Tunele pod ulicami Las Vegas, erotyczne rzeźby w Pałacu Watykańskim. 7 rzeczy, o których turyści nie mają pojęcia

O tych zakamarkach wie tylko nieliczne grono osób. Nie ma ich w oficjalnych ofertach skierowanych do zwiedzających lub udostępnia się je w ograniczonym stopniu. Czego większość z nas nigdy nie zobaczy?
Eiffel na wieży miał swój prywatny apartament, w którym gościł między innymi Thomasa Edisona Eiffel na wieży miał swój prywatny apartament, w którym gościł między innymi Thomasa Edisona istock.com

Tunele pod ulicami Las Vegas, erotyczne rzeźby w Pałacu Watykańskim. 7 rzeczy, o których turyści nie mają pojęcia

O tych zakamarkach wie tylko nieliczne grono osób. Nie ma ich w oficjalnych ofertach skierowanych do zwiedzających lub udostępnia się je w ograniczonym stopniu. Czego większość z nas nigdy nie zobaczy?

Prywatny apartament Eiffla

Na trzecim poziomie wieży, ok. 300 metrów na Paryżem, Eiffel miał swój prywatny apartament, w którym gościł między innymi Thomasa Edisona. W pomieszczeniu znajdowały się między innymi fotele pokryte aksamitem, fortepian oraz niewielkie laboratorium.

Gustave's ApartmentBy Serge Melki from Indianapolis, USA - Gustave's Apartment - Eiffel, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24322058

Obecnie apartament jest użytkowany wyłącznie w formie wystawy (nie można wchodzić do środka).

Stacja metra Stacja metra istock.com

Opuszczona stacja metra w Nowym Jorku

Stację City Hall oddano do użytku w 1904 r. Na otwarcie przybyły tłumy i wydawać by się mogło, że nic nie zagraża jej popularności. Jednak w kolejnych latach rozwijano kolejne stacje, w tym pobliską stację Brooklyn. Ponadto z czasem okazało się, że City Hall nie jest w stanie sprostać coraz to dłuższym pociągom.

Od 1945 r. na stacji nie zatrzymuje się żaden pociąg, obecnie jest ona wykorzystywana głównie jako atrakcja turystyczna. I nie bez powodu: od lat jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych stacji metra na świecie.

Pałac Dożów Pałac Dożów istock.com

Więzienie w Pałacu Dożów

Pod Ołowianym Dachem weneckiego pałacu funkcjonowało dawniej więzienie Piombi, w którym przetrzymywano Casanovę. Cela była tak mała, że słynący z wysokiego wzrostu więzień, nie mógł się całkowicie wyprostować. W pomieszczeniu brakowało mebli, w tym łóżka. Przetrzymywano go tam 13 miesięcy, po czym przeniesiono do przestronniejszej sali. Niedługo potem udało mu się zbiec.
Więzienie można dziś zwiedzać, aczkolwiek nie widnieje ono jako punkt w oficjalnej ofercie dla turystów.
Las Vegas Las Vegas istock.com

Tunele pod Las Vegas

Pod rozrywkowymi ulicami Las Vegas znajduje się rozbudowany system tuneli. Nic w tym nie byłoby szczególnego, gdyby nie to, że zamieszkuje je ok. 1000 osób bezdomnych.

Empire State Building Empire State Building istock.com

Dodatkowe piętro w Empire State Building

Ze 102. piętra Empire State Building, na którym znajduje się pałac widokowy, roztacza się piękna panorama na miasto Nowy Jork. Jednak ciut wyżej, na 103. piętrze również znajduje się pokój z balkonem. Jednak nie jest on dostępny dla turystów, a jedynie pracowników budynku.

Apartament Kopciuszka Apartament Kopciuszka istock.com

Apartamenty w zamku Kopciuszka

Apartament miał być początkowo pokojem przeznaczonym tylko do użytku Walta Disneya i jego rodziny, jednak rysownik zmarł przed otwarciem parku. Wnętrza pokoju doczekały się ukończenia dopiero po upływie 30 lat.

Do dziś pokój jest szczególny. Dlaczego? Otóż nie można go ani wynająć, ani kupić. Skorzystać z noclegu w nim mogą tylko ci, którzy wygrają w loterii organizowanej raz w roku.

Pałac Apostolski Pałac Apostolski istock.com

Erotyczne rzeźby w Pałacu Watykańskim

To, że w Pałacu Watykańskim znajdują się rzeźby i malowidła stworzone przez wielkich mistrzów, nie jest tajemnicą. Jednak nie każdy wie, że prywatna łazienka należąca niegdyś do kardynała Bernardo Dovizi Bibbiena, do dziś jest udekorowana erotyczną rzeźbą wykonaną przez samego Rafaela. Artysta wykonał ją na szczególne zamówienie kardynała.