Świat widziany stamtąd zapiera dech w piersiach. Najpiękniejsze punkty widokowe w Skandynawii

Skandynawia słynie z tego, że gwarantuje niezapomniane doznania. Ten region Europy może pochwalić się jednymi z najpiękniejszych widoków na świecie. A skąd najlepiej je podziwiać, jeśli nie z punktów widokowych? Naturalnych lub specjalnie przygotowanych. Rozciągające się przed nami jak okiem sięgnąć bezkresne krajobrazy sprawią, że nie będziecie chcieli wracać do domu.

Zdecydowanie jedne z najpiękniejszych punktów i platform widokowych znajdują się w Norwegii. W strategicznych punktach wspaniałych tras, którymi warto przejechać, będąc w Norwegii, wybudowane zostały specjalne tarasy widokowe, które ułatwiają turystom podziwianie niesamowitych widoków, jednocześnie zapewniając podróżnym bezpieczeństwo.

Punkt widokowy Trollstigen

Trollstigen Fot. CC BY-SA 4.0 ThartmannWiki

Znajduje się na trasie Geiranger – Trolllstigen. Ten drugi człon oznacza nic innego, jak po prostu Drogę Trolli. Podróż tą trasą dostarcza wielu emocji, a turyści mają okazję przekonać się, że ludzie potrafią żyć naprawdę wszędzie, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Na przykład na wąskiej skalnej półce.

Równie niezapomnianych przeżyć dostarcza jednak sama wizyta na platformie widokowej Trollstigen. Stojąc tam, ma się wrażenie niezwykłej bliskości z dzikim i cudownym krajobrazem. Dotarcie do punktu ułatwiają stworzone tam ścieżki i betonowe stopnie odpowiednio zabezpieczone barierkami. Platforma widokowa w najwyższym punkcie wisi ponad 200 metrów nad drogą, która wije się po stromym zboczu. Na platformie jest kilka punktów widokowych dla mniej i bardziej odważnych osób. Przy tarasie znajduje się także toaleta, ale jest zamknięta od połowy września aż do końca maja.

Sohlbergplassen na trasie Rondane

Sohlbergplassen Fot. CC BY-SA 3.0

Kolejny wspaniały punkt widokowy Norwegowie stworzyli na trasie Rondane, biegnącej przez najstarszy park narodowy Norwegii o tej właśnie nazwie, która inspirowała wielu artystów. Chętnie do niego powracali, poszukując natchnienia i chcąc napawać się wspaniałą przyrodą. Ale nie tylko artyści powracają tam na nowo i od pokoleń. Także turyści, którzy raz zjawiają się w Rondane, będą chcieli odwiedzić go znowu.

Platforma widokowa Sohlbergplassen jest obowiązkowym punktem zwiedzania. Położona jest nad jeziorem Atnsj?en i łagodnie wije się i zakręca pomiędzy smukłymi, sosnowymi drzewami. Rozciąga się z niej wspaniały widok na połyskujące w słońcu jezioro i potężne, ośnieżone szczyty masywu Rondane. Wszystko wygląda niemal dokładnie tak samo jak na słynnym obrazie artysty Haralda Sohlberga „Zimowa noc w Rondane”. To właśnie jemu platforma zawdzięcza swoją nazwę.

Punkt widokowy Stegastein

Widok ze Stegastein Fot. Shutterstock

Jeszcze jeden zachwycający punkt widokowy w Norwegii. Jest popularnym celem wycieczek krajoznawczych, które wyruszają z miejscowości Flam. Turystyczny bus podąża drogą Aurland, która jest jedną z najsłynniejszych tras krajoznawczych w Norwegii.

Atrakcją tej trasy jest właśnie platforma Stegastein. Ma cztery metry szerokości i 30 metrów długości. Skonstruowana została z laminowanego drewna i stali, i „wbita” w zbocze góry, dzięki czemu wystaje daleko ponad fiordem Aurland, na wysokości 650 metrów, dostarczając niezapomnianych wrażeń tym, którzy na niej staną.

Z powodu swojej oryginalnej konstrukcji zyskała sławę również poza Norwegią i otrzymała kilka wyróżnień w konkursach architektonicznych.

Czas trwania takiej wycieczki to półtorej godziny. Można ją zare

Góra Skierfe w Szwecji

Skierfe, Nammasj i Sarek Fot. Tero Laakso, CC BY 3.0

Jeżeli szukacie zapierających dech w piersiach panoram w Szwecji, wybierzcie się do Parku Narodowego Sarek w północnej części kraju. Na jego terenie znajduje się góra Skierfe, która słynie ze spektakularnych widoków na rzekę Rapa oraz jezioro Laitaure, szczególnie przy dobrej pogodzie. Często odwiedzają ją osoby, które wybrały się na piesze wycieczki szlakiem Kungsleden.

Wspinając się na górę, pamiętajcie o zachowaniu ostrożności, choć wiodąca na nią droga nie jest trudna. Szczyt wznosi się na wysokości 1179 metrów nad poziomem morza, a zachodnia ściana góry opada w dół niemalże pionowo.

Svanninge Bakker w Danii

Fritz Syberg, Wieczorna zabawa na Svanninge Bakker, 1900 Fot. Domena publiczna

Wzgórza znajdują się w Odensevej, 3 kilometry na północ od miejscowości Fraaborg. Do początku XIX wieku wzgórza były puste, zbocza pokrywał wrzos, a doliny były nieuprawiane. Nieopłacalna była uprawa tak ubogich gruntów, dlatego postanowiono obsadzić teren drzewami. Obecnie jednak trwają prace nad przywróceniem wzgórzom ich naturalnego wyglądu i charakteru. Dzięki temu lokalne gatunki roślin i zwierząt ponownie będą mogły rozwijać się w okolicy Svanninge.

Wzgórza przyciągają turystów swoimi przestronnymi, imponującymi krajobrazami, choć należy podkreślić, że nie są wysokie. Unikalny charakter i wyjątkowy urok Svanninge sprawia, że często przybywali tutaj również artyści, aby na swoich obrazach uwiecznić rozciągające się aż po horyzont płaskowyże pokryte zielenią. Ich dzieła można zobaczyć w muzeum we Fraaborgu.

Mons Klint w Południowej Zelandii

Klif Moens Klint, Fot. Pxsphere

Jeśli w planach macie odwiedziny w Południowej Zelandii, koniecznie zatrzymajcie się przy Mons Klint. Przez szczyt klifu pośród drzew przebiega malownicza trasa, z której rozciąga się piękna panorama Morza Bałtyckiego. Podczas wycieczki zwróćcie także uwagę na rzadkie gatunki orchidei porastające tę okolicę. Po drodze na pewno napotkacie wiele typów skał i skamieniałości. W muzeum geologicznym GeoCenter Mons Klint dowiecie się więcej o tym, czym są i jak powstawały.

W głębi lądu, w pewnej odległości od klifów, również wytyczonych zostało wiele przepięknych szlaków turystycznych, które wiodą przez wzgórza Mandemarke. Tam również możecie liczyć na niezapomniane widoki na Bałtyk. Uważane są one za jedne z najpiękniejszych szlaków górskich w Danii.