Trekking w Dolomitach [OPIS NAJCIEKAWSZYCH SZLAKÓW]

Pięć tysięcy kilometrów szlaków. Brzmi kusząco? Taka długość i różnorodność tras zadowoli nawet najbardziej wymagających turystów odwiedzających Trentino. Zobacz, gdzie warto się wybrać.

 Decydując się na trekking w Trentino możecie zaplanować wycieczkę idealnie dopasowaną do własnych potrzeb. Na początek warto określić najważniejsze priorytety i rzetelnie ocenić możliwości kondycyjne uczestników wędrówki, co z pewnością ułatwi wybór odpowiedniego fragmentu trasy i pozwoli ograniczyć do minimum ryzyko przykrych niespodzianek.

Jednak trekking w Trentino to nie tylko wysiłek fizyczny - na koniec intensywnego dnia zawsze możemy liczyć na pełen relaksu wieczór w górskim schronisku, przy lampce dobrego wina i smakowitych lokalnych specjałach.

Szlaki trekkingowe w Trentino

Szlak Panoramiczny (Dolomiti Panorama Trek) to pierwszy z dwóch najważniejszych szlaków przecinających Trentino. Jeżeli przemierzyć go w całości, zwiedzimy najpiękniejsze zakątki i doliny prowincji – Fiemme, Fassa i San Martino di Castrozza – Primero – Vanoi. Marszruta ma długość ponad 200 km i w sumie 16 tys. m przewyższenia; jest wyraźnie oznakowana, więc ryzyko pomylenia drogi jest naprawdę niewielkie. Pokonanie całego szlaku zajmuje ok. 60 godz., niemniej jednak, możemy wybrać każdy z 20 odcinków, na który został podzielony. Sześć fragmentów szlaku przecina dolinę Val di Fassa tworząc Trek King; gęsta sieć ścieżek oplata masyw Cantinaccio, Sassolungo i słynną Marmoladę. To idealne miejsce, by o zmierzchu podziwiać Enrosadira – niezwykłe zjawisko, podczas którego blade góry przybierają przepiękne, pomarańczowo – czerwone barwy.

W San Martino di Castrozza, górskie drogi tworzące szlak Dolomiti Panorama Trek oznaczono nazwą Palaronda Trek. W zależności od kondycji, wybrać możemy spośród dwóch wersji szlaku: „soft” (łatwej) i „hard” (trudnej). Pokonanie pierwszego zajmuje 4, a drugiego 5 dni.

Absolutnie godna polecenia jest również marszruta wytyczona w Val di Fiemme – Latemar Trekking – ścieżki wiodą wśród bajecznych formacji skalnych. Na pokonanie trasy zaplanować trzeba dwa dni z noclegiem w schronisku Torre di Pisa.

 Wybierając się na dowolny odcinek szlaku, poznamy smak wyjątkowej wędrówki
i doświadczymy emocji towarzyszącym wysokogórskim wyprawom. Kto nie spędził nigdy noclegu w schronisku na wysokości powyżej 2 tys. m n.p.m., nie wie jak niezwykłe to przeżycie! Choć większość szlaków została wytyczona tak, by można je bezpiecznie przemierzać samemu, wybierając się na dłuższy trekking, lub zabierając ze sobą dzieci, warto skorzystać z pomocy przewodnika. Pokonanie całego szlaku zabiera kilka dni, jednak – nie mając wystarczająco dobrej kondycji – zawsze można wybrać krótsze fragmenty trasy.

 Drugim, głównym szlakiem trekkingowym regionu jest Szlak Dolomitów Brenta (Dolomiti di Brenta Trek) biegnący w paśmie Dolomitów Brenta, w samym sercu parku krajobrazowego Adamello Brenta, największego chronionego obszaru przyrody w Trentino. Na tym szlaku wyznaczono dwa rodzaje tras – trudniejszą i łatwiejszą. Jedna z nich, przeznaczona dla wymagających piechurów, określana jest mianem „Expert”. Drugą trasę, tzw. „Country” poleca się mniej wprawionym turystom i rodzinom z dziećmi.

