Hipnotyzujące rzeźby amerykańskiego artysty. Wykorzystują wiatr, aby samodzielnie się poruszać

Trudno uwierzyć, że te metalowe olbrzymy potrafią się ruszać. Kiedy już zaczną, nie sposób oderwać od nich wzroku.

Anthony Howe tworzy kinetyczne rzeźby od blisko 30 lat. Stworzone przez niego konstrukcje to stalowe kolosy, jednak artysta zaprojektował je tak, aby mogły poruszać się same, bez dodatkowego źródła zasilania. Poszczególne elementy konstrukcji wykorzystają wiatr i zmiany temperatury, dzięki czemu harmonijnie się poruszają. Rzeźby oglądane na żywo potrafią niemal zahipnotyzować.

Artystyczne instalacje wykonane są ze stali nierdzewnej. Ważą około 700 kilogramów. Ich budowa poprzedzona jest dokładną analizą w programie komputerowym, który pozwala przewidzieć w jaki sposób konstrukcja będzie się poruszać. Anthony Howe ma jednak zawsze jeden cel. Chce, aby jego rzeźby tworzyły trójwymiarową, wizualną harmonię.

Nie wszystkie rzeźby muszą korzystać z wiatru. Te, które trafiają do zamkniętych galerii sztuki posiadają specjalny mechanizm, dzięki któremu działają nieprzerwanie.

fot. Anthony Howe (www.howeart.net)

Anthony Howe urodził się w 1954 r. w Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych. Tworzeniem kinetycznych rzeźb zajął się w latach 80., kiedy przeprowadził się do Nowego Jorku. Swoją pierwszą ruchomą rzeźbę zaprezentował w 1989 r. Kilka lat później jego prace trafiły do Kim Foster Gallery w Nowym Jorku. Niżej można zobaczyć jego najnowsze dzieła:

Kawałek stali, który potrafi się ruszać. Hipnotyzujące rzeźby amerykańskiego artysty>>

Więcej informacji o twórczości artysty na jego oficjalnej stronie  tutaj .

Podobają ci się te rzeźby?