Park Mużakowski, Bohoniki, Kruszyniany. 12 miejsc w Polsce, które trzeba zobaczyć [WASZYM ZDANIEM]

Polska obfituje w atrakcje turystyczne. Nie każdą z nich mieliśmy okazję zobaczyć, nie o każdej słyszeliśmy. Zebraliśmy więc Wasze komentarze i na ich podstawie stworzyliśmy listę miejsc, które według Was warto odwiedzić.
latarnia latarnia istock.com

Park Mużakowski, Bohoniki, Kruszyniany. 12 miejsc w Polsce, które trzeba zobaczyć [WASZYM ZDANIEM]

Polska obfituje w atrakcje turystyczne. Nie każdą z nich mieliśmy okazję zobaczyć, nie o każdej słyszeliśmy. Zebraliśmy więc Wasze komentarze i na ich podstawie stworzyliśmy listę miejsc, które według Was warto odwiedzić.

Przygotowując artykuł pt. '50 miejsc w Polsce, które trzeba zobaczyć' wiedzieliśmy, że nie wykorzystaliśmy całego asortymentu turystycznych atrakcji, jakie oferuje nasz kraj. I nie pomyliliśmy się. Pod artykułem znalazło się wiele komentarzy, które zainspirowały nas do stworzenia kolejnego materiału. Oto 12 miejsc, do których Waszym zdaniem warto ruszyć.

Latarnia w Świnoujściu

pilot.tv: "Dlaczego (w poprzednim zestawieniu - przyp. red.) nie ma latarni w Świnoujściu - największej latarni w Europie i 2 pod względem wielkości na świecie."

65-metrowa latarnia morska w Świnoujściu rzeczywiście jest najwyższą tego typu budowlą nad Bałtykiem, a także jedną z najwyższych na świecie. By dotrzeć na jej szczyt, trzeba pokonać 300 schodów. Jednak warto, bo widok z niej jest niesamowity.

Latarnia powstała w 1857 roku. Przetrwała dwie wojny światowe, które jednak mocno nadszarpnęły jej stan techniczny. Obecnie wyremontowana, stanowi jeden z najciekawszych atrakcji turystycznych tego regionu.

Kaplica Czaszek w Czermnej Kaplica Czaszek w Czermnej fot. Merlin (wikimedia.org), licencja: CC Attribution 3.0 Unported

Kaplica Czaszek

do maika: "Mnie (w zestawieniu - przyp. red.) brakuje Kaplicy Czaszek."

Okolice Kudowy Zdrój, to oczywiście uzdrowiska, ale również unikatowa Kaplica Czaszek w Czermnej, zbudowana w latach 1776-1804 przez księdza pochodzenia czeskiego - Wacława Tomaszka. Ściany i sklepienie kaplicy wyłożone są trzema tysiącami czaszek i kości ludzkich, natomiast pod podłogą spoczywają kolejne 20-30 tys. Szczątki pochodzą z ofiar wojen Śląskich oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku.

Kamienna Góra Kamienna Góra CC BY-NC-SA 2.0 Flickr.com/Paweł Witan

Kamienna Góra

pilot.tv: "Proponuję się udać do Kamiennej Góry - są tam podziemia w których skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej- Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555."

Kamienna Góra w czasie II wojny światowej było jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego. Pod miastem znajdują się także słynne podziemne korytarze, które do dziś kryją wiele tajemnic. Podobno sam Hitler miał tam swoje laboratorium. Podziemia obecnie są dostępne dla turystów.

Puszcza Notecka Puszcza Notecka By User:Roweromaniak - Archiwum 'Roweromaniaka wielkopolskiego', No_296-41, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1670883

Puszcza Notecka

Miłośnicy przyrody powinni wybrać się do Puszczy Noteckiej, którą poleca użytkownik o loginie pyrus. Puszcza Notecka to potężny kompleks leśny, znajdujący się w Kotlinie Gorzowskiej. Region znany jest z bogactwa grzybów, w sezonie rosną tam borowiki, kozaki, maślaki, kurki.

