Wrocław w lipcu: MFF Nowe Horyzonty, Męskie Granie i wycieczka szlakiem najpiękniejszych mostów

Stolica Dolnego Śląska – Wrocław – przyciąga turystów z Polski, jak i zza granicy. Dzieje się tak nie tylko za sprawą bogatej historii i wspaniałych zabytków tego miasta, ale także z powodu wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, które mają tu miejsce. Co warto robić latem we Wrocławiu? Oto nasze propozycje.

MFF Nowe Horyzonty
- wielodniowe święto kinomanów
26 lipca – 5 sierpnia

Jeśli jesteś fanem dobrego, ambitnego kina, po prostu nie możesz przegapić tego wydarzenia. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Nowe Horyzonty” powstał w 2001 roku i z biegiem lat stał się najpopularniejszym eventem filmowym w Polsce i w Europie Wschodniej. Co roku, z jego powodu, do Wrocławia przyjeżdża ok. 100 tys. miłośników sztuki filmowej.

Na Festiwalu prezentowane są głównie filmy niezależne i eksperymentalne, budzące skrajne emocje, z których większość nie trafia do zwykłej kinowej dystrybucji. Uczestnictwo w Festiwalu to niekiedy jedyna okazja, aby je obejrzeć. Co więcej, w ramach wydarzenia organizowanych jest wiele pokazów filmowych i spotkań z ludźmi ze świata kina. Można więc bez przeszkód podejść do swojego ulubionego twórcy i porozmawiać z nim.

Fot. nowehoryzonty.pl

Fot. nowehoryzonty.pl

Jedną z części Festiwalu jest prezentacja kina niezależnego z wybranego zakątku globu. Podczas 18 edycji MFF „Nowe Horyzonty”, widzowie zapoznają się z dorobkiem irańskiej kinematografii. Będą mogli także obejrzeć filmy wybitnych reżyserów, takich jak: Nicolasa Roega, Pedra Costy, Jo?o Césara Monteiro czy Ildikó Enyedi.

Odbędą się również liczne przeglądy tematyczne, projekcje filmów o sztuce, pokazy filmowe mistrzów i wiele innych. Nieodłączną częścią „Nowych Horyzontów” są też wydarzenia dodatkowe: koncerty, instalacje, wystawy, opery, projekty multimedialne w przestrzeni miejskiej.

Bilety na Festiwal zostały wyprzedane już w czerwcu, jednak można kupować bilety na pojedyncze seanse. Ich sprzedaż ruszy online od 17 lipca.


Męskie Granie 2018
28 lipca

28 lipca we Wrocławiu odbędzie się 9. edycja Festiwalu Męskie Granie. Muzycy zagrają na dwóch scenach. Na scenie głównej wystąpią znani artyści, tacy jak: Dawid Podsiadło, LAO CHE, L.Stadt, KULT, Natalia Przybysz, The Dumplings, a także Kortez i Krzysztof Zalewski. Na scenie „Ż” zagrają mniej popularne, ale dobrze rokujące zespoły, takie jak: Baranovski, niXes, Lęk i Sonbird.

Festiwal odbędzie się, jak co roku, na wrocławskiej Pergoli.

Fot. ....

Wrocławskie mosty

Wszystkim, którzy kochają odkrywać topografię miast na piechotę, polecamy spacer szlakiem wrocławskich mostów. Na taką wycieczkę warto poświęcić przynajmniej jedno popołudnie, zwłaszcza, że mosty są znakiem rozpoznawczym Wrocławia.

Jednym z najbardziej reprezentacyjnych mostów we Wrocławiu jest Most Zwierzyniecki, który stanowi piękną stalową konstrukcję zawieszoną nad Starą Odrą. Jego nazwa pochodzi od leżącego w pobliżu Ogrodu Zoologicznego. Warto także przejść się Mostem Grunwaldzkim, nazywanym pierwotnie Mostem Cesarskim i Mostem Wolności.

Fot. Adobe Stock


Wiążą się z nim liczne historie z początku XX wieku i czasów wojny. Jednym z najstarszych i najpiękniejszych mostów we Wrocławiu jest Most Piaskowy. Zdobi go charakterystyczny, czerwony kolor. Jego nazwa wywodzi się od Wyspy Piasek. W okolicy mostu znajdował się jeden z najważniejszych placów średniowiecznego handlu międzynarodowego. Szczególnie znanym mostem jest Most Tumski. Zakochane pary z całej Polski przyjeżdżają do Wrocławia specjalnie po to, aby przypiąć do tego mostu kłódkę – symbol wzajemnej miłości.

Fot. Adobe Stock

Wszystkie te miejsca możesz odwiedzić razem z Partnerem serwisu Best Western Hotels & Resorts, nocując w Best Western Prima Hotel Wrocław.

Turyści twierdzą, że to najlepsze miasto w Europie na urlop. Co można tam robić?

