Ty możesz zobaczyć to na żywo, Twoje wnuki - nie. 12 miejsc, które znikają z powierzchni Ziemi

Ocieplenie klimatu, masowa turystyka, a nawet nieodpowiedzialne zakupy mają znaczący wpływ na to, jak już niebawem będzie wyglądał świat. Oto 12 fantastycznych miejsc, które mogą zniknąć szybciej, niż ci się wydaje.

Ty możesz zobaczyć to na żywo, Twoje wnuki - nie. 12 miejsc, które znikają z powierzchni Ziemi

Ocieplenie klimatu, masowa turystyka, a nawet nieodpowiedzialne zakupy mają znaczący wpływ na to, jak już niebawem będzie wyglądał świat. Oto 12 fantastycznych miejsc, które mogą zniknąć szybciej, niż ci się wydaje.

Zmiany klimatyczne nie są wytworem wyobraźni fanatycznych ekologów. Chociaż na co dzień możemy tego nie zauważać, problem topnienia lodowców i związane z tym podnoszenie się wód stopniowo degraduje miejsca, które jeszcze niedawno wydawały się rajem.

Wpływ na niszczenie środowiska oraz zabytków ma także nieodpowiedzialna turystyka, a nawet decyzje, które podejmujemy w supermarkecie. Dla przykładu: kupowanie produktów zawierających olej palmowy jest ściśle związane z masowym wypalaniem lasów tropikalnych. Zobacz, czego prawdopodobnie nie zobaczą już twoje prawnuki.

Wenecja

W 2012 r. geodeta Yehuda Bock ze Scripps Institution of Oceanography na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego opublikował badania, z których wynika, że Wenecja każdego roku zapada się średnio o 2 mm. Jest to spowodowane podnoszeniem się poziomu wód, a także stopniowym osiadaniem gruntu, na których stoi zabytkowa część miasta. Coraz częściej też zdarzają się tam powodzie.

Współczesne prognozy również nie są optymistyczne. Na łamach naukowego pisma "Quaternary International" opublikowano scenariusz, który zakłada, że Wenecja zniknie pod wodą do 2100 r.

Alpy Alpy istock.com

Lodowce w Alpach

Zła wiadomość nie tylko dla miłośników przyrody, ale również amatorów zimowych sportów. W ciągu ostatnich 40 lat lodowce we francuskich Alpach straciły ponad jedną czwartą powierzchni. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to szacuje się, że do 2050 roku Alpy będą całkowicie pozbawione lodowców.

Madagaskar Madagaskar istock.com

Lasy na Madagaskarze

Madagaskar jest czwartą pod względem wielkości wyspą na świecie. Niestety, masowe wypalanie roślinności i wyrąb drzew pod uprawy powoduje, że jego lasy powoli giną (wraz z zamieszkującymi je zwierzętami). Przewiduje się, że lasy Madagaskaru mogą zniknąć w przeciągu najbliższych 35 lat.

Congo Congo istock.com

Las tropikalny w dorzeczu Konga

Obszar roślinny dorzecza Kongo, to drugie co do wielkości lasy deszczowe na świecie. Niestety, każdego roku na skutek nielegalnych wyrębów i wypalania rośinności, lasy sukcesywnie kurczą się. Według ONZ, w 2040 roku nawet 2/3 obszaru lasów mogą zostać utracone. Wraz z unikalnymi gatunkami roślin, giną również ich dzicy mieszkańcy: słonie leśne, goryle górskie, bonobo, okapi.

Malediwy Malediwy istock.com

Malediwy

Archipelag Malediwów tworzy ok. 1200 wysp, których średnia wysokość wynosi 1,3 m n.p.m. Rosnący poziom wód spowodowany topnieniem lodowców, a także degradacja rafy koralowej sprawiają, że piękne Malediwy czeka powolne zatapianie.

Seszele Seszele istock.com

Seszele

Z powodu podnoszenia się poziomu oceanu pod wodą znikają też uwielbiane przez turystów Seszele. Naukowcy zakładają, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, w ciągu najbliższych 100 lat całkowicie zostaną one pochłonięte przez ocean.

Argentyna Argentyna istock.com

Lodowce Patagonii

Na skutek ocieplenia klimatu erodują lodowce Patagonii i to w zastraszającym tempie. Proces ten dwukrotnie przyspieszył w ciągu ostatnich 30 lat i jest to jednoznaczne z corocznym uwalnianiem miliardów ton lodu. Nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się zmienić w najbliższych latach.