Pierwszy projekt pałacu w Rogalinie utrzymany w stylu barokowym był prawdopodobnie autorstwa Jana Fryderyka Knoebla, ale zmieniono go przy pomocy znanych architektów, m.in. Jana Chrystiana Kamsetzera i Dominika Merliniego. 
Główny korpus (powstały w latach 1774-76) przeprojektowano w stylu klasycystycznym. Dwie boczne oficyny łączą się z nim ćwierćkolistymi galeriami wzorowanymi na projektach XVI-wiecznego architekta włoskiego Andrei Palladii. Pierwszy projekt pałacu w Rogalinie utrzymany w stylu barokowym był prawdopodobnie autorstwa Jana Fryderyka Knoebla, ale zmieniono go przy pomocy znanych architektów, m.in. Jana Chrystiana Kamsetzera i Dominika Merliniego. Główny korpus (powstały w latach 1774-76) przeprojektowano w stylu klasycystycznym. Dwie boczne oficyny łączą się z nim ćwierćkolistymi galeriami wzorowanymi na projektach XVI-wiecznego architekta włoskiego Andrei Palladii. FOT. PIOTR SKÓRNICKI

Pałac w Rogalinie

Będąc w pobliżu Poznania, warto wybrać się za miasto, do pobliskiego Rogalina, który poleca użytkownik cudaarchitektury.

W Rogalinie znajdziemy XVIII-wieczną rezydencję, zbudowaną jako rodową siedzibę Kazimierza Raczyńskiego, pisarza koronnego i marszałka nadwornego koronnego na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Zwiedzanie Zamku Książ. Wycieczka Szlakiem Zamków Piastowskich do wałbrzyskiego zamku Książ jest idealna na zakończenie dwóch dni wielkanocnego odpoczynku. W Poniedziałek Wielkanocny kasa biletowa jest czynna od 10.00 do 17.00. XIII-wieczny zamek Książ leży w dzielnicy Wałbrzycha o tej samej nazwie na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzanie Zamku Książ. Wycieczka Szlakiem Zamków Piastowskich do wałbrzyskiego zamku Książ jest idealna na zakończenie dwóch dni wielkanocnego odpoczynku. W Poniedziałek Wielkanocny kasa biletowa jest czynna od 10.00 do 17.00. XIII-wieczny zamek Książ leży w dzielnicy Wałbrzycha o tej samej nazwie na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Wałbrzych - Zamek Książ / shutterstock

Szlak Zamków Piastowskich

Szlak Zamków Piastowskich to gratka dla piechurów, którą poleca użytkownik pyrus. Szlak oznakowany jest kolorem zielonym, położony na Dolnym Śląsku i przebiega od Zamku Grodno do Zamku Grodziec przez Góry Wałbrzyskie, Pogórze Bolkowsko-Wałbrzyskie, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Kotlinę Jeleniogórską. Został wytyczony przez 15 zamków. Całkowita długość szlaku wynosi 146 km.

Pałac Branickich Pałac Branickich By Imane taken by Sebastian Maćkiewicz - Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=763427

Pałac Branickich w Białymstoku

akir: "Będąc w Tykocinie zajrzyjcie do Białegostoku (to tylko 20 km), Mój kolega z gdańska był zaszokowany Pałacem Branickich, a zawsze myślałem że jak ktoś mieszka w Gdańsku to już go żaden zabytek nie zdziwi."

Nazywany 'Wersalem Północy' XVIII-wieczny Pałac Branickich, jest najcenniejszym zabytkiem Białegostoku. To również jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce.

Obecny wygląd pałacu nie odbiega bardzo od pierwotnego. Otacza go piękny, zadbany ogród - nie tak okazały jak dawniej, jednak wciąż nosi ślady XVIII-wiecznej kompozycji.

Zamek w Gołuchowie Zamek w Gołuchowie fot. P.R.Schreyner (wikimedia.org), licencja: CC Uznanie autorstwa

Zamek w Gołuchowie

lexanna: "Miejsca, owszem, warte obejrzenia (W poprzednim zestawieniu - przyp. red.)! Ale zawiodłam się, ponieważ w tych wszystkim nie było ujętego MOJEGO ULUBIONEGO Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. Gorąco polecam!"