Wrocław często uważany jest za najpiękniejsze polskie miasto. Wszystko zależy oczywiście od tego, co kto lubi, ale jednego Wrocławiowi na pewno nie można odmówić. Niedawno w plebiscycie Best European Destination turyści z całego świata uznali, że jest to miasto najlepsze w Europie na spędzenie urlopu w 2018 roku. Wrocław pokonał m.in. tak popularne miejsca jak Mediolan, Paryż czy Lizbona. Podpowiadamy więc, co możecie tam robić podczas kwietniowego city breaku.

Nie zwiedzajcie z pustym żołądkiem

Kwiecień to dobry moment dla smakoszy na odwiedzenie stolicy Dolnego Śląska. Podobnie jak w innych miastach, tak i we Wrocławiu, rozpoczyna się wtedy sezon na uliczne jedzenie. Na początku miesiąca, w dniach 7-8 kwietnia, na huczne otwarcie sezonu zapraszają Wrocławscy Ulicożercy. Zjadą się najlepsze food trucki, aby zaserwować wam potrawy kuchni z całego świata. To prawdziwe święto dla fanów smaków i aromatów nawet z najdalszych zakątków globu.

Spróbujecie więc między innymi takich klasyków jak hot dogi, i przekonacie się, że to nie tylko zwyczajna bułka z parówką, a zrobienie naprawdę wyśmienitego hot doga nie jest łatwe. Na pewno nie zabraknie też azjatyckich przysmaków i aromatów w postaci tybetańskich pierożków.

Na festiwalu królować będą jednak nie tylko potrawy, ale również doskonałe piwa rzemieślnicze. Nie zabraknie także modowych akcentów – na zlocie Wrocławskich Ulicożerców nie tylko nasycicie apetyt, ale też dowiecie się, jakie są najnowsze, wiosenne trendy.

Wrocław Food Truck Festival Fot. Kornelia Głowacka-Wolf/Agencja Gazeta

Namiastka Afryki we Wrocławiu

Gdy już nabierzecie sił na dalsze zwiedzanie, koniecznie zajrzyjcie do wrocławskiego zoo i tamtejszego Afrykarium. Jest jedną z największych atrakcji ogrodu zoologicznego.

To unikatowe w skali świata oceanarium, w którym można zobaczyć gatunki zwierząt pochodzące tylko z Afryki. Żyją tam hipopotamy, żółwie lądowe, krokodyle, rekiny, antylopy dikdik (jedne z najmniejszych na świecie), góralki (krewni słoni), mrówniki, pingwiny tońce czy manaty.

Afrykarium podzielone jest tematycznie, według ekosystemów, na: Morze Czerwone, plażę nad Morzem Czerwonym, Wielkie Jeziora Afrykańskie, Kanał Mozambicki, Wschodnią Afrykę, wybrzeże Namibii oraz dżunglę nad rzeką Kongo.

Bilet normalny do zoo kosztuje 45 złotych, ulgowy 35 zł, a rodzinny (dwoje dorosłych i maksymalnie troje dzieci) 150 zł.

Afrykarium. Fot. Mieczysław Michalak/Agencja Gazeta

Wycieczka po najlepszych tarasach widokowych

Wrocław doskonale ogląda się też z góry. Macie do wyboru kilka punktów widokowych, z których rozciąga się wspaniała panorama miasta.

Fantastycznych widoków spodziewajcie się na pewno z tarasu widokowego w budynku Sky Tower. Wieżowiec ma aż 212 metrów wysokości i 50 pięter. Punkt widokowy znajduje się na przedostatnim.

Zawiezie was do niego winda, która pokonuje tę trasę w minutę. Bilety kosztują 18 i 12 zł, i kupicie je w w Punkcie Sprzedaży Biletów na poziomie +1 na terenie Galerii Handlowej.

Z kolei jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych w okolicach Rynku jest taras widokowy kościoła garnizonowego - charakterystycznego budynku z ponad 90-metrową wieżą. Trzeba się na niego wspiąć krętymi, wąskimi schodami i jest otwarty od kwietnia do października. Wstęp na wieżę kosztuje 5 zł.

Polecamy też wizytę na Mostku Pokutnic, czyli kładce łączącej wieże kościoła Marii Magdaleny. Legenda głosi, że kiedyś można było zobaczyć tam dusze młodych kobiet, które zamiast zajmować się domem i dziećmi, wolały oddawać się przyjemnościom i spotkaniom z mężczyznami. W ramach kary musiały przejść po wąskiej kładce. Mostek położony jest na wysokości 45 metrów, a na górę prowadzą kręte schody. Otwarty jest przez cały rok. Za wejście zapłacicie 5 i 3 zł.

Widok z Mostku Pokutnic Fot. Maciej Świerczyński/Agencja Gazeta

Wszystkie te miejsca możesz odwiedzić razem z Partnerem serwisu Best Western Hotels & Resorts, nocując w Best Western Prima Hotel Wrocław.