Grecja, Turcja, Hiszpania - tam masowo jeżdżą turyści. Ale na tych plażach tłumów nie zobaczysz

"Już nie ma dzikich plaż..." - śpiewała Irena Santor. I rzeczywiście, w sezonie wakacyjnym trudno szukać tych wyludnionych i pustych. Jednak są miejsca, w których nie trzeba walczyć o przestrzeń na ręcznik. Oto dziewięć plaż w Europie, które oferują względną ciszę i spokój.
Stoupa Stoupa istock.com

Grecja, Turcja, Hiszpania - tam masowo jeżdżą turyści. Ale na tych plażach tłumów nie zobaczysz

"Już nie ma dzikich plaż..." - śpiewała Irena Santor. I rzeczywiście, w sezonie wakacyjnym trudno szukać tych wyludnionych i pustych. Jednak są miejsca, w których nie trzeba walczyć o przestrzeń na ręcznik. Oto dziewięć plaż w Europie, które oferują względną ciszę i spokój.

Stoupa - Grecja

Stoupa to niewielkie miasteczko, które do niedawna było bardzo spokojne. Z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów, jednak wciąż czuć tam swoisty senny charakter mniej uczęszczanych części Grecji. To także cudowne miejsce dla wielbicieli nurkowania.

Jak tam dojechać? Najszybciej samolotem z Polski do Aten. Tam już musimy polegać na komunikacji autobusowej: Ateny-Kalamata (ok. 1,5 godziny jazdy), Kalamata-Stoupa.

Guethary Guethary istock.com

Guéthary - Francja

Guéthary to niewielka francuska miejscowość, znana niegdyś z polowań na wieloryby. Leży bardzo blisko granicy z Hiszpanią. Utrzymana w szczególnym klimacie, gdyż jest to Kraj Basków.

Uwielbiają tam przyjeżdżać miłośnicy windsurfingu, jednak rodziny z dziećmi również znajdą miejsce dla siebie. Najcichsza z plaż, to Parlementia. Jest tam mniej ludzi, bo leży w oddaleniu od centrum.

Jak tam dojechać? Najszybciej samolotem z Polski do Biarritz, skąd co co godzinę kursują pociągi do Guéthary.

Thassos island, Greece Thassos island, Greece istock.com

Thaossos - Grecja

Thassos - grecka wyspa, wciąż mniej skomercjalizowana niż np. Kreta czy Rodos. Odwiedzający ją turyści, wciąż odnajdują na niej względny spokój.

A widoki na Thassos niczym nie odbiegają od tych, które oferują najpopularniejsze greckie kurorty! Lazur morza, piękna pogoda, piaszczyste plaże - to atrakcje, które na pewno ucieszą każdego, kto marzy o wypoczynku. Ponadto Thassos ma za sobą 5 tys. lat historii. Tam znajdował się między innymi antyczny teatr, którego ruiny można podziwiać do dziś, jak również słynny na całym świecie starożytny kamieniołom z którego wydobywano marmur.

Jak tam dojechać? Samolotem do miejscowości Kawala, stamtąd kursują promy na Thaossos.

Ribadesella Ribadesella istock.com

Ribadesella - Hiszpania

W sezonie letnim większość hiszpańskich plaż przeżywa oblężenie. Jednak jeśli wybierzemy się na północne wybrzeże kraju, mamy szansę odpocząć od tłumów. Ribadesella to miasto rybackie. Spodoba się miłośnikom ryb i wysokiej jakości cydru.

Oprócz samej plaży, warto obejrzeć Stare Miasto, które kryje sieć maleńkich, urokliwych uliczek, a także jaskinia Tito Bustillo zawierająca paleolityczne rysunki naskalne i liczne zabytki materialne np. harpuny.

Jak tam dojechać? Najszybciej samolotem do Santander, następnie pociągiem do Ribadasella (ok. 2,5 godziny).

Klek Klek CC BY-SA 2.0 Flickr.com/Miroslav Vajdic

Klek - Chorwacja

Klek to niewielka miejscowość w Chorwacji. Nie znajdziemy tam klubów ani dyskotek, więc możemy liczyć na to, że będzie trochę spokojniej i taniej niż w innych turystycznych miejscowościach regionu. Z miasteczka można bez problemu dojechać do Dubrovnika i Splitu.

Sam Klek również oferuje piękne zabytki m.in. ruiny starego miasta Smrdan, twierdzę Gradina sprzed wczesnego romantyzmu, nekropolię z wieloma kamiennymi średniowiecznymi epitafiami.

Jak tam dojechać? Najszybciej samolotem do Dubrownika, następnie autobusem do miejscowości Klek.

Cirali Cirali CC BY 2.0 Flickr.com/Alex Bellink

Cirali - Turcja

Cirali to niewielkie miasteczko leżące nad Morzem Śródziemnym, oddalone raptem o ok. 500 m. od ruin starożytnego miasta Olympos, leżącego w miejscowości o tej samej nazwie.

I to właśnie dzięki tej lokalizacji Cirali jest mniej oblężone, nawet w szczycie sezonu. Turyści bowiem kierują się w stronę Olymposu. Cirali natomiast zachowuje klimat tureckiej wsi rolniczej.

Jak tam dojechać? Samolotem do miejscowości Antalya. Stamtąd do Cirali dojedziemy autobusem.

Kea Kea istock.com

Kea - Grecja

Grecka wyspa Kea jest znana ze znaczących znalezisk z czasów starożytności, dlatego przyciąga w dużej mierze... archeologów. Turystów jest tam znacznie mniej, w porównaniu z tym, co dzieje się na sąsiednich wyspach. Dlatego jest to idealne miejsce dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój.

Jak tam dojechać? Najszybciej samolotem do Aten, następnie autobusem do Lavrion (ok. 1 godz. drogi). Stamtąd łapiemy prom na wyspę Kea.

Viveiro Viveiro Flickr.com/Alberto Garcia lic: CC BY-SA 2.0

Viveiro - Hiszpania

Viveiro jest chętnie odwiedzanym przez turystów miastem (w szczególności popularnością cieszy się rozległa plaża Cuvos), jednak kryje ono kilka zakątków, w które nie zapuszczają się tłumy ludzi. Takim intymnym miejscem jest między innymi urokliwa zatoka Seiramar.

Jak tam dojechać? Najbliżej miejscowości jest port lotniczy A Coruna. Stamtąd do Viveoiro dotrzemy autobusem w ok. 2 godziny.

Formentera Formentera istock.com

Formentera - Hiszpania

Formentera jest najmniejszą wyspą archipelagu Balearów. Nazywa się ją "ostatnim śródziemnomorskim rajem". I nie bez powodu. Turystyka jest tam dosyć restrykcyjnie regulowana, dzięki czemu do dziś udało się zachować dziewiczy charakter wyspy. Jej  bogata fauna i flora przybrzeżnych wód stanowi unikat na skalę europejską. W 1999 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyspa przyciąga zakochane pary, rodziny z dziećmi, jak również miłośników sportów wodnych.

Jak tam dojechać? Lecimy samolotem do Ibizy, skąd łapiemy prom na wyspę Formentera.