Odprawa na lotnisku po raz pierwszy - jak to wygląda?
Zanim polecisz - odprawa na lotnisku
Krok 1: przyjedź na lotnisko odpowiednio wcześniej
Pierwszy krok w samolotowej podróży to odprawa, czyli formalności umożliwiające odlot osób i bagaży konkretnym samolotem z konkretnego lotniska. Posiadając rezerwację na samolot możesz odprawić się przez internet (na stronie swojego przewoźnika), przez telefon, a nawet za pomocą sms-a, ale jeśli lecisz samolotem po raz pierwszy i stresujesz się, że coś możesz zrobić nie tak, polecam odprawę na lotnisku (przy stanowisku check-in z pracownikami lub przy stanowisku odprawy automatycznej) gdzie w całej procedurze pomogą Ci pracownicy terminala.
Aby zagwarantować punktualne odloty samolotów, odprawy biletowo-bagażowe, czyli przyjęcie bagaży od pasażerów i wydanie im kart pokładowych (tzw. boarding passów) odbywają się na długo przed planowanym startem samolotu. To dlatego na lotnisko nie można przyjechać na ostatnią chwilę - jeśli spóźnisz się na odprawę, obsługa nie wpuści Cię na pokład, nawet jeśli posiadasz bilet . Odprawa przed rejsem międzynarodowym uruchamiana jest już na dwie godziny przed odlotem, a jeśli lecisz do USA lub Kanady - na 3-4 godziny przed startem. Niekiedy na lotnisku jest luźno, ale czasem (zwłaszcza w sezonie) do punktów check-in ustawiają się długie kolejki. Trudno to przewidzieć, dlatego przyjazd na lotnisko nawet dwie godziny przed planowanym olotem nie jest wcale przesadą, tym bardziej, że mniej więcej na godzinę przed lotem należy mieć już nadany bagaż i posiadać kartę pokładową.
Jesteś więc na lotnisku odpowiednio wcześniej. Teraz na wielkich elektronicznych tablicach wyświetlających wszystkie najbliższe loty musisz znaleźć swój (to łatwe, bo znasz przecież kierunek docelowy i godzinę odlotu). Jeśli Twoja odprawa już trwa, obok nazwy i numeru rejsu wyświetlana jest informacja "CHECK-IN" i numery odpowiednich check-inów, czyli stanowisk odprawowych.
Fot. Shutterstock
Kierujesz się do wskazanego stanowiska - tutaj pracownicy sprawdzą Twoje dokumenty (w strefie Schengen wystarczy posiadać ważny dowód osobisty, ale do wielu krajów będziesz potrzebować ważnego paszportu i wizy - informacje na ten temat możesz uzyskać w ambasadach i konsulatach lub na stronie MSZ w dziale "Polak za granicą").
Pracownicy zważą także, oznakują, zarajestrują i nadadzą Twój bagaż do luku w samolocie. Większe bagaże muszą lecieć w luku, mniejsze (o odpowiedniej wadze i rozmiarach, a także niezawierające przedmiotów zakazanych w bagażu podręcznym) możesz zabrać ze sobą do kabiny. Zasady dotyczące bagażu są zazwyczaj bardzo skrupulatnie przestrzegane (bagaż nie może być za ciężki, nie można w nim przewozić określonych przedmiotów, podręczny musi mieć określone wymiary, nie licz też, że uda Ci się wnieść na pokład ulubiony scyzoryk, nawet jeśli to tylko przywieszka do kluczy, itp.) - wszelkie informacje na ten temat sprawdź przed pakowaniem na stronie swojego przewoźnika. Dzięki temu oszczędzisz sobie nerwowego przepakowywania walizek na lotnisku, słonych opłat za dodatkowe kilogramy lub utraty części przedmiotów.
Gdy bagaż jest nadany, a podręczny oznaczony, obsługa drukuje dla Ciebie kartę pokładową (boarding-pass), czyli bilet wstępu na pokład. Na karcie znajduje się numer i kierunek rejsu, godzina zakończenia odprawy i godzina odlotu, Twoje miejsce w samolocie (np. 12A) i numer gate'u - czyli odpowiedniej bramki w poczekalni.
