na okres do trzech miesięcy, a nawet aresztem (do miesiąca). W niektórych przypadkach przewidziana jest kara w postaci zawieszenia dowodu rejestracyjnego na okres do trzech lat. W praktyce oznacza to zatrzymanie pojazdu na parkingu depozytowym na okres obowiązywania kary. Kara ta jest stosowana najczęściej w odniesieniu do kierowców samochodów ciężarowych, poruszających się po włoskich drogach w okresie zakazu ruchu. Zgodnie z włoskim kodeksem drogowym, kierowcy pojazdów zarejestrowanych zagranicą zobowiązani są do natychmiastowego opłacenia kar pieniężnych za wykroczenia drogowe. W przypadku niemożności wniesienia opłaty, samochód musi być pozostawiony na parkingu depozytowym. Kierowca jest zobowiązany do pokrycia kosztów postoju na parkingu. Konsulat nie ma możliwości na wpłynięcie na zmianę decyzji władz włoskich. We Włoszech jest kilka formacji policyjnych. Najbardziej podstawową tworzą karabinierzy zajmujący się pilnowaniem porządku publicznego oraz przestępstwami wszelkiego typu - od drogowych po włamania. Funkcjonariusze włoskiej policji, z wyjątkiem guardia di finanza , są generalnie uprzejmi, a nawet dość pobłażliwi.

Przy okazji kontroli drogowej przeprowadzane są również kontrole na obecność w organizmie kierowcy innych substancji odurzających. Egzekwowany jest obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach samochodu. Nie wolno przewozić dzieci do lat 12 oraz poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu. W rejonie Via d'Aoste istnieje obowiązek używania opon zimowych oraz wożenia ze sobą łańcuchów na koła w okresie od 15 X do 15 IV. Używanie opon okolcowanych dozwolone jest od 15 XI do 15 III (pojazdy do 3,5 t).

Włochy wakacje - autostrady we Włoszech

Większość włoskich autostrad jest płatna. W poszczególnych częściach kraju opłaty są nieznacznie zróżnicowane i zależą od kosztów utrzymania danego odcinka. Wjeżdżając na autostradę, należy pobrać przy bramce wjazdowej bilet, który na ogół wydawany jest automatycznie po naciśnięciu odpowiedniego guzika. Bilet zwraca się w punkcie opłat (zazwyczaj przy zjeździe z autostrady), uiszczając kasjerowi odpowiednią kwotę, która wyświetlana jest na ekranie. Przejazdy można opłacać gotówką lub kartami kredytowymi (przy kasach akceptujących karty jest tablica informacyjna). Na niektórych, stosunkowo nielicznych odcinkach (np. rejon Neapolu), opłatę z góry pobiera kasjer.

Wygodnym sposobem regulowania należności za korzystanie z autostrad jest wykupienie karty VIACARD. Jej posiadaczy obsługuje się przy osobnych stanowiskach, co w okresie wzmożonego ruchu pozwala na ominięcie korków. Karty można kupić m.in. na stacjach benzynowych i w biurach turystycznych, a w Polsce w biurach PZM. Trzeba bardzo uważać na zwykłych szosach, zwłaszcza w górach - są wąskie, kręte, a ponadto jest się narażonym na niespodziewane spotkanie z jadącym nonszalancko środkiem drogi samochodem albo - co gorsza - z postrachem włoskich dróg, czyli trójkołowym skuterem, który farmerom służy za furgonetkę. Często takie pojazdy, niewiarygodnie obładowane, wspinają się środkiem drogi pod górę, stwarzając poważne zagrożenie. Włochy uchodzą za kraj kierowców z fantazją, o wysokich umiejętnościach i bardzo swobodnym stosunku do przepisów. Obserwując to, co dzieje się na włoskich drogach, można odnieść wrażenie, że wszystko tu wolno, a policja nagminnie ignoruje łamanie przepisów. W Rzymie czy Neapolu jazda pod prąd, przekraczanie skrzyżowań na czerwonym świetle, ignorowanie zakazów skrętu czy zawracania są codziennością, a parkowanie w niedozwolonych miejscach to niemal standard. Lepiej więc unikać jeżdżenia samochodem w miastach, gdyż ogromny ruch i niechęć do pomocy ze strony innych kierowców bardzo utrudniają jazdę. We Włoszech obowiązuje przepis, który nakazuje kierowcom pojazdów posiadanie

kamizelki (żółtej, pomarańczowej lub czerwonej ze znakami odblaskowymi) i zakładanie jej podczas opuszczania pojazdu w godzinach nocnych lub podczas słabej widoczności. Przepis ten dotyczy terenu niezabudowanego.

Włochy wakacje - pozostałe informacje dla kierowców

Uwaga na autostopowiczów! Zgodnie z prawem włoskim, kierowca zatrzymany na terytorium Włoch podczas przewożenia osób nieposiadających pozwolenia na pobyt podlega karze pozbawienia wolności do 12 lat oraz grzywnie 15 000 Euro za każdego przewożonego pasażera, natomiast samochód ulega konfiskacie na rzecz Skarbu Państwa.

We Włoszech obowiązuje jednolity system znakowania na jezdniach miejsc parkingowych. Białą farbą oznaczone są parkingi bezpłatne, niebieską - płatne (na ogół z parkometrami lub na karty postojowe - tzw. zdrapki), żółtą - zarezerwowane dla mieszkańców i pojazdów uprawnionych. Na ogół pierwsza godzina jest tańsza od kolejnych. Znalezienie w miastach dogodnych miejsc do parkowania stanowi jeden z najbardziej uciążliwych elementów zwiedzania Italii. Na fuks w postaci bezpłatnego miejsca lepiej nie liczyć. Planując podróż, trzeba od razu zarezerwować sobie wystarczającą ilość pieniędzy na opłacenie parkingu. W wielu miejscach źle zaparkowane samochody są przez odpowiednie służby zabierane na lawetę i wywożone na parking za miastem. Właściciel odstawionego w ten sposób pojazdu musi pokryć koszty jego transportu i zapłacić wysoki mandat.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,1 promila.

Zawartość alkoholu we krwi od 0,1 do 0,49 promila jest wykroczeniem. Wysokość kary zależy w tym przypadku od zdolności do

kierowania pojazdem - oceny dokonuje policjant. Kierowca, u którego stwierdzono zawartość alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila, może zostać ukarany mandatem (218-5813 ?) i odebraniem prawa jazdy lub pozbawieniem wolności na kilka miesięcy, nawet jeśli nie doszło do kolizji.

Jeśli kierowca nie ma przy sobie wystarczających środków na opłacenie mandatu, służby graniczne lub policja mają prawo zabrać jako zabezpieczenie przedmiot o wartości zbliżonej do wysokości wymierzonej kary. Policjant musi przekazać kierowcy pokwitowanie oraz udzielić informację o sposobie odzyskania depozytu. Uwaga! Austriackie służby graniczne dysponują uprawnieniami policyjnymi - z możliwością nakładania mandatów, zatrzymywania prawa jazdy oraz aresztowania.

W razie wypadku lub stłuczki można skorzystać z bezpłatnych połączeń telefonicznych:

policja - %133,

straż pożarna - %122,

pogotowie ratunkowe - %144,

w Wiedniu można również skorzystać z pomocy medycznej pod numerem

%141 (opłaty pobierane za pomoc medyczną są niższe niż za pomoc pogotowia

ratunkowego),

działa także ogólny numer pomocy - %112.Więcej informacji znajdziesz w przewodniku dla zmotoryzowanych "Europa na zimę. Austria, Włochy, Szwajcaria"