'Czarcie kręgi' w Namibii, nawiedzony zamek w Grecji. Siedem miejsc na świecie, które niepokoją naukowców

Nasza planeta obfituje w zjawiska, które przyciągają nie tylko turystów, lecz przede wszystkim naukowców. Oto siedem miejsc, które od lat dziwią i zaskakują niecodziennymi walorami.
Frangokastello na Krecie Frangokastello na Krecie Takis Bks / shutterstock

Zamek Frangokastello - Kreta, Grecja

Frangokastello to niewielka twierdza zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni czterech lat począwszy od 1371 roku. Co roku odwiedza go wielu turystów, nie tylko z racji uwielbienia dla architektury. Panuje przekonanie, że ten średniowieczny zamek jest nawiedzany przez... duchy. Podobno co roku (17 maja) można tam zobaczyć przemieszczające się cienie. Miałyby to być zjawy wymordowanych niegdyś powstańców kreteńskich. Naukowcy uważają jednak, że jest to zjawisko lustrzanego odbicia i to nic innego, jak odbicie osób ćwiczących rankiem nad morzem.

Lubicie tajemnice? Ten kurort kryje sekret, o którym wiedzą nieliczni. Więcej w naszym wideo:

Wodospad Wiecznego Płomienia w USA Wodospad Wiecznego Płomienia w USA Jay Ondreicka / shutterstock

Wodospad Wiecznego Płomienia - USA

Wodospad Wiecznego Płomienia to fenomen przyrodniczy, który co roku przyciąga turystów. Znajduje się w Parku Chestnut Ridge, w hrabstwie Erie w stanie Nowy Jork. Swą nazwę zawdzięcza ognistemu płomykowi, który pali się tuż za spadającymi strumieniami wody, w niewielkiej szczelinie skalnej.

Jak to możliwe? Otóż pomiędzy warstwą łupków znajduje się naturalny wypływ gazu ziemnego. Jeden z nich usytuowany jest w idealnym miejscu - stosunkowo suchym i osłoniętym od wiatru, stwarzając tym samym warunki, by zapłonął "wieczny" ogień. W rzeczywistości płomień czasem gaśnie. Zwykle nie na długo, gdyż regularnie wzniecają go ponownie turyści.

Dolina Śmierci w USA Dolina Śmierci w USA Vezzani Photography / shutterstock

Dolina Śmierci - USA

Kalifornijska Dolina Śmierci znana jest z wędrujących kamieni - niecodziennego zjawiska, które przez lata stanowiło dla naukowców zagadkę. Od lat 50. próbowano dowiedzieć się, jak to możliwe, by głazy samoistnie się przemieszczały.

Dopiero niedawno, w 2013 r., rozwiązano zagadkę. Otóż kamenie w rzeczywistości ślizgają się na cienkich płatach lodu. Aby zjawisko mogło wystąpić, dno doliny musi pokryć się konkretnej grubości warstwą wody, która w mroźną noc zamarza. W ciągu dnia lód pęka, tworząc pływające po powierzchni wody płaty. W takiej sytuacji wystarczy, że powieje lekki wiatr, by poruszyć lód, a wraz z nim również kamienie.

Kamienny Las w Chinach Kamienny Las w Chinach happystock / shutterstock

Kamienny Las - Chiny

Te niesamowite formacje skalne można zobaczyć w południowo-zachodnich Chinach, w prowincji Junan. Wyglądem przypominają zwierzęta, grzyby, rośliny. Według legendy "Nieśmiertelni" (zgodnie z mitologią chińską: ośmiu mędrców, którzy za życia posiedli nadprzyrodzone zdolności) roztrzaskali jedną z gór w drobne kawałki, by stworzyć miejsce sprzyjające zakochanym parom, pragnącym ukryć się przed światem.

Rzeczywistość jest równie niesamowita, niestety mniej romantyczna. Kamienny Las powstawał bowiem na skutek wypiętrzenia się skał przez ruchy Ziemi. Stopniowo skały te pękały, częściowo zostały rozpuszczone i wymyte przez wodę. Najniższe są wielkości dorosłego człowieka. Najwyższe odpowiadają ośmiopiętrowym budynkom!

'Czarcie kręgi' w Namibii 'Czarcie kręgi' w Namibii Felix Lipov / shutterstock

"Czarcie kręgi" - Namibia

Specyficzne kręgi, zwane potocznie "czarcimi", znajdują się na Pustyni Namib w Namibii. Przez miejscową ludność są uznawane za dzieło duchów lub czarowników, natomiast według naukowców jest to prawdopodobnie wina termitów. Owady zjadają korzenie traw, zabijając rośliny, zanim zdążą wypuścić pędy. Dzięki temu stwarzają sobie suchą przestrzeń, co pomaga im przeżyć.

