Ten widok bardziej pasuje do odległej planety niż ziemskich krajobrazów. Park Narodowy Zhangjiajie - w krainie "Avatara" [ZDJĘCIA]

Park Narodowy Zhangjiajie jest przepiękny, powalający na kolana, nieziemski. Twórcy ?Avatara? - jednego z najbardziej dochodowych filmów w historii kina - tak się nim że zachwycili, że na jego podstawie stworzyli Pandorę, w której dzieje się akcja.

"Gdzie ja mam te zatyczki do uszu?" - zadaję sobie pytanie, idąc ścieżką po Parku Narodowym Zhangjiajie w południowo-środkowych Chinach. Ręce wytrwale przeszukują plecak, a wokoło, kolejny już raz, jeden z młodych i pełnych wigoru Chińczyków krzyczy do swojego kolegi, oddalonego o jakieś 300 m. Ten mu odpowiada. Ale nie tylko on. Gdzieś w oddali ktoś inny usłyszał ten entuzjazm w głosie i też postanowił podzielić się swoim zachwytem. Na jego wołanie odpowiedział następny, który skomunikował się z kolejnym.

Rodziny wybuchają śmiechem, w dłoniach trzymają radia, z których wydobywają się wesołe dźwięki, przewodnicy próbują coś zakomunikować swojej grupie, a dzieci biegają za sobą z piskiem. Ptaki już dawno zostały stąd przepłoszone, a zwierzęta pouciekały. Na szczęście jednak nie w całym parku.

ZOBACZ ZDJĘCIA PARKU ZHANGJIAJIE >>

Tekst pochodzi z najnowszego numeru magazynu

W krainie "Avatara"

Park Narodowy Zhangjiajie powstał w 1982 r. jako pierwszy leśny park narodowy w Chinach. Był to rok uchwalenia nowej, obowiązującej do dzisiaj konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej . Na państwo nałożono wtedy m.in. obowiązek ochrony środowiska naturalnego. A Zhangjiajie , jako nieziemski wręcz, unoszący się niemal w powietrzu twór, został poddany ochronie jako pierwszy. Po 10 latach cały okoliczny region - Wulingyuan - wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś jest na tyle popularny i łatwo dostępny, że odwiedzają go rocznie setki tysięcy turystów.

W tej masie jestem i ja. Spaceruję po wybetonowanej, typowej dla chińskich parków ścieżce. Idealnie równe schodki ułatwiają wspinaczkę. Można zapomnieć o naszym romantycznym kontakcie z ziemią i naturą, o możliwości upaćkania się w błocie po pas czy poślizgnięcia. Przede wszystkim musi być bezpiecznie.

Przybliżam się coraz bardziej do chmur, z których miarowo siąpi deszcz. Las powoli się przerzedza. Zaczynam dostrzegać wznoszące się z obydwu stron skały, niknące po kilkunastu metrach w białoszarej mgle. Są zapowiedzią późniejszych widoków. Jest połowa marca, powietrze jest chłodne i wilgotne. Gdy dochodzę do jednego ze szczytów, jestem już całkowicie otoczony przez mgłę.

Jest tak gęsto od kropelek wody, że nie widzę dalej niż na półtora metra. Nawet moje stopy, gdy spoglądam na nie z góry, zacierają swoje kontury. Taka sytuacja nie jest tu czymś zaskakującym - park słynie z dość mglistego, wilgotnego klimatu. Bywa i tak, że niektórym zwiedzającym nie udaje się nic zobaczyć. Mam jednak nadzieję, że będę miał więcej szczęścia.

Tymczasem stoję, marznę i czekam. Rozcieram zziębnięte ręce. Kurtka już dawno nasiąknęła wilgocią. Ale nie daję za wygraną. I zostaję za to nagrodzony - kiedy po godzinie medytacji nad zimnem, zrezygnowany, postanawiam udać się na nocleg w kierunku schroniska, zupełnie nieoczekiwanie chmury się przerzedzają i moim oczom ukazuje się widok, którego spodziewałbym się raczej gdzieś na innej planecie.

Witajcie na Pandorze

Był to ten sam widok, który do tego stopnia zachwycił twórców "Avatara" , że ci postanowili, że tak właśnie będzie wyglądać Pandora , na której toczy się akcja tego jednego z najbardziej dochodowych filmów w historii kina. Z podłoża pokrytego szczelnie podzwrotnikową, soczyście zieloną roślinnością wyrastają wznoszące się kilkaset metrów do góry wąskie, zaokrąglone szczyty. W okolicy jest ich ponad 3 tys. To największe skupisko tego typu formacji skalnych na całej naszej planecie.

Chmury płyną pomiędzy górami, jakby wznosząc się na nie i gwałtownie z nich spadając. Czasem jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, dosłownie w kilka sekund, mgła całkowicie znika, ukazując w całej okazałości piękno Zhangjiajie . Po czym równie gwałtownie znowu się pojawia. Stoję tak i patrzę. Pomimo sporego hałasu wokół, mam wrażenie, że istnieje tylko ten fantastyczny obraz poruszających się chmur wśród nieziemskich szczytów. Tak, twórcy "Avatara" z pewnością mieli rację. Ten widok bardziej pasuje do odległej planety innego układu słonecznego niż do krajobrazów, jakie spodziewalibyśmy się znaleźć na Ziemi.

Mały człowiek

Kolejnego dnia, tym razem w pełnym słońcu, natrafiam na ścieżkę, przy której stoi znak: "Szlak zamknięty" . Nie myśląc za wiele, śmiało ruszam przed siebie - mam nadzieję, że dzięki temu będę mógł pobyć trochę w ciszy, sam na sam z przyrodą.

Przez pierwsze 10 min marszu nie dostrzegam żadnej różnicy między tym szlakiem a innymi, poza niezagrabionymi liśćmi. Jednak im dalej brnę, tym robi się ciekawej. Nareszcie zaczynam słyszeć ptaki, a po chwili z krzaków z dzikim krzykiem wyskakuje jakiś stwór. Kątem oka dostrzegam podobieństwo do naszej perliczki, ale istota ta jest bardziej kolorowa i wydaje inne dźwięki.

Zauważam też ptaka, który podlatuje do strumienia, pije łapczywie wodę, po czym odlatuje. To w luźnym tłumaczeniu z chińskiego ptak niosący wodę. Żyje w okolicy szczytów i raz na kilka dni podlatuje do strumieni, pije duże ilości wody, które magazynuje w specjalnym organie, po czym odlatuje. Czuję też i słyszę obecność innych zwierząt: myszy, wiewiórek i mniejszych ssaków. Możliwe też, że gdzieś w okolicy czai się salamandra olbrzymia chińska, ponoć największy płaz na Ziemi.

Ścieżka w niektórych miejscach jest zniszczona, muszę z niej zbaczać i iść na przełaj wzdłuż strumienia, co czynię z nieukrywaną radością. Staram się stąpać bardzo cicho i ostrożnie, tak żeby nie zakłócić trwającego wokół spektaklu natury.

Po półtoragodzinnej wspinaczce, ciągle z niebem wolnym od chmur, docieram na jeden z punktów widokowych. Gdyby teraz ktoś kręcił film i zaczął oddalać ode mnie kamerę, ujrzałby widok jak na tradycyjnych chińskich obrazach: mały człowiek zanurzony w przyrodę, pochłonięty przez nią, w otoczeniu sięgających nieba szczytów. W takich miejscach wraca się do właściwych proporcji. Samotny kontakt z przyrodą burzy naszą ludzką arogancję. Trudno nie zauważyć wtedy, jak maleńkimi, mało znaczącymi z punktu widzenia wszechświata, istotami jesteśmy.

Winda stu smoków

Pogrążony w podobnych rozmyślaniach spędzam dzień na samotnej wędrówce po Zhangjiajie . Przechodzę m.in. przez miejsce nazywane pierwszym mostem na Ziemi. To naturalny łuk skalny, który sprawia wrażenie, jakby zaraz miał się zawalić, a jednak jest w tym miejscu od tysięcy lat. Mijam też inny most, tym razem wybudowany przez człowieka, przy którym znajduję tabliczkę z napisem: "Zakaz skakania z mostu. Dla szczęścia swojego i innych" . Napotykam też napisy "Ścieżka do nieba" albo "Jadeitowy królik biegnący do raju" . To typowe chińskie nazwy i znaki. Poezja w tym komunistycznym kraju ma się bardzo dobrze.

Kiedy już zmierzcha, schodzę na ogólnie dostępną ścieżkę. Nie mając czasu na 2-godzinną wspinaczkę, korzystam z windy Bailong . Jej nazwa oznacza windę stu smoków. I rzeczywiście, przejażdżka nią daje wrażenie smoczego lotu. Początkowo jedzie się przez środek góry, aby po kilkunastu sekundach dosłownie wyfrunąć w powietrze i ulec wrażeniu, że to my latamy wśród szczytów, dokładnie tak, jakbyśmy grali w jednej ze scen "Avatara" .

Z żalem opuszczam to niesamowite miejsce. Wychodząc z parku, obserwuję raz jeszcze, jak Chińczycy w hałaśliwy sposób wyrażają swój zachwyt. Mnie również wyrywa się mimochodem cichy okrzyk.

ZOBACZ ZDJĘCIA PARKU ZHANGJIAJIE >>