Machu Picchu Machu Picchu istock.com

Machu Picchu, Peru

Machu Picchu to jak dotychczas najlepiej zachowane miasto Inków. Jednak zmiany klimatyczne (wzrost temperatury powietrza i ulewne deszcze) sprawiają, że niszczeje ono coraz szybciej.

Nie pomagają również turyści. Liczba osób przyjeżdżających do Machu Picchu znacznie przekracza limit ustanowiony przez UNESCO i Peru. Każdego roku odwiedza je ok. 1 mln turystów.

Galapagos Galapagos istock.com

Wyspy Galapagos

Wyspy Galapagos przyciągają przede wszystkim liczebnością dzikich zwierząt, które nie uciekają przed człowiekiem. Można tam spotkać ogromne żółwie i legwany. Ponadto na Galapagos żyje prawie osiemdziesiąt gatunków nie występujących nigdzie indziej na świecie ptaków.

Jednak turystyka, mimo że przynosi ogromne dochody, stanowi również największe zagrożenie dla tamtejszego środowiska. W 1974 r. ustalono limit odwiedzających - 12 tys. osób rocznie, jednak przez lata liczba ta stale rosła. W 2013 r. na Galapagos przyjechało już ok. 200 tys. turystów.

Amazonia Amazonia istock.com

Lasy Amazonii w Brazylii

Lasy Amazonii zajmują obszar 2,1 mln mil kwadratowych. To tu występuje największa produkcja tlenu, a zarazem pochłaniane jest najwięcej dwutlenku węgla na świecie. Jednak od 50 lat w wyniku masowych wycinek, a także pożarów spowodowanych globalnym ociepleniem, lasy te kurczą się. Zespół 158 ekspertów z 21 krajów wyliczył, że już od 36 do 57 proc. amazońskich gatunków drzew można zaliczyć do gatunków zagrożonych w skali globalnej.

Wielki Mur Chiński Wielki Mur Chiński fot. istock

Wielki Mur Chiński, Chiny

Degradacji ulega również Wielki Mur Chiński. Na jego stan mają wpływ warunki atmosferyczne, turyści i sami mieszkańcy wsi, wzdłuż których wznosi się budowla. Miejscami tam, gdzie mur sięgał 5 metrów wysokości, obecnie ma 2 metry.

W 2014 roku próbowano ratować Xiaohekou, odcinek zbudowany podczas panowania dynastii Ming w 1381 r. Był on w na tyle złej kondycji, że w każdej chwili mógł zawalić się pod wpływem silnych deszczów. Jednak sposób, w jaki wykonano prace konserwatorskie, oburzył świat: na 8-kilometrowym odcinku muru wylano cement zmieszany z wapnem i piaskiem, co nadało zabytkowi wygląd podwyższonej ścieżki rowerowej.

In this Wednesday, Sept. 21, 2016 photo, a restored section of the Great Wall is seen in Suizhong County in northeastern China's Liaoning Province. Chinese officials are being pilloried over the smoothing-over of a crumbling but much-loved 700-year-old section of the Great Wall of China - a UNESCO World Heritage Site - in the name of restoration. (Chinatopix via AP)AP / AP

Wielka Rafa Koralowa Wielka Rafa Koralowa istock.com

Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa to jeden z przyrodniczych cudów. Tworzy ją ponad dziewięć tysięcy pojedynczych raf i ponad dziewięćset wysp otoczonych rafami. Żyją tam dziesiątki tysięcy gatunków ryb, skorupiaków i morskich pająków.

Niestety, z powodu wzrostu temperatury wód, zanieczyszczenia środowiska oraz na skutek potężnych cyklonów, ulega ona degradacji. Szacuje się, że do 2030 roku zostanie zniszczona aż w 60 proc.

bielenie koralifot. BRETT MONROE GARNER/Greenpeace

Bielenie koralowców to właśnie efekt zbyt wysokiej temperatury wody oraz wzrostu poziomu zanieczyszczenia

Komentarze (26)
Ty możesz zobaczyć to na żywo, Twoje wnuki - nie. 12 miejsc, które znikają z powierzchni Ziemi
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • alberto_srapovoli

  Oceniono 32 razy 28

  A Puszcza Bialowieska?

