Najpiękniejsze trasy Skandynawii. Takich widoków nie ma nigdzie indziej

Mówisz Skandynawia, myślisz przyroda. Majestatyczne fiordy, spektakularne góry, bezkresne morza i rozległe łąki. To wszystko zobaczysz, przemierzając najpiękniejsze trasy widokowe tego regionu. Wybierzcie się na przejażdżkę przynajmniej jedną z nich.

Havoeysund – Norwegia

Havoeysund, Fot. CC_BY_3.0

Droga jest bardzo zróżnicowana. W swoim najwyższym punkcie leży kilkaset metrów nad poziomem morza. W niektórych fragmentach trasy z jednej strony widać surowy krajobraz z Oceanem Arktycznym w roli głównej, a z drugiej strome wychodnie skalne. Droga może sprawiać wrażenie nieco przerażającej i zapomnianej, i tylko kilka śladów świadczy o tym, że rzeczywiście ktoś tam wcześniej dotarł.

Trasa jest idealna dla rowerzystów, którzy lubią przemierzać majestatyczne tereny. Havoeysund to także miejsce, w którym zimą można zobaczyć przepiękną zorzę polarną, a latem doświadczyć dnia polarnego.

Świetna na odpoczynek po długiej podróży jest zatoka Selvika, gdzie znajduje się piaszczysta plaża Sandbukta z fantazyjną konstrukcją, na końcu której znalazła się zadaszona przestrzeń. Można tam zobaczyć również obiekty dziedzictwa kulturalnego i pozostałości osadnictwa z okresu neolitu.

Senja – Norwegia

Mefjorden, Senja, Fot. CC_BY_3.0

Wyspę Senja porównuje się do ogromnego placu zabaw dla osób uwielbiających wyzwania i ekstremalne rozrywki zapewniające przypływ adrenaliny. Można tam wędrować, pływać po jeziorze, nurkować i podróżować po stromych wzgórzach.

Droga wijąca się pomiędzy fiordami w wielu miejscach jest wąska i kręta. Kiedy dotrze się do Bergsbotn, można przejść się platformą widokową, podziwiając malowniczą okolicę i rozciągający się tam bezkres oceanu.

Największymi atrakcjami na trasie są Ersfjordstranda i Tungeneset. Pierwsza z nich to przepiękna plaża leżąca na fiordzie Ersfjord z nieskazitelnie czystym i białym piaskiem. Tungeneset to strefa odpoczynku leżąca na końcu promenady oddzielającej Steinsfjord i Ersfjord. Promenada została wybudowana z modrzewia syberyjskiego na nadmorskich skałach. Można z niej podziwiać skaliste szczyty Okshornan.

Atlanterhavsvegen – Norwegia

Atlanterhavsvegen Fot. CC_BY_2.0

Atlanterhavsvegen została uznana za najpiękniejszą na świecie trasę samochodową. Wyróżnia się spośród innych tym, że przechodzi z jednej wysepki na drugą. Są one ze sobą połączone za pomocą siedmiu mostów.

Znajduje się na niej wiele miejsc, w których można przystanąć, aby wszystkimi zmysłami chłonąć otaczające piękno. Jednym z takich punktów widokowych jest Kjeksa, leżąca niedaleko wioski Bud, skąd rozciąga się wspaniały widok na szlak żeglugowy, ocean i zatokę Hustadvika. Ścieżkami i schodkami można zejść aż nad sam brzeg oceanu.

Możliwość podziwiania z bliska ogromu Oceanu Atlantyckiego daje inna strefa wypoczynkowa - Askevagen. Powstała tam specjalna platforma na końcu falochronu wysunięta nad taflę wody, zabezpieczona szklanymi ściankami. Można obserwować nie tylko ocean, ale też panoramę archipelagu i skaliste wybrzeże.

Trasa Marguerite – Dania

Uważana za najpiękniejszą trasę widokową w Danii. Znajduje się na niej aż 200 największych atrakcji kraju, a droga wiedzie przez zapierające dech w piersiach krajobrazy. Można ją przemierzać nie tylko samochodem, ale też rowerem.

Powstała w 1980 roku i oficjalnie otworzyła ją królowa Danii, Małgorzata II. Trasę nazwano na cześć ulubionego kwiatu monarchini, którą jest złocień (ang. marguerite daisy) i który nieco przypomina stokrotkę.

Trasa rozciąga się na długości ponad 3 tysięcy kilometrów. Swoim zasięgiem obejmuje zarówno mniej znane miejsca, jak i te często odwiedzane przez turystów. Droga jest dobrze oznakowana – brązowymi tablicami z namalowaną białą stokrotką. Niektóre części szlaku mogą być niedostępne dla busów oraz kamperów, ale zdecydowana większość trasy jest przejezdna dla wszystkich środków transportu.

