11 europejskich budynków, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu. W tym dwa polskie

Każde miasto skrywa własną perełkę architektoniczną, jednak są takie budowle, których twórcy wykazali się szczególną pomysłowością. Oto 11 wybranych przez nas europejskich budynków, które uznaliśmy za najbardziej niesamowite.
Waldspirale - Darmstadt (Niemcy). Jeden z najbardziej niesamowitych budynków mieszkalnych na świecie. Waldspirale - Darmstadt (Niemcy). Jeden z najbardziej niesamowitych budynków mieszkalnych na świecie. CC BY 2.0 Flickr. com/Kiefer

Waldspirale, Darmstadt (Niemcy)

12 pięter, tysiąc okien (każde z nich innego kształtu), złote kule na szczycie i brak standardowych kantów. Tak właśnie wygląda Waldspirale, budynek mieszkalny zaprojektowany przez jedynego w swoim rodzaju wiedeńskiego architekta, Friedensreicha Hundertwassera. To jednocześnie ostatnie, przedśmiertne dzieło artysty.

Budynek mieści 105 mieszkań, podziemny parking, bar, kawiarnię. Na podwórzu znajduje się dodatkowo plac zabaw i zbiornik wodny.

Palais idéal, Hauterives (Francja) Palais idéal, Hauterives (Francja) istock.com

Palais idéal, Hauterives (Francja)

Historia powstania Le palais idéal (Idealnego pałacu) jest równie ciekawa, jak jego wygląd. Przez 33 lata budował go francuski listonosz Ferdinand Cheval. W czasie swojej pracy zbierał potrzebne mu do budowy kamienie. Początkowo chował je do kieszeni, potem nosił w koszyku, na koniec w taczce. Każdą wolną chwilę poświęcał na stworzenie pałacu, nierzadko pracując nocami.

Cheval pragnął być pochowany w pałacu, jednak prawo na to nie zezwalało. W związku z tym postanowił zbudować dla siebie mauzoleum. Zmarł rok po jego ukończeniu.

Cube House, Rotterdam Cube House, Rotterdam CC BY-NC-SA 2.0 Flickr.com/Simon Aughton

Cube House, Rotterdam (Holandia)

Cube House to mieszkalne budynki w kształcie sześcianów, wybudowane dzięki inicjatywie holenderskiego architekta Pieta Bloma. Jeden domek miał wizualnie przypominać drzewo, a połączone razem - las. Każdy z nich ma 100 metrów kwadratowych oraz trzy piętra, ostatnie nierzadko pełni rolę ogrodu.

Podobne budowle możemy spotkać również w holenderskim mieście Helmond.

Hotel Marqués de Riscal, Rioja Hiszpania Hotel Marqués de Riscal, Rioja Hiszpania CC BY-NC 2.0 Flickr.com/Wojtek Gurak

Hotel Marqués de Riscal, Elciego (prowincja La Rioja; Hiszpania)

Marqués de Riscal to duży i popularny kompleks, na który składają się winnica, spa, restauracja, muzeum, sklep i pięciogwiazdkowy hotel.

Autorem projektu budynku hotelowego jest amerykański architekt z polsko-żydowskimi korzeniami - Frank Gehry. Kolory hotelu odzwierciedlają barwę wina z La Rioja. Różowe, faliste płaty z tytanu mają nawiązywać do bordowego odcienia riojy, srebro to nawiązanie do folii otaczającej korek hiszpańskiego wina, natomiast złoto reprezentuje siatkę, która okrywa każdą z butelek wina la rioja.

Inntel Hotel, Zaandam (Holandia) Inntel Hotel, Zaandam (Holandia) istock.com

Inntel Hotel, Zaandam (Holandia)

Hotel należy do sieci Inntel Hotel i znajduje się w centrum miasta Zaandam, kilkanaście minut drogi od Amsterdamu. Stylistycznie bardzo pasuje do charakterystycznych budynków mieszkalnych w stolicy Holandii. Z tym, że jest o wiele bardziej rozbudowany, a przy tym - widowiskowy. Z frontu prezentuje się tak, jakby był złożony z kilku zupełnie różnych domów.

Wnętrze tego czterogwiazdkowego hotelu to z kolei połączenie tradycji z nowoczesnością. Jeden z najdroższych pokoi jest urządzony na wzór najstarszego mieszkania w Zaandam.