 • kiks11

  Oceniono 33 razy 21

  dopisałbym jeszcze takie fajne miejsce na ziemi, nazywa sie to Polska, za 2 lata nic juz niej nie zostanie

 • le_szek

  Oceniono 26 razy 20

  Takiego miejsca jak na pierwszym zdjęciu w ogóle nie ma, Wenecja ma zupełnie inne kolory. Po diabła robić takie pseudoartystyczne zdjęcia, z absurdalnie wysokim nasyceniem? Aż cień się niebieski zrobił...

 • Janusz S

  Oceniono 24 razy 18

  Jakie mam szansę zobaczyć Malediwy, Patagonię czy Lasy Amazonii przy obecnym poziomie zarobków? Bez żartów - prawdopodobnie nigdy tam nie pojadę.

 • radqq

  Oceniono 12 razy 12

  Z tymi Seszelami to pojechaliście. To są górzyste wyspy, z najwyższym punktem na wysokości prawie kilometra n.p.m. Nie znikną pod wodą nawet gdyby stopniał cały lądolód Antarktydy.

 • Gość: Gość

  Oceniono 10 razy 10

  Biedna Wenecja,
  jeśli przyjąć za prawdziwe, że zapada się 2mm rocznie i do 2100 zniknie pod wodą,
  to obecnie powinna powinna ponad nią wystawać jakieś 16,6 cm.

 • melmakianin

  Oceniono 5 razy 5

  "Wenecja zniknie pod wodą do 2100 r." hmmm.... i tego nie doczekają moi wnukowie tak? Ile lat wg Was droga redakcyjo ma przeciętny czytelnik Gazety?

 • wenge1

  Oceniono 6 razy 4

  Pomieszane przyczynowo te katastroficzne wizje. Jeśli założymy, że globalne ocieplenie jest zjawiskiem na które nie możemy zaradzić (co najwyżej je spowolnić), to faktycznie część tych miejsc bezpowrotnie zniknie. Nie będzie się to działo w następstwie katastrofy, tylko w wyniku ewolucji naszej planety. Części tych zmian człowiek może zapobiec przez zaniechanie "rabunkowej gospodarki", albo podjęcie działań ochronnych. Mamy więc lasy na Madagaskarze, w Kongo, w Amazonii, których eksploatację poprzez efektywne działania informacyjne, poparte finansowym wsparciem (forma "zadośćuczynienia" w zamian za zaniechanie działań), z dodatkowymi zakazami (np. zakaz handlu drewnem egzotycznym /jak kością słoniową/) możemy wydatnie ograniczyć. Takie Galapagos- tu wystarczy ograniczyć turystykę, czy Machu Picchu- zmniejszenie ilości turystów i zabezpieczenie budowli. Wszystkie te miejsca można chronić, ale wymaga to globalnych działań i globalnego finansowego wsparcia. Do zestawienia Mur Chiński nie pasuje. Chińczycy turystycznie eksploatują ten zabytek, zarabiają na tym i we własnym zakresie o niego dbają. Mur (ponad 6000 km) w swoim pierwotnym kształcie nie istnieje! Trudno się dziwić, gdyż dawno stracił swoją pierwotną funkcję, a dla turystycznych celów taka jego długość jest niepotrzebna. To Chiński Mur, pozwólmy więc Chińczykom o nim decydować. Na pewno zachowają i będą dbać o te jego części, które eksploatują turystycznie. Większość europejskich miast miała fortyfikacje obronne (część z powodu nawet tych samych najeźdźców /Mongołowie/). Jednak większość została rozebrana z zachowaniem najatrakcyjniejszej ich części (np. w Krakowie). Mur bezpowrotnie stracił swą funkcję, zachowanie go w całości (ewentualna odbudowa) i późniejsze utrzymywanie, nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego i kulturowego. Wystarczy wiedzieć, że był, jaką miał funkcję, którędy przebiegał. Dodając do tego zachowanie i pielęgnację tych jego części, które są w dobrym stanie, są "pigułką" jego wielkości i są atrakcją turystyczną- spokojnie wystarczy. Zdecydowanie bardziej trząsł bym się o zanik Rafy Koralowej, który może mieć wpływ na globalną zmianę ekosystemu oceanów- czyli dotyczyć będzie całego świata. Tu nie tylko o turystykę, ani o relikt dla potomności chodzi. Na zapobieżenie temu zjawisku, nie mamy gotowej recepty, możemy je co najwyżej spowolnić.

 • potp

  Oceniono 3 razy 3

  Malediwy może zniszczyć większy sztorm (huraganu czy cyklonu dawno tam nie było) nie wspominając o tsunami, wystarczy 2m.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX