Wystarczyło pół roku, by park olimpijski zamienił się w ruinę. Tak wyglądają obiekty sportowe po Rio 2016

Miało być centrum sportowe i kulturalne, a jak jest? Infrastruktura, która została przygotowana na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016 w Rio de Janeiro, niszczeje. I z każdym dniem jest coraz gorzej.

Przygotowanie infrastruktury sportowej (parku olimpijskiego i wioski olimpijskiej) w Rio de Janeiro kosztowało 2,13 mld euro. Zaistnienie nowoczesnych budynków, dawało nadzieje na pojawienie się w niedalekiej przyszłości sportowych i kulturalnych atrakcji dla mieszkańców miasta. Niestety - obiekty pozostawione same sobie powoli zamieniają się w ruinę. 

To, co sześć miesięcy temu zachwycało, dziś zaczyna przypominać mroczne, zapomniane cmentarzysko.

 

Historia lubi się powtarzać

Niszczejąca infrastruktura olimpijska w Rio de Janeiro to nie pierwsza tego typu historia, o czym pisaliśmy już wcześniej

Dla przykładu: to jest tor bobslejowy i saneczkarski na górze Trebević w Sarajewie. Po zimowych igrzyskach olimpijskich służył również Bośniakom i Serbom za twierdzę artyleryjską podczas wojny w Jugosławii:

SarajewoSarajewo CC BY-SA 2.0 Flickr.com/Gabriel Hess

Trybuny opuszczonego centrum kajakowego w Atenach:

Trybuny opuszczonego centrum kajakowego, również porośnięte trawąTrybuny opuszczonego centrum kajakowego, również porośnięte trawą YORGOS KARAHALIS/REUTERS

Jeśli zatem Brazylia nic nie zrobi z problemem, już niebawem budynki olimpijskie będą jedynie straszyć mieszkańców i przyjezdnych. Niestety, pewnie tak się właśnie stanie, wszak obecnym priorytetem władz jest prawdopodobnie spłacenie długów po igrzyskach olimpijskich. Jak wyliczył Uniwersytet Oksfordzki, miasto na organizację olimpiady przekroczyło swój budżet o 1,6 mld dolarów, czyli o 51 proc.

OBEJRZYJ POZOSTAŁE ZDJĘCIA Z RIO DE JANEIRO