Podróż samolotem zaczyna się już w Twojej kieszeni

Zaczynasz weekend. Postanawiasz spędzić go z przyjaciółmi w Madrycie, więc wsiadasz do taksówki i... w drodze na lotnisko, dzięki aplikacji mobilnej, jeszcze nim wysiądziesz przed terminalem, na ekranie swojego telefonu lub tabletu masz bilet na samolot. Możliwe? Jak najbardziej!

Nigdy dotąd nie mieliśmy możliwości zarządzania swoimi podróżami w tak wszechstronny i prosty sposób jak dzisiaj. Wraz z rozwojem technologii taki scenariusz właściwie przestaje dziwić. Dzisiaj można dokonać rezerwacji biletów z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie.

LOT uruchomił rozwiązania mobilne z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Do dyspozycji pasażerów linie oddały usługę LOT Mobile, czyli z mobilną wersję strony lot.com (m.lot.com) oraz aplikację na smartfony i tablety (Android i iOS). To rozwiązanie daje również nieograniczony dostęp do pełnej oferty firmy oraz informacji przydatnych w podróży np. o limicie bezpłatnego bagażu.

Rozwiązania mobilne proponowane przez LOT zwyciężyły w prestiżowym konkursie "Best in Cloud" organizowanym przez magazyn Computerworld. Komisja doceniła innowacyjne i efektywne zastosowanie najnowocześniejszych technologii informatycznych przy budowie strony internetowej lot.com. LOT jest jedną z pierwszych linii lotniczych na świecie, które zastosowały pełną technologię tzw. Cloud Computing na tak dużą skalę. Ma to też wymierne korzyści organizacyjne i biznesowe dla firmy.

Aplikacje LOT-u można pobierać bezpłatnie z dwóch źródeł: AppStore i GooglePlay.

Z takimi możliwościami może zaplanujemy spontanicznie podróż?

Elektronika dłużej nie śpi w samolocie.

Nawet dwugodzinna podróż samolotem może znużyć nawet największych miłośników lotnictwa. Dla wielu pasażerów jest to czas który chętnie przeznaczyliby na czytanie książki, słuchanie ulubionej muzyki lub oglądanie filmu. Nie zawsze w rejsach krótkodystansowych była taka możliwość.

Dziś już jest! Od 17 lutego pasażerowie LOT-u mogą korzystać ze swoich urządzeń elektronicznych w tzw. trybie samolotowym. Urządzenia te mogą być włączone przez cały czas trwania rejsu, także podczas startu i lądowania! Włączony tryb samolotowy (offline) oznacza, że pasażer może korzystać z wszystkich funkcjonalności m.in. telefonów, tabletów, odtwarzaczy mp3 czy aparatów, jednak bez możliwości korzystania z sygnału sieci komórkowej (czyli np. wykonywania połączeń czy wysyłania sms-ów). Znaczącym argumentem za umożliwieniem wprowadzeniem tego udogodnienia na pokłady samolotów LOT-u była decyzja Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), która zezwoliła liniom lotniczym na takie działanie. Zgodnie z opinią agencji korzystanie z elektroniki w samolotach nie ma wpływu na funkcjonowanie systemów pokładowych pod warunkiem ustawienia ich właśnie w tryb samolotowy. Można więc nawet podczas startu i lądowania np. czytać książkę na elektronicznym czytniku, pracować, grać w grę na laptopie lub przeglądać zdjęcia we własnym telefonie.