Zobacz też: 26 wejść, 913 mieszkań i... niedoszła kariera olimpijska. Niewiele jest bloków tak niezwykłych jak "Bublik"

Sagrada Familia, Barcelona (Hiszpania) Sagrada Familia, Barcelona (Hiszpania) istock.com

Sagrada Familia, Barcelona (Hiszpania)

Ten niezwykły budynek zgodnie z założeniem projektanta Antonio Gaudiego, miał przypominać wielki organizm. Każdy element miał być inny, niesymetryczny, unikatowy. Niestety, autor projektu zginął przed ukończeniem świątyni w 1926 roku. Mimo upływu lat, budynek jest w dalszym ciągu dobudowywany, udoskonalany.

W czasach współczesnych wzniesiono 8 z zaplanowanych 18 strzelistych wież, mierzących 170 metrów. Po ukończeniu wieży poświęconej Jezusowi, Sagrada Familia stanie się najwyższym kościołem na świecie.

Kamienny Dom, Fafe (Portugalia) Kamienny Dom, Fafe (Portugalia) istock.com

Kamienny Dom, Fafe (Portugalia)

Kamienny Dom to nie twór naszych prehistorycznych przodków, a budynek z lat 70. ubiegłego wieku. Znajduje się w urokliwym, górskim terenie, nieopodal miejscowości Fafe w Portugalii. Został stworzy z kamiennych bloków, połączonych cementem. Nie ma tam prądu, za to jest kominek, a na zewnątrz wydrążony w kamieniu basen.

Początkowo służył jako domek letniskowy, obecnie znajduje się tam muzeum, do którego chętnie przyjeżdżają turyści.

Pałac w Sintra, Portugalia Pałac w Sintra, Portugalia istock.com

Pałac Pena, Sintra (Portugalia)

Pałac Pena powstał w latach 1839-1850, na miejscu XV-wiecznego klasztoru Hieronimitów. Z misternymi zdobieniami, barwnymi kopułami i wieżyczkami uznaje się go za kwintesencję portugalskiego kiczu, co nie przeszkadza mu być również jednym z najbardziej zjawiskowych budynków w Europie.

Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje około 9 euro i warto wybrać się tam chociaż raz w życiu. Pałac umiejscowiony jest na wzgórzu, z którego roztaczają się piękne widoki.

Zobacz też: W tym mieście żyje 200 osób i wszyscy mieszkają w... jednym bloku. To "miasto pod jednym dachem"

Teatr Baj Pomorski, Toruń (Polska) Teatr Baj Pomorski, Toruń (Polska) istock.com

Teatr Baj Pomorski, Toruń

Teatr Baj Pomorski mieści się w jednym z najciekawszych i najnowocześniejszych budynków teatralnych w Polsce.

Z frontu przypomina magiczną szafę z szufladami i płaskorzeźbami bajkowych postaci. Dodatkową atrakcją  jest sterowana komputerowo nocna iluminacja, która sprawia, że wieczorem budynek jest skąpany w kolorowym świetle.

Przedstawienia łączą teatr lalkowy z tradycyjną grą aktorską i nowoczesnymi technikami multimedialnymi.

Kościół Hallgrimura, Rejkiawik (Islandia) Kościół Hallgrimura, Rejkiawik (Islandia) istock.com

Katedra Hallgrimskirkja, Reykjavik (Islandia)

Katedra Hallgrimskirkja ma 73 m i jest to trzeci, najwyższy budynek w całej Islandii. Na samej górze kościoła znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę Reykjaviku. 

Warto również zajrzeć do środka budynku, bowiem wnętrze kościoła przypomina nieco wyglądem islandzkie lodowce i symbolizuje tamtejsze pustkowia.

Hallgrimskirkjaistock.com

Kopulaki, Warszawa

Miało ich być siedemdziesiąt, powstało dziesięć, do dziś w niezmienionej formie istnieją dwa.

Wybudowano je w latach 50. XX wieku, a ich niezwykły kulisty kształt wynika z chęci "oszukania" ówcześnie panującego prawa: mieszkania, lokowane pod kopułami, uznawano za niepełnowartościowe (bo nie na całej powierzchni miały wymaganą wysokość), można było więc dzięki temu zbudować dom nieco większy niż dopuszczały przepisy.