Londyn bez przewodnika. Stolica Wielkiej Brytanii jakiej nie znacie

Londyn to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast na świecie. Zamiast skupiać się jednak na z pozoru obowiązkowych miejsca, które musi zobaczyć turysta, polecamy poznać miasto od strony, którą znają tylko lokalni mieszkańcy.

Brytyjska stolica niegdyś należała do najważniejszych portów, a w dzielnicy doków toczyło typowo marynarskie życie - niezbyt bezpieczne, ale prawdziwie emocjonujące. Jeżeli chcesz odnaleźć kawałek z jego dawnego charakteru, odwiedź doki św. Katarzyny. Portowa część Londynu to współcześnie miejsce pełne świetnych knajp i restauracji, które ściąga mieszkańców chcących odetchnąć od turystycznego zgiełku. Same doki natomiast, z dawnymi magazynami z czerwonej cegły, sprawiają, że wyobraźnia działa tu nawet pomimo ekskluzywności okolicy.

Londyn: Prawdziwie angielskie knajpy

Angielskie puby? Tylko nie mylić z irlandzkimi! To zupełnie inne miejsca. W Londynie znajdziesz całą masę lokali w tradycyjnie brytyjskim stylu - wykończonych w drewnie, eleganckich, ale mających w sobie coś niegrzecznego. Odwiedź wiktoriański Viaduct i sprawdź, czym jest gin palace. Uwaga: to nie jest miejsce na five o'clock tea.

Londyn: Electric Ballroom

To nie klub, to po prostu legenda. Działająca od przeszło 70. lat scena przyciągnęła setki gwiazd, od Led Zeppelin, przez Oasis, po Kings of Leon. Ale to miejsce nie tylko dla fanów muzyki. Niepowtarzalna mieszanka absolutnej wolności, alternatywności i zabawy Czego spodziewać się po Camden? Absolutnie wszystkiego!

Londyn: Do Wenecji i z powrotem

Na romantyczne popołudnie i dla zmęczonych wielkomiejskim klimatem - Little Venice. To świetne miejsce nie tylko na złapanie oddechu. Wśród zieleni i kanałów kryje się wiele fantastycznych kawiarni ze stylowymi waterfrontami. Wenecja, Amsterdam i Londyn w jednym.

Londyn: Alternatywa dla Harrods'a

Zwiedzanie zwiedzaniem, a Londyn bez zakupów nie może się udać. Unikaj Oxford Street i równie obleganych miejsc. Warto za to zobaczyć jeden z legendarnych domów towarowych, a najlepszy wybór to Liberty. Nie przypomina mrowiska jak Harrod's, za to już samym wyglądem zachwyci nawet największych architektonicznych laików. Prezentuje się trochę jak z bajki, a trochę jak z wiktoriańskiego horroru. Liberty zawdzięcza to nietypowemu budulcowi - został wzniesiony z bali po XIX-wiecznych brytyjskich okrętach.

Londyn: Pub tylko dla wtajemniczonych

Pamiętasz tajemne przejście z "Opowieści z Narni"? W Londynie możesz wczuć się w ten klimat - poszukaj jednego z najbardziej legendarnych pubów w całym mieście. Mowa o The Mayor of Scragedy Cat Town, do którego wejdziesz przez lodówkę. Na drzwiach nie ma pełnej nazwy lokalu, rozpoznacie go po logo popularnej serii AGD. To bardzo klimatyczne miejsce ze świetnym wystrojem - a chociaż ma swoją stronę internetową, wciąż zachowało swój indywidualny charakter, bez tłumów gości.

Londyn: Kulturowa mozaika

W Europie nie ma chyba bardziej multikulturowego miasta niż Londyn. Gdzie najlepiej można to odczuć? Już spacerując po samych tylko ulicach. A jeżeli dodatkowo chcesz zabrać trochę tej niesamowitej atmosfery miasta do domu, odwiedź jeden z londyńskich bazarów. My polecamy Borough Market albo Camden Lock - ten drugi również ze względu na alternatywnych artystów, którzy sprzedają tu swoją twórczość.

Londyn: Urban legends

Skąd pochodzi to określenie? Oczywiście, że z Londynu - i nic w tym dziwnego, jeżeli weźmie się pod uwagę mroczny klimat i podszytą hipokryzją moralność epoki wiktoriańskiej. Wybierz się śladami jednej z tysięcy legend - od Spring-Heeled Jacka po duchy londyńskiego metra. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach - Whitechapel, gdzie niegdyś grasował Kuba Rozpruwacz, morderca i ikona popkultury. Dzielnica zachowała nieco dawnego niepokojącego charakteru. Znajdziesz odwagę na spacer po ciemnych zaułkach?

Londyn: zrób to sam

Najlepsza wyprawa to spontaniczna wyprawa, bez planów i długich przygotowań. Bez tracenia godzin na łączenie lotu i rezerwacji w hotelu, ale też bez zbędnych kosztów. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z pomocy któregoś z biur, które nie wciśnie wczasów all inclusive z przewodnikiem, ale zadba o to, co potrzeba.