W 2014 roku w Trentino obchodzono 100. rocznicę upamiętniającą wybuch Pierwszej Wojny Światowej. Jednym z projektów, który ma przez kolejne lata przypominać tę tragiczną w dziejach ludzkości datę jest Sentiero della Pace (Szlak Pokoju), ponad 500-kilometrowy szlak wiodący wzdłuż ważnych w dziejach wojennej historii miejsc.

Jezioro Garda, Dolomity i słynna Marmolada są dziś miejscami, w które uciekamy przed codziennym zgiełkiem, by czerpać spokój z wypoczynku na łonie natury. Niemniej jednak, jeszcze kilkadziesiąt lat temu nad brzegiem lazurowego jeziora, u stóp majestatycznych wierzchołków i szczytu „Królowej Dolomitów“, toczyły się krwawe, zacięte walki. Podczas Pierwszej Wojny Światowej 350-kilometrowa linia frontu przebiegała przez całe terytorium Trentino.

TrentinoTrentino mat. prasowe

 Sentiero della Pace wytyczony został niemal 30 lat temu, a jego budowa przebiegała w latach 1986 - 1990. Dziś liczący ponad 520 km szlak trekkingowy ma ogromne znaczenie historyczne; trasa przebiega wzdłuż dróg militarnych, tuneli, wąwozów i ścieżek łączących Przełęcz Tonale (zachodnia część Trentino) z Marmoladą we wschodnim Trentino – niemymi świadkami wojennych wydarzeń.

Innym, wartym wspomnienia projektem, który w Trentino zainicjowany został kilka lat temu jest Let’s Dolomite. W ramach wspomnianej inicjatywy, korzystać można z ofert 3-dniowych górskich trekkingów z przewodnikiem (390 euro, minimum czterech uczestników), których szlak prowadzi przez najpiękniejsze zakątki Dolomitów. Od 2017 roku organizowane będą również wycieczki 7-dniowe.

Oferta obejmuje pomoc przewodnika, nocleg i wyżywienie w wybranych górskich chatach, transport, korzystanie z kolejek górskich, wypożyczenie sprzętu górskiego i krótki kurs wspinaczkowy. W zależności od kondycji i preferencji wybrać się można na trzy rodzaje trekkingów: Adrenaline Rush Tour (podczas wyprawy spróbujecie uprawiania różnych, budzących dreszcz emocji sportów), From War to Peace Tour (trekking wzdłuż słynnego Szlaku Pokoju) oraz Great Thrill Tour (główną atrakcją jest podziwianie widoków).

Zanim jednak wybierzecie się w góry, pamiętajcie, by dokładnie zaplanować trasę i miejsca postoju. Pomimo, że szlaki są czytelnie oznakowane, warto wcześniej zaopatrzyć się w mapę regionu, ściągnąć do smartfona parametry GPS lub aplikacje ułatwiające poruszanie się w górskim terenie.

W przypadku, gdy obrana droga okaże się dla nas zbyt długa lub wymagająca, łatwiej będzie ominąć trudne odcinki i skrócić czas wędrówki.

TrentinoTrentino mat. prasowe

 Schroniska

Schroniska w Trentino to niezwykle urokliwe miejsca, w których turyści mają okazję doświadczyć wyjątkowej gościnności. Odwiedzając jedną ze 146 alpejskich chat, grzechem byłoby nie skosztować specjałów lokalnej kuchni – niepowtarzalny smak serów, wędlin i win z pewnością na długo zapadnie w pamięć.


Niemniej jednak, piękne widoki, możliwość obcowania z dziką przyrodą i przepyszne jedzenie to nie wszystko. Wiadomo, że XXI wiek przyzwyczaił większość z nas do pewnych udogodnień, a łatwy dostęp do sieci internetowej stał się czymś oczywistym i oferowanym w standardzie. Tak więc, idąc z duchem czasu, część schronisk górskich położonych w pobliżu wspomnianych szlaków udostępnia odwiedzającym turystom bezpłatną sieć Wi - Fi. Czy do przepisu na udane wakacje w Trentino można dodać coś więcej?