Krok 2: kontrola paszportowa i kontrola bezpieczeństwa
Z boarding-passem i bagażem podręcznym (jeśli go posiadasz) kierujesz się do kontroli bezpieczeństwa. Przed wejściem do strefy kontroli bezpieczeństwa miniesz jeszcze stanowisko kontroli paszportowej, przy którym zostaną sprawdzone Twoje dokumenty (na Lotnisku Chopina w Warszawie skanowany jest boarding pass).
Kontrolę bezpieczeństwa tworzą pracownicy kontroli, taśmy, na których prześwietlany jest bagaż podręczny oraz bramki z wykrywaczami metalu, przez które trzeba przejść. Jeśli masz przy sobie jakiś napój, to ostatni moment, żeby się napić - nieopróżnione butelki obsługa każe Ci wyrzucić do kosza. To samo dotyczy przedmiotów, których nie można wnosić na pokład (wśród nich są np. zabawkowe atrapy broni).
Fot. Shutterstock
Pora na przejście kontroli bezpieczeństwa. Bagaż podręczny i okrycie wierzchnie umieść na taśmie w plastikowej kuwecie (jednej lub kilku). W osobnym pojemniku ułóż sprzęt elektroniczny (laptopa, aparat fotograficzny, tablet, wszystkie kable, ładowarki itp.). Do pojemnika na taśmie wyłóż też metalowe przedmioty (pasek z klamrą, klucze, monety z kieszeni itp.; niewielkie kolczyki, okulary czy wsuwki do włosów zwykle nie stanowią problemu, ale często obsługa nakazuje zdjąć buty). Gdy Twój bagaż jest prześwietlany na taśmie, po wezwaniu przez kontrolera przejdź przez bramkę - jeśli nie piszczy (czyli nie masz przy sobie niedozwolonych metalowych przedmiotów) - wszystko ok, możesz przejść dalej. Czasem w tym miejscu przeprowadzana jest też kontrola osobista, ale nie zawsze. Gdy wszystko jest ok, zabierz swoje rzeczy na bok, by nie blokować ruchu innym.
Kontrola zakończona, teraz możesz iść do gate'u i oczekiwać na swój samolot.
Krok 3: gate i oczekiwanie na samolot
Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa cały lotniskowy stres jest już praktycznie za Tobą - teraz czekają Cię wyłącznie przyjemności. W drodze do odpowiedniego gate'u (przypominam, że jego numer znajduje się na Twoim boarding passie) mijasz bowiem strefę zakupów duty-free, pełną sklepów, perfumerii, punktów z jedzeniem, księgarni To okazja, by kupić sobie książkę lub magazyn, które umilą podróż, zjeść coś (niestety ceny na lotniskach zwykle są wyższe niż w mieście), nabyć tańsze kosmetyki, perfumy, papierosy lub alkohol. Ten ostatni możesz zabrać na pokład, jeśli zostanie zapakowany szczelnie w plastikową torbę. Niektóre lotniska zapewniają bezpłatny dostęp do internetu. Na niektórych można liczyć na specjalne atrakcje, np. punkty widokowe. Jeśli podróżujesz klasą biznes, to również na lotnisku czeka Cię więcej przywilejów, np. strefa lounge.
Zakupy skończone lub niczego nie potrzebujesz? Idź prosto do gate'u, czyli poczekalni - trafisz tam łatwo, ponieważ całe lotnisko jest oznaczone tablicami z opisami i strzałkami. Stąd na kilkanaście minut przed lotem obsługa wpuszcza pasażerów do samolotu (zbierając wcześniej boarding passy - dostaniesz tylko kawałek karty pokładowej z podstawowymi informacjami, w tym z przypisanym numerem miejsca w samolocie). W poczekalni świetnie obserwuje się lądujące i startujące samoloty.
Jeśli Twój samolot został podstawiony blisko gate'u, prosto do kabiny przejdziesz rękawem - na końcu powitają Cię stewardessy. Jeśli stoi dalej na płycie lotniska - przewiezie Cię do niego autobus. Wszelkich informacji udzieli oczywiście obsługa. Miłego lotu!
Co jeszcze trzeba wiedzieć przed odprawą?
1. Jeśli Twój lot jest z przesiadką, zwykle podczas pierwszej odprawy biletowo-bagażowej dostajesz boarding pass na każdy etap podróży. Po wylądowaniu na lotnisku przesiadkowym nie musisz już więc się odprawiać, idziesz prosto do gate'u na kolejny samolot. Nie odbierasz też swojego bagażu - obsługa lotniska umieści go we właściwym samolocie.
2. Zwykle najwięcej wątpliwości podróżnych przed lotem dotyczy bagażu - tego, ile sztuk bagażu można zabrać ze sobą oraz co wolno, a czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym i rejestrowanym.
Co do pierwszej części pytania, tzn. "ile" - w każdej linii lotniczej jest trochę inaczej. Np. w PLL LOT w klasie ekonomicznej bagaż rejestrowany na rejsach krótkich i długich to jedna sztuka o wadze do 23 kg i wymiarach nieprzekraczających 158 cm (długość, szerokość, wysokość), natomiast bagaż podręczny - 1 sztuka do 8 kg. W cenie biletu jako dodatkowy bagaż podręczny można zabrać na pokład torebkę damką/męską torbę, torbę z laptopem lub składany wózek/spacerówkę dla dziecka.
Odnośnie pytania "co" - tu już lista zasad jest długa.
W bagażu rejestrowanym nie należy przewozić:
- przedmiotów wartościowych, w tym pieniędzy,
- metali szlachetnych, biżuterii,
- dokumentów i wzorów handlowych, paszportów, dokumentów tożsamości i innych papierów wartościowych,
- urządzeń elektronicznych i przyrządów optycznych (tj. komputery, laptopy, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, kamery wraz z osprzętem, okulary) oraz lekarstw, kluczy itp.,
- przedmiotów delikatnych, kruchych, łatwopsujących się,
- przedmiotów niebezpiecznych lub szkodliwych, które mogą stwarzać zagrożenie dla samolotu, osób lub przedmiotów na pokładzie samolotu.
Przewóz takich rzeczy zawsze odbywa się na wyłączną odpowiedzialność pasażera.
Absolutnie zakazane są natomiast: materiały wybuchowe (np. petardy, sztuczne ognie); łatwopalne (stałe i ciekłe, np. spirytus, gaz do zapalniczek, rozpuszczalniki, środki czyszczące, farby, zapałki, wybielacze); materiały radioaktywne; sprężone gazy (np. aerozole z palną zawartością, butle turystyczne z gazem), substancje trujące (toksycznych) i zakaźne (np. pestycydy, rtęć, hodowle kultur bakterii i wirusów); substancje powodujących korozję; inne przedmioty niebezpieczne, np. charakteryzujące się silnym polem magnetycznym.
W bagażu podręcznym nie wolno przewozić wielu rzeczy , w tym m.in. żadnej broni i ostrych przedmiotów (noży, nożyczek, pilniczków do paznokci itp.) - pełna lista znajduje się tutaj .
Płyny (pod tym pojęciem kryją się np. kosmetyki, ale też zupy, perfumy i spraye) można zabierać w ograniczonej ilości w pojemnikach nieprzekraczających 100 ml każdy, przy czym w sumie nie więcej niż 1 litr, wszystko zapakowane w plastikową torebkę.
Przeczytaj o nowych zasadach przewozu płynów na pokładzie samolotu >>.
-
Znalazł sposób na wygodniejsze i tańsze podróżowanie. Chodzi o bagaż
-
To polska "perła renesansu". Nie ma tłumów, a ceny wręcz zachwycą turystów!
-
Odczuwasz częste wzdęcia i bóle brzucha? Poznaj przyczyny Zespołu Jelita Drażliwego (IBS)MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
"Ktoś z państwa nie poleci dziś tym samolotem". Co zrobić, żeby nie paść ofiarą overbookingu?
-
Para sprawdziła, czy alkohol na all-inclusive to rzeczywiście alkohol
- Ponad 300 koni będzie zaprzęgniętych do wozów z turystami w Tatrach
- Włosi przestrzegają przed pułapką na turystów we Florencji. "Babcia nie wytrzymała i go spoliczkowała"
- Niezapomniany urlop spędzisz na jednej z wysp tego słonecznego kraju
- Polski zamek w k-popowym teledysku. Widzieli go ludzie z całego świata
- Koszmar Polaków na wakacjach. Nagrywali filmik, kiedy zostali brutalnie napadnięci