Szlak prowadzi praktycznie przez wszystkie najważniejsze regiony kraju. Powiedzie was do Fionii, gdzie zobaczycie renesansowe zamki, piękne cieśniny i fiordy czy rozległe, łagodnie wznoszące się wzgórza. To tam znajduje się Odense, miasto narodzin Hansa Christiana Andersena, ukochanego pisarza Duńczyków.

W Zelandii przekonacie się, jak krajobrazy mogą ze sobą kontrastować: od stromych klifów przez zielone wzgórza aż po piaszczyste plaże. Podobnie jak w Północnej Jutlandii, gdzie przeplatają się ze sobą białe plaże, piaszczyste wydmy, wysokie klify, wrzosowiska i lasy. W Zachodniej Jutlandii trasa poprowadzi was do jednego z duńskich parków narodowych – Morza Wattowego, a w Południowej Jutlandii zachwycicie się urokliwymi wioskami. We Wschodniej Jutlandii zahaczycie o miasto Aarhus i Silkeborg, którego okolica nazywana jest Duńską Krainą Jezior. Znajduje się tam także Człowiek z Tollund, czyli świetnie zmumifikowane ciało mieszkańca Półwyspu Jutlandzkiego z czasów prehistorycznych.

Blaa Vagen, czyli Niebieska Droga – Szwecja

Fot. CC_BY_3.0

Cała trasa jest bardzo długa, ponieważ wiedzie z Norwegii przez Szwecję i Finlandię aż do Rosji. Nazwę zawdzięcza niebieskiej rzece Ume, wzdłuż której biegnie na terenie Szwecji. Ta malownicza trasa przecina kraj z zachodu na wschód, wijąc się przez spokojny, leśny krajobraz, który jest charakterystyczny dla prowincji Västerbotten i południowej części Laponii.

Największymi atrakcjami na trasie są rezerwat przyrody Vindelfjallen, największy w Szwecji drewniany kościół w Stensele oraz Alpejski Ogród Botaniczny w Hemavan.

Rezerwat jest nie tylko największym obszarem chronionym w kraju, ale też jednym z największych w Europie. Jego krajobraz jest bardzo zróżnicowany: od górskich szczytów przez jeziora, rzeki, lasy po rozległe doliny. Tak różnorodny obszar sprawia, że zamieszkuje go wiele gatunków ptaków i ssaków.

Z kolei ogród botaniczny jest najwyżej położonym ogrodem botanicznym w Szwecji. Znajduje się na wysokości 600 metrów nad poziomem morza, tuż przy początku szlaku Kungsleden. Zwiedzający mogą spacerować 400-metrową ścieżką i podziwiać rozmaite gatunki nordyckiej roślinności, choć nie brakuje też roślin sprowadzonych z zagranicy. Turyści mile widziani są przez całe lato, a od połowy czerwca do połowy sierpnia na miejscu obecni są pracownicy ogrodu, którzy zawsze chętnie odpowiedzą na pytania.

Szlak Emigrantów – Szwecja

Chcecie poznać wiejskie krajobrazy południowej Szwecji? W takim razie Szlak Emigrantów w Smalandii jest dla was. Ciągnie się na długości 130 kilometrów przez liczne wioski i miasteczka. Oprócz malowniczych widoków i sielskiego klimatu, trasa ta ma znacznie więcej do zaoferowania pod kątem kulturalnym i historycznym niż trasy na północy kraju.

Swoją nazwą nawiązuje do wielkiej emigracji Szwedów do Stanów Zjednoczonych w latach 1850-1910. Wielu emigrantów pochodziło właśnie z tych terenów. Ziemia była tam twarda i kamienista, nie nadawała się do uprawy, co doprowadziło do wielkiego głodu. Dlatego też mieszkańcy postanowili opuścić Szwecję w poszukiwaniu lepszego życia.

Szwedzki pisarz, Vilhelm Moberg, napisał książkę o doświadczeniach emigrantów, w której opisuje m.in., okoliczne wsie: Ljuder, Laangasjo, Korpamoen, Moshult i Duvemaala. Jeśli nie tylko chcesz o nich poczytać, ale przede wszystkim zobaczyć je na własne oczy, pokonanie tej trasy będzie świetnym pomysłem. Na szlaku bez obaw znajdziesz miejsce na nocleg, więc nie pozostaje ci nic, jak po prostu ruszyć w drogę.