Żubrówka to kanapka, prezydentem jest Karol Strasburger, a jest nas 7 milionów... Jak wygląda Polska oczami obcokrajowców?

Co obcokrajowcy wiedzą o Polsce? Co o nas myślą? Czy znają rzeczy, z których jesteśmy dumni? Jak sobie radzą z naszym językiem? Zapytaliśmy zarówno tych, którzy przyjechali tu na parę dni, jak i tych, którzy postanowili tu zamieszkać. Odpowiadali szczerze, ale często z przymrużeniem oka. Zobaczcie, co z tego wyszło.

Wiadomo, jadąc do jakiegoś kraju nie zawsze wiemy, kto jest jego prezydentem, na co jego mieszkańcy lubią narzekać najbardziej i jak wymówić miejscowe nazwy. Ale często wydaje nam się, że ci, którzy przyjeżdżają tutaj, powinni wiedzieć wszystko, a już na pewno, co to są pierogi i Żubrówka. Postanowiliśmy ich przepytać, sprawdzić, jak bardzo są przygotowani i jak to właściwie jest z tą Polską, z czym to się je?

Polska wielkie koło kontra bezkształtna plama

Na wstępie, zapytaliśmy, jak widzą Polskę. Dosłownie, bo poprosiliśmy ich o narysowanie jej kształtu. Jak im poszło? Jednym lepiej, drugim gorzej, czasem Polska przypominała bezkształtną plamę, była też okręgiem z Warszawą w środku, na innym rysunku wyglądała, jak kot. Nasi bohaterowie nie poddawali się jednak, lekko rozbawieni, tworzyli kolejne arcydzieła. Sprawdźcie sami.

Hel w przeciwną stronę i wielkie koło z Warszawą w środku? Cudzoziemcy rysują Polskę [WIDEO]

No dobra, to jak już wiemy, jak wygląda Polska, to teraz, ile ludzi w niej mieszka? "80 milionów... nie, 40! Nie pamiętam, 60!". "Hm, podchwytliwe pytanie. To spory kraj, ale jednak północny..." Czyli ile? Jak myślicie, czy ktoś podał poprawną odpowiedź?

"80 milionów albo 40. Nie pamiętam...60!", "Podchwytliwe pytanie". Ilu ludzi mieszka w Polsce według cudzoziemców? [WIDEO]

Mszczonów, Szczebrzeszyn i Szczecin - wolne żarty!

A jak wymówić polskie nazwy? Jak to ugryźć czy może lepiej ugryźć się w język? Nawet tym, którzy mówili nam jeszcze przed nagraniem, że znają podstawy polskiego i wiedzą jak czytać, mina rzedła przy Mszczonowie. Patrzyli na nas, jakby Szczebrzeszyn i Bydgoszcz naprawdę nie istniały, jakbyśmy je wymyślili specjalnie po to, żeby ich pomęczyć. Śmiechu było sporo, a próby sklecenia polskich literek w jedno słowo zrobiły na nas wrażenie. Ktoś nawet poradził sobie z "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie"! Zobaczcie, kto.

Karol na prezydenta!

Czy obcokrajowcy kojarzą prezydenta Polski? Pytanie nie było łatwe, zwłaszcza, że właśnie się zmienił. Daliśmy im małą podpowiedź - do wyboru był Andrzej Duda, Borys Szyc i Karol Strasburger. Odpowiedzi trochę nas rozbawiły... Jorge przypomniał sobie nagle o Kukizie, Gilde wybrał Dudę tylko ze względu na garnitur. Kto najbardziej im pasował na głowę polskiego państwa?

"Jakiś Kukiz - piosenkarz?", "Ten typ w garniturze"... Kto wg młodych obcokrajowców jest prezydentem Polski? [WIDEO]

A teraz kolej na to, z czego jesteśmy dumni. Żubrówka - nasz ulubiony trunek, sławny już przecież, dostępny w wielu krajach na świecie. Prawie tak samo sławny, jak sam żubr! Czyżby? Bo niektórzy myśleli, że to zupa albo kanapka...

"Czy to zupa czy kanapka?". Myślicie, że Żubrówkę znają wszędzie na świecie? Oto, co powiedzieli o niej zapytani przez nas cudzoziemcy [WIDEO]

Hej! Polka zagrała przecież dziewczynę Bonda! W "GoldenEye", u boku Pierce'a Brosnana. Co z tego, że 10 lat temu! Ta sama, która potem zagrała z Żebrowskim w "Ogniem i Mieczem". Kto by nie kojarzył Izy Scorubco? Chyba możemy uznać, że jej się udało...Ale czy ktokolwiek na świecie wie, że jest Polką (no dobra, angielska wikipedia podaje, że jest aktorką polsko-szwedzką, ale my już wiemy, która część jest ważniejsza). Nasi bohaterowie natomiast byli lekko skonsternowani...

"Wszystkie są bardzo piękne"... My wiemy, która Polka zagrała dziewczynę Bonda - ale czy ktokolwiek zza granicy o tym pamięta? [WIDEO]

Kisiel, kaszanka i galaretka

To nie koniec. W następnych odcinkach będziecie mogli zobaczyć, czy cudzoziemcy lubią chłodnik i co jest dla nich bardziej szokujące: kaszanka czy makaron ze śmietaną i dżemem. Zapytaliśmy ich też o ulubione polskie słowa, o to jak brzmi dla nich język polski i właściwie, co myślą o Polsce i Polakach. Co nam powiedzieli - zobaczycie wkrótce W serwisie "Polska, z czym to się?".