Pasażerowie z nadwagą powinni płacić więcej za miejsce w samolocie

Przez pasażerów z nadwagą samoloty spalają więcej paliwa, dlatego ci powinni płacić więcej - twierdzi Tony Webber, były szef działu ekonomicznego australijskich linii lotniczych Qantas
Tony Webber opublikował artykuł w australijskiej gazecie Business Day, w którym tłumaczy, dlaczego pasażerowie z nadwagą powinni płacić więcej za miejsce w samolocie. Przez otyłych pasażerów samoloty spalają więcej paliwa. Dlatego każda osoba, która przekroczy określony limit wagi powinna zapłacić więcej za podróż - uważa były szef działu ekonomicznego australijskich linii lotniczych Qantas. Jaka jest "waga idealna", tego niestety nie podaje. Dodaje jednak, że osoby, które będą na diecie, nie powinny się martwić, że podwyżki je obejmą. Jak udowodnią, że są na diecie? Tego Webber również nie wyjaśnia.

Twierdzi jednak, że to niesprawiedliwe, by szczupłe osoby ponosiły finansowe konsekwencje czyjejś otyłości. Tłumaczy, że w związku z tym, że samoloty spalają więcej paliwa przez otyłych pasażerów, linie lotnicze podnoszą ceny biletów, by wyrównać koszty. I każdy z nas, mimo że nie wszyscy jesteśmy otyli, koszty te ponosi. Rozwiązaniem idealnym zdaniem Webbera jest ustalenie średniej wagi każdego pasażera. Za każdy kilogram ponad średnią płacilibyśmy dodatkowo. Jednocześnie osoby, który ważyłyby mniej od średniej, zapłaciłyby mniej za bilet.

Dlaczego Tony Webber podał do wiadomości publicznej swoją kontrowersyjną opinię dopiero teraz? Otóż w latach 2004-2011 był szefem działu ekonomicznego australijskich linii lotniczych Qantas. Linie lotnicze nie podzielały widocznie jego zdania, a nawet jeśli podzielały, nie chciały podawać go do opinii publicznej w obawie przed krytyką. Kiedy więc tylko Webber ustąpił ze stanowiska szefa działu ekonomii z końcówką ubiegłego toku, kilkanaście dni po odejściu opublikował artykuł z kontrowersyjną teorią. Tony Webber obecnie naucza w University of Sydney Business School.

W internetowej wersji artykułu zamieszczono sondaż, w którym pytano, czy faktycznie osoby z nadwagą powinni więcej płacić za bilet lotniczy. Co ciekawe, w sondażu zagłosowało 28 407 internautów i aż 67% uważa, że otyłe osoby powinny ponosić większe koszty za bilet lotniczy , 5% nie ma zdania, co oznacza, że jedynie 28% jest przeciw.

A co uważasz Ty? Zagłosuj w naszym sondażu "Czy pasażerowie z nadwagą powinni płacić więcej za miejsce w samolocie?".źródło: businessday.com.au

Czy pasażerowie z nadwagą powinny płacić więcej za miejsce w samolocie?
Komentarze (83)
Pasażerowie z nadwagą powinni płacić więcej za miejsce w samolocie
Zaloguj się
 • aeromonas

  Oceniono 10 razy 8

  Proponuję ustalić przedziały wagowo-cenowe i ważyć pasażerów wraz z ich bagażem. Chudy może zabrać więcej bagażu za określoną cenę biletu.

 • tastes_like_chicken

  Oceniono 7 razy 7

  W ogóle najlepiej grubych od razu odstrzelić bo same z nimi problemy.
  Specjalne opłaty na pewno nie przejdą, niektóre linie dają im nawet darmowe dodatkowe miejsce, żeby mogli się swobodnie rozlać.
  Pytanie do wszystkich dla których sprawa jest taka prosta: mam 2m wzrostu, 100kg wagi. Powinienem płacić dodatkowo czy może dostać odszkodowanie że kolana wbijają mi się w fotel przede mną? To jest dopiero dyskryminacja bo gruby może schudnąć a wysoki? Może sobie nogi upie...ć co najwyżej!

 • cyberchild

  Oceniono 7 razy 7

  W którymś komentarzu padła uwaga że pasażerowie powinni być ważeni razem z bagażem - całkiem słuszna propozycja. Zabierasz mniej kg albo dopłacasz jak za nadbagaż. Ja mam dużą nadwagę, ale spokojnie mieszczę się na jednym miejscu. Jednak spotykałem się z osobami które jednak się nie mieszczą i proszą o tzw. dopinacz - i one zdecydowanie powinny płacić za dwa miejsca.

 • leming666

  Oceniono 6 razy 6

  Śliska sprawa i nie bez racji ale ja widzę inne wyjście, na które osoby przy kości nie powinni się rzucać: niech pasażerowie bez nadwagi latają za pół ceny ;)

 • seidr

  Oceniono 7 razy 5

  A ile kobiety w ciąży? Zależałoby od miesiąca?

 • valby-2500

  Oceniono 7 razy 5

  matki polki z dzieciakami powinny potrojnie/

 • fiord_n

  Oceniono 6 razy 4

  ...a dziennikarze piszący takie pierdoły potrójnie....

 • stary.gniewny

  Oceniono 3 razy 3

  A za każdy nadkilogram obywatela wykształconego odpowiednio więcej

 • mordred

  Oceniono 7 razy 3

  Mam wrażenie, że ci, którym się pomysł nie podoba, albo nigdy nie mieli problemu w samolocie, przygnieceni wprost pasażerem siedzącym obok, albo sami mają gabaryty powyżej średniej. Trochę, niestety, czasu spędziłem w samolotach i dosyć często trafiali mi się sąsiedzi z nadwagą. Jeżeli siedziałem przy przejściu, pół biedy, ale ze dwa razy zdarzyło się w środku, pomiędzy otyłymi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX