Wystarczyło pół roku, by park olimpijski zamienił się w ruinę. Tak wyglądają obiekty sportowe po Rio 2016

Miało być centrum sportowe i kulturalne, a jak jest? Infrastruktura, która została przygotowana na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016 w Rio de Janeiro, niszczeje. I z każdym dniem jest coraz gorzej.

Przygotowanie infrastruktury sportowej (parku olimpijskiego i wioski olimpijskiej) w Rio de Janeiro kosztowało 2,13 mld euro. Zaistnienie nowoczesnych budynków, dawało nadzieje na pojawienie się w niedalekiej przyszłości sportowych i kulturalnych atrakcji dla mieszkańców miasta. Niestety - obiekty pozostawione same sobie powoli zamieniają się w ruinę. 

To, co sześć miesięcy temu zachwycało, dziś zaczyna przypominać mroczne, zapomniane cmentarzysko.

 

Historia lubi się powtarzać

Niszczejąca infrastruktura olimpijska w Rio de Janeiro to nie pierwsza tego typu historia, o czym pisaliśmy już wcześniej

Dla przykładu: to jest tor bobslejowy i saneczkarski na górze Trebević w Sarajewie. Po zimowych igrzyskach olimpijskich służył również Bośniakom i Serbom za twierdzę artyleryjską podczas wojny w Jugosławii:

SarajewoSarajewo CC BY-SA 2.0 Flickr.com/Gabriel Hess

Trybuny opuszczonego centrum kajakowego w Atenach:

Trybuny opuszczonego centrum kajakowego, również porośnięte trawąTrybuny opuszczonego centrum kajakowego, również porośnięte trawą YORGOS KARAHALIS/REUTERS

Jeśli zatem Brazylia nic nie zrobi z problemem, już niebawem budynki olimpijskie będą jedynie straszyć mieszkańców i przyjezdnych. Niestety, pewnie tak się właśnie stanie, wszak obecnym priorytetem władz jest prawdopodobnie spłacenie długów po igrzyskach olimpijskich. Jak wyliczył Uniwersytet Oksfordzki, miasto na organizację olimpiady przekroczyło swój budżet o 1,6 mld dolarów, czyli o 51 proc.

OBEJRZYJ POZOSTAŁE ZDJĘCIA Z RIO DE JANEIRO

 

Komentarze (5)
Wystarczyło pół roku, by park olimpijski zamienił się w ruinę. Tak wyglądają obiekty sportowe po Rio 2016
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 6

  I kto by pomyślał, że Jelenia Góra i Zakopane planowały wielomiliardowe inwestycje na Igrzyska. Płacić mieli inni. To był cały plan.

 • jozbieszczad

  Oceniono 4 razy 4

  Tor bobslejowy i saneczkarski z Sarajewa może można "przeciągnąć" do Krakowa ?
  Były tam chyba planowane Zimowe Igrzyska ?

 • aqua7x

  Oceniono 3 razy 3

  ale mkol zarobil

 • tektur

  0

  Troche dziwne bo np. te obiekty wodne mogłyby być wykorzystane. No, ale MKOL zarobił, ichnie Biereckie też wydoiły miliony podczas budowy, a zapłacili i zapłacą zwykli brazylijscy podatnicy.

 • big_tom

  0

  Niestety, tzw. fact-checking na gazeta.pl pozostawia wiele do życznia. Wystarczy sprawdzić na Wikipedii, by się dowiedzieć, że część stadionów (w tym Olympics Aquatic Stadium, którego zdjęcia stanowią połowę tego materiału) od początku planowano rozebrać po Igrzyskach, trudno więc oczekiwać, że ktoś będzie inwestował w ich utrzymanie do czasu zbliżającej się rozbiórki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX