Nie tylko Wenecja i Paryż. 10 europejskich miast, do których warto pojechać we dwoje (w tym dwa polskie)

Zaręczyny na wieży Eiffla? Nuda. Niesamowitą architekturę, rejsy gondolą czy malownicze wzgórza znajdziesz również w innych, mniej popularnych i oczywistych miejscach. Oto 10 miast, które urzekają romantyzmem.
Giethoorn Giethoorn istock.com

Nie tylko Wenecja i Paryż. 10 europejskich miast, do których warto pojechać we dwoje (w tym dwa polskie)

Zaręczyny na wieży Eiffla? Nuda. Niesamowitą architekturę, rejsy gondolą czy malownicze wzgórza znajdziesz również w innych, mniej popularnych i oczywistych miejscach. Oto 10 miast, które urzekają romantyzmem.

Giethoorn, Holandia

Giethoorn to zaciszna, urokliwa miejscowość, nazywana Wenecją Północy lub Wenecją Holandii. Jest wprost wymarzona dla par. Nie ma tam asfaltowych dróg (prócz ścieżek rowerowych), w zamian za to cała wieś poprzecinana jest licznymi kanałkami, po których sennie pływają łodzie.

Klimat dopełniają romantyczne mosty i XVIII-wieczne zabudowania pokryte strzechą.

Nowy Sącz Nowy Sącz pixabay.com

Nowy Sącz, Polska

Nowy Sącz leży u stóp Beskidu Sądeckiego i Wyspowego, u styku rzek Dunajec i Kamienica. Już samo to sprawia, że jest miastem magicznym i bardzo romantycznym.

Jednak położenie geograficzne to nie wszystko, co miasto oferuje. Zakochani mogą przejść się po nowosądeckim Rynku, obejrzeć ruiny zamku, czy zwiedzić Sądecki Park Etnograficzny, który jest jednym z najciekawszych skansenów w Polsce.

Kazimierz Dolny Kazimierz Dolny istock.com

Kazimierz Dolny, Polska

Kazimierza Dolnego nie trzeba nikomu przedstawiać. Ci, którzy zdecydują się tam pojechać we dwoje, koniecznie powinni odwiedzić ruiny zamku, Korzeniowy Dół, przejść się po rynku wśród malowniczych kamieniczek.

Zakochani mogą również skierować się w stronę pomnika psa Werniksa. Legenda głosi, że pogłaskanie tego kundelka z brązu po nosie, przynosi szczęście.

Hallstatter Hallstatter istock.com

Hallstätt, Austria

Niektórzy twierdzą, że Hallstätt to jedna z najpiękniejszych miejscowości leżących nad jeziorem. Region Hallstätersee - Dachstein należy do światowego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego UNESCO.

Godna odwiedzenia, aczkolwiek może niekoniecznie romantyczna, jest znajdująca się w Hallstätt kaplica grzebalna, gdzie można obejrzeć kolekcję zdobionych czaszek (kwiatami czaszki kobiece, gałązkami bluszczu czaszki męskie) oraz podpisanych nazwiskiem i profesją zmarłego.

Hallstättistock.com

Taormina Taormina istock.com

Taormina, Włochy

Taormina nazywana jest "perełką Sycylii". Co w niej jest niesamowitego? Chociażby średniowieczne śródmieście składające się z maleńkich uliczek, placyków i pałacyków.

Miasto znajduje się na wzgórzach Gór Pelorytańskich. Jadąc tam z ukochaną osobą, koniecznie warto odwiedzić Piazza IX Aprile. Czeka nas tam wspaniały widok na wulkan Etna i wybrzeże.

Colmar Colmar istock.com

Colmar, Francja

Colmar to idealne miejsce dla wielbicieli romantycznych kolacji we dwoje. Otóż miasto to leży pośrodku Alzackiego Szlaku Wina, zatem znajdziemy tam najwyższej jakości gatunki tego trunku.

Jednak nie tylko wino kusi, by odwiedzić Colmar. Wystarczy przejść z Centrum kilka minut piechotą, by znaleźć się w "Małej Wenecji". Chętni mogą wynająć gondolę i przepłynąć się rzeką Lauch, otoczoną zdobionymi kamieniczkami z pruskiego muru i kwiatami.

Bamberg Bamberg istock.com

Bamberg, Niemcy

Bamberg to zabytkowe miasto, położone w północnej części Bawarii. Będąc tam, warto zwiedzić Starówkę, która w została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także słynny browar Schlenkerla, gdzie można nabyć piwo warzone tradycyjną metodą.

Jednak nie tylko zabytki, ale także lokalizacja miasta robi wrażenie. Dookoła wznoszą się malownicze wzgórza, a samo miasto jest poprzecinane kanałami wodnymi. Urokiem czarują również średniowieczne domy rybackie, wszechobecne łódki i wycieczkowe statki.

Manarola Manarola istock.com

Manarola, Włochy

Manarola to jedno z pięciu miasteczek Parku Narodowego Cinque Terre we włoskiej Ligurii. Znajdziemy tam romantyczne uliczki, kameralny port rybacki, urokliwe kamieniczki, z okien których rozpościera się piękny widok na Morze Liguryjskie.

Wrażenie robi również kamieniste wybrzeże, dla którego właśnie tam przyjeżdżają turyści.

Haarlem, Netherlands Haarlem, Netherlands istock.com

Haarlem, Holandia

Raptem 20 km od Amsterdamu leży zabytkowe miasto Haarlem. Znane jest jako Miasto Kwiatów, bo jest w samym sercu światowej sławy holenderskiego pola tulipanów.

Co jeszcze czeka tam zakochanych? XVII-wieczna zabudowa, urocze uliczki, kanały, kawiarenki. Wieczór można spędzić w jednym z wielu lokalnych browarów.

Piran Piran istock.com

Piran, Słowenia

Każdy, kto planuje wybrać się do Słowenii, powinien Piran wpisać na listę miejsc obowiązkowych do zwiedzenia. Miasto leży na półwyspie o tej samej nazwie. Przez lata rozwijało się pod wpływem nurtów włoskich i austriackich i chorwackich, więc jest niezwykle bogate etnicznie i architektoniczne.

Ponadto wąskie uliczki, pyszne jedzenie i plaże sprawiają, że Piran jest istnym rajem dla turystów.