16 km za Kaliszem znajduje się XVI-wieczny, zjawiskowy zamek w Gołuchowie. Jak czytamy na stronie internetowej poświęconej temu obiektowi, 'zamek w roku 1951 został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, którego zasługą są dwukrotnie przeprowadzane kompleksowe prace konserwatorskie, mające na celu usunięcie zniszczeń powstałych w latach 1939- 1951. Nowy gospodarz wyposażył sale zamkowe we własne zbiory, m.in. wspaniałe gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, rzadkie okazy mebli, kolekcję rzemiosła artystycznego. Obecnie obejrzeć można część dawnego zbioru waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz niektóre meble z dawnego wyposażenia zamku.'

Zamek jest otoczony 162-hektarowym parkiem angielskim, zawierającym wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew.

Tarnów Tarnów By No machine-readable author provided. Bast assumed (based on copyright claims). [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

Tarnów

jacek24: "Tarnów - to warte zobaczenia i bardzo piękne wraz ze swoją Starówką miasto w Małopolsce."

Jadąc w góry, zazwyczaj zahaczamy o Kraków lub Rzeszów. Między tymi miastami znajduje się jednak Tarnów - miejscowość, powstała na początku XIV wieku, na terenie wsi rycerskiej Tarnów Wielki. Naszą uwagę powinna przyciągnąć m.in. tarnowska Starówka, Muzeum Etnograficzne, Stary Cmentarz, gmach dworca kolejowego.

Bohoniki i Kruszyniany

Małgorzata Hryniewicka: "To jedyne w Polsce miejsca (Kruszyniany i Bohoniki - przyp. red.), gdzie znajdują się meczety, mizary (cmentarze) i mieszkają potomkowie polskich Tatarów."

Bohoniki to niewielka wieś leżąca na terenie województwa podlaskiego, którą zamieszkiwała mniejszość tatarska. We wsi znajduje się meczet oraz mizar - cmentarz muzułmański. Atrakcją turystyczną są ponadto tatarskie budynki, możliwość spróbowania kuchni tatarskiej, a także organizowane bale tatarskie. Raz w miesiącu w bohonickim meczecie odbywają się modlitwy piątkowe.

36 km dalej leży wieś Kruszyniany. Tam możemy zwiedzić najstarszy w Polsce zachowany drewniany meczet, drewnianą cerkiew, a także zanocować w jednym z tatarskich gospodarstw.

Kanał Augustowski po stronie Białoruskiej Kanał Augustowski po stronie Białoruskiej FOT. ANDRZEJ KŁOPOTOWSKI / Agencja Wyborcza.pl

Kanał Augustowski

sirvis: "Ja głosuję na jezioro Serwy - fantastyczna woda, łącznik z Kanałem Augustowskim, dziewicza natura, magia otoczenia."

XIX-wieczny Kanał Augustowski, to unikatowe dzieło budownictwa wodnego, ujęty w rejestrze zabytków nieruchomych. Przy jego budowie, pracowało 6-7 tys. robotników, w tym miejscowych chłopów, którzy za pracę mieli otrzymać wolność.

Kanał Augustowski jest obecnie wykorzystywany jako szlak wodny  i uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.

Park Mużakowski, Bad Muskau. Pałac i posiadłość księcia von Pücklera Park Mużakowski, Bad Muskau. Pałac i posiadłość księcia von Pücklera Anna Kraśko/ Agencja Wyborcza.pl

Park Mużakowski

Park Mużakowski poleca użytkownik o enigmatycznym loginie: 5wito60

Park Mużakowski znajduje się częściowo na terenie Polski, a częściowo na terenie Niemiec. Na dwie części dzieli go Nysa Łużycka. Zajmuje powierzchnię ok. 700 hektarów, więc aby zwiedzić go w całości, należy poświęcić więcej, niż jeden dzień.

Słynie między innymi z pięknych mostów, bujnej roślinności oraz XVI-wiecznych zamków - Zamku Nowego i Zamku Starego, które znajdują się po stronie niemieckiej.