Nie wyklucza się jednak, że za powstawanie kręgów mogą być odpowiedzialne inne, niezbadane dotąd czynniki, np. grzyby lub bakterie.

Rzeka Pięciu Kolorów Rzeka Pięciu Kolorów sunsinger/ shutterstock

Rzeka Pięciu Kolorów - Kolumbia

Cano Cristales określa się jako najpiękniejszą rzekę na świecie. Jednak przez dużą część roku nie różni się szczególnie od innych. Dopiero w okresie między porą deszczową a suchą kwitną w niej mchy i glony, tworząc niesamowitą paletę barw.

Krwawe wodospady - Antarktyda Krwawe wodospady - Antarktyda Domena Publiczna

"Krwawe" wodospady - Antarktyda

Od czasu do czasu spod pokrywy lodowca Taylora na Antarktydzie wypływają czerwone strugi, które nie zamarzają nawet w temperaturze -10 stopni C. Tworzy to dość makabryczny widok. Jak się okazuje, nie ma się czego bać.

Naukowcy odkryli, że woda, która znajduje się pod powierzchnią lodowca, jest pozbawiona tlenu i zawiera dużą ilość żelaza. Gdy pojawia się na powierzchni, natychmiast zachodzi reakcja chemiczna z tlenem zawartym w powietrzu. Dzięki temu woda przybiera czerwony kolor.

W wodzie znaleziono niesamowicie odporne mikroorganizmy, które są w stanie przeżyć w ciemności, zimnie, w odcięciu od tlenu. Żywią się tym, co jest dostępne - związkami żelaza i siarki wypłukiwanymi ze skał.

Komentarze (44)
'Czarcie kręgi' w Namibii, nawiedzony zamek w Grecji. Siedem miejsc na świecie, które niepokoją naukowców
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • iarna

  Oceniono 32 razy 28

  Większość pierdół wygadywanych przez ludzi i określanych jako "cud" daje sie w miarę dobrze wyjaśnić naukowymi metodami. Reszta niewyjaśnionych jest kwestią czasu - obserwacja, analiza i odpowiedni donbór narzędzi badawczych.

 • mikron

  Oceniono 28 razy 24

  trochę nie kapuję, dlaczego te miejsca, w których występują wyjaśnione przez naukowców zjawiska, mają być naukowców niepokojące.
  Naukowcy niepokoją się, że źle wyjaśnili? A może jedni naukowcy wyjaśnili, a inni nie, więc teraz ci drudzy są zaniepokojeni, że sami na to nie wpadli i się nie nadają do naukowej roboty?
  Dosyć zagadkowa to sprawa, co też autor artykułu miał na myśli.
  Jestem zaniepokojony.

 • kniazwitold

  Oceniono 26 razy 18

  Zjawiska naturalne powodują rozdziawione gęby ciemnoty w redakcji i nazywanie tego CUDEM?

 • captain_planet

  Oceniono 24 razy 14

  Naukowców żadne z tych zjawisk nie niepokoi. Zaniepokojone mogą poczuć się średnio rozgarnięte gospodynie domowe i przegrywy, siedzące non stop przed kompem.

 • szejski

  Oceniono 14 razy 8

  Zdjęcie nr 3.
  Skoro kamienie ślizgają się na lodzie, który z kolei pływa po wodzie, to skąd wzięła się ta rynna wyryta w gruncie?

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 16 razy 8

  "W wodzie tej znaleziono niesamowicie odporne mikroorganizmy"
  A dlaczego nie "strasznie odporne", "odporne jak diabli" czy też "potwornie odporne"?
  Wszak to określenia godne gospodyń domowych a to dla nich jest ten portal.
  Niech Wam rozum niesamowicie odporny będzie :-)

 • jottsp

  Oceniono 15 razy 7

  platy lodu na ktorych slizgaja sie kamienie jakos malo przekonuja - musialy by miec mala powierzchnie i obejmowac tylo sam "spod' kamienia (co widac po sladach) co daje mniejszy udzwig , no i w dalszym ciagu jest pytanie: skad slady - skoro kamien na placie lodu ma sie slizgac na warstewce wody ??? mala sila o ktorej w objasnieniu sugerujacym ze lekki wiatr przesuwa kamien nie pasuje do sladu ktory widac ze powstaje z oddzialywania na podloze: wygladzaniae piasku pod kamieniem i jego przemieszczanie na obrzezach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX