Masz dość tłoku w europejskich kurortach? Wybierz nieziemsko piękne plaże Danii

Duńskie wybrzeże jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Ten kraj może pochwalić się linią brzegową, która liczy ponad 7300 kilometrów. Dzięki temu znajdziecie tam całą masę piaszczystych plaż dla każdego: tych popularnych, tych dla rodzin z dziećmi oraz tych mniej zatłoczonych. Dodatkową zaletą Danii jest to, że nigdy nie będziecie znajdować się dalej niż 50 kilometrów od wybrzeża. Sprawia to, że zorganizowanie nawet jednodniowej wycieczki na plażę jest łatwe.

Plaża Soendervig

Sondervig Fot. Shutterstock

To jeden z najpopularniejszych w Danii kurortów, poczynając od XIX wieku. Wszystko za sprawą szerokiej, pokrytej miękkim piaskiem plaży. Miejsce idealnie nadaje się dla rodziców z dziećmi, również tymi najmłodszymi, a także dla osób niepełnosprawnych. Wytyczone zostały tam specjalne ścieżki, które ułatwiają poruszanie się z wózkami dziecięcymi oraz wózkami inwalidzkimi. Ponadto plaża w sezonie wakacyjnym jest bezpieczna – od 29 czerwca 2018 roku do 22 sierpnia 2018 roku będą tam czuwać profesjonalni ratownicy.

Plaża Blaavand

Blaavand Fot. Shutterstock

Również położona jest w Zachodniej Jutlandii. Dzieli się na plażę południową oraz północną. Ta na południu jest piękna, piaszczysta i ciągnie się aż przez 40 kilometrów. Przyjazna dla dzieci, fale Morza Północnego łagodnie obmywają tam jej niemalże śnieżnobiały brzeg. Prądy morskie w tym miejscu nie są silne, a woda przy brzegu jest płytka, więc maluchy mogą się tam bawić bez przeszkód.

W tej części Morza Północnego znajduje się płytki obszar zwany Horns Rev utworzony z piasku. Wdziera się blisko 40 kilometrów w głąb morza, tworząc coś na kształt laguny.

Z kolei północna plaża Blavand to raj dla osób, które szukają ucieczki od zgiełku i tłumów. Tam poczujecie się odizolowani od świata, będziecie mogli przebywać sami ze sobą w otoczeniu wspaniałej natury. Na plaży uformowały się liczne wydmy, pomiędzy którymi znajdziecie schronienie przed wiatrem.

Zarówno północna plaża Blavand, jak i wspomniane wcześniej Horns Rev, idealnie nadają się do poszukiwania bursztynów, które są wielkim skarbem Morza Północnego.

Na przesmyku Holtser Hage

Holtser Hage Fot. Shutterstock

To przepiękne miejsce, w którym można zorganizować relaksujący piknik lub po prostu wygrzewać się na słońcu. Obszar osłonięty jest licznymi sosnami i porośnięty wrzosami, co potęguje wrażenie odcięcia od reszty świata. Należy jednak pamiętać, że w tym miejscu często występują silne prądy, więc zachowanie ostrożności podczas plażowania to podstawa.

Jak dotrzeć na plażę? Trzeba kierować się w stronę Andk?r Vig. Droga schodzi w głąb lądu, gdzie znajduje się Lodsvej, żwirowa droga biegnąca w kierunku wody. Gdy pojedziecie nią do końca, dotrzecie do parkingu dla samochodów. Stąd resztę drogi do Holtser Hage możecie przejść pieszo.

Plaża Tisvildeleje

Tisvildeleje Fot. Shutterstock

Duńczycy chętnie odwiedzają tę plażę, położoną na Duńskiej Riwierze na północy Zelandii, w okresie wakacyjnym. Niedaleko znajduje się urocze miasteczko rybackie, które warto odwiedzić. Wynajmijcie też domek letniskowy w pobliżu i przespacerujcie się po okolicznych wrzosowiskach Tisvilde Hegn.

Plaża jest czysta i piaszczysta, dzieci będą dobrze się na niej czuły. W sezonie pracuje tam ratownik. W pobliżu znajduje się parking, a dworzec kolejowy w odległości około kilometra. Na plaży działa także kiosk, są również toalety. Z pobytu na plaży mogą cieszyć się także osoby niepełnosprawne, ponieważ zostały tam stworzone niezbędne dla nich udogodnienia i infrastruktura.

Plaża na Tunoe

Tunoe Fot. Shutterstock

Nieduża wyspa znajdująca się około godzinę drogi od miasta Hou. Gdy tam dotrzecie, z pewnością zachwycicie się jej pięknem i poczujecie tak beztrosko, jak jeszcze nigdzie do tej pory. Po wyspie nie jeżdżą samochodu, więc to doskonałe miejsce na ucieczkę od miejskiego zgiełku. Jeśli szukacie ciszy i spokoju, powinniście wybrać Tun?.
Linia brzegowa wyspy jest zróżnicowana, w niektórych miejscach plaże są piaszczyste, w innych bardziej kamieniste. Zarówno port, jak i plaża uhonorowane zostały Błękitną Flagą. To program ekologiczny, którego celem jest promocja ochrony środowiska w nadmorskich miejscowościach, kąpieliskach i przystaniach jachtowych. Ośrodki, które spełniają te kryteria, zostają odznaczone właśnie tym symbolem.
W okolicy jest możliwość zrobienia zakupów, wędkowania, zagrania w tenisa, odwiedzenia muzeum oraz latarni morskiej. Co roku w czerwcu odbywa się tam popularny festiwal.

Plaża Gudmindrup

Osoby, które szukają plaży w odległości około kilku godzin jazdy od Kopenhagi, powinny odwiedzić plażę Gudmindrup. Dotrzecie tam w około dwie i pół godziny. Plaża uważana jest za jedną z najlepszych w Zatoce Sejer? na terenie Zelandii Zachodniej. Jest szeroka, piaszczysta i przyjazna dla dzieci, z łagodnie opadającym, piaszczystym dnem.
W czasie wakacji letnich plażę patroluje ratownik. W pobliżu plaży znajduje się toaleta oraz duży parking. Przy dobrych warunkach pogodowych świetnie nadaje się do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Na plażę można wchodzić również z psami, ale tylko na smyczy.