12 pięter, tysiąc okien (każde z nich innego kształtu), złote kule na szczycie i brak standardowych kantów. Tak właśnie wygląda Waldspirale, budynek mieszkalny zaprojektowany przez jedynego w swoim rodzaju wiedeńskiego architekta, Friedensreicha Hundertwassera. To jednocześnie ostatnie, przedśmiertne dzieło artysty.
Budynek mieści 105 mieszkań, podziemny parking, bar, kawiarnię. Na podwórzu znajduje się dodatkowo plac zabaw i zbiornik wodny.
Historia powstania Le palais idéal (Idealnego pałacu) jest równie ciekawa, jak jego wygląd. Przez 33 lata budował go francuski listonosz Ferdinand Cheval. W czasie swojej pracy zbierał potrzebne mu do budowy kamienie. Początkowo chował je do kieszeni, potem nosił w koszyku, na koniec w taczce. Każdą wolną chwilę poświęcał na stworzenie pałacu, nierzadko pracując nocami.
Cheval pragnął być pochowany w pałacu, jednak prawo na to nie zezwalało. W związku z tym postanowił zbudować dla siebie mauzoleum. Zmarł rok po jego ukończeniu.
Cube House to mieszkalne budynki w kształcie sześcianów, wybudowane dzięki inicjatywie holenderskiego architekta Pieta Bloma. Jeden domek miał wizualnie przypominać drzewo, a połączone razem - las. Każdy z nich ma 100 metrów kwadratowych oraz trzy piętra, ostatnie nierzadko pełni rolę ogrodu.
Podobne budowle możemy spotkać również w holenderskim mieście Helmond.
Marqués de Riscal to duży i popularny kompleks, na który składają się winnica, spa, restauracja, muzeum, sklep i pięciogwiazdkowy hotel.
Autorem projektu budynku hotelowego jest amerykański architekt z polsko-żydowskimi korzeniami - Frank Gehry. Kolory hotelu odzwierciedlają barwę wina z La Rioja. Różowe, faliste płaty z tytanu mają nawiązywać do bordowego odcienia riojy, srebro to nawiązanie do folii otaczającej korek hiszpańskiego wina, natomiast złoto reprezentuje siatkę, która okrywa każdą z butelek wina la rioja.
Hotel należy do sieci Inntel Hotel i znajduje się w centrum miasta Zaandam, kilkanaście minut drogi od Amsterdamu. Stylistycznie bardzo pasuje do charakterystycznych budynków mieszkalnych w stolicy Holandii. Z tym, że jest o wiele bardziej rozbudowany, a przy tym - widowiskowy. Z frontu prezentuje się tak, jakby był złożony z kilku zupełnie różnych domów.
Wnętrze tego czterogwiazdkowego hotelu to z kolei połączenie tradycji z nowoczesnością. Jeden z najdroższych pokoi jest urządzony na wzór najstarszego mieszkania w Zaandam.
Zobacz też: 26 wejść, 913 mieszkań i... niedoszła kariera olimpijska. Niewiele jest bloków tak niezwykłych jak "Bublik"
Ten niezwykły budynek zgodnie z założeniem projektanta Antonio Gaudiego, miał przypominać wielki organizm. Każdy element miał być inny, niesymetryczny, unikatowy. Niestety, autor projektu zginął przed ukończeniem świątyni w 1926 roku. Mimo upływu lat, budynek jest w dalszym ciągu dobudowywany, udoskonalany.
W czasach współczesnych wzniesiono 8 z zaplanowanych 18 strzelistych wież, mierzących 170 metrów. Po ukończeniu wieży poświęconej Jezusowi, Sagrada Familia stanie się najwyższym kościołem na świecie.
Kamienny Dom to nie twór naszych prehistorycznych przodków, a budynek z lat 70. ubiegłego wieku. Znajduje się w urokliwym, górskim terenie, nieopodal miejscowości Fafe w Portugalii. Został stworzy z kamiennych bloków, połączonych cementem. Nie ma tam prądu, za to jest kominek, a na zewnątrz wydrążony w kamieniu basen.
Początkowo służył jako domek letniskowy, obecnie znajduje się tam muzeum, do którego chętnie przyjeżdżają turyści.
Pałac Pena powstał w latach 1839-1850, na miejscu XV-wiecznego klasztoru Hieronimitów. Z misternymi zdobieniami, barwnymi kopułami i wieżyczkami uznaje się go za kwintesencję portugalskiego kiczu, co nie przeszkadza mu być również jednym z najbardziej zjawiskowych budynków w Europie.
Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje około 9 euro i warto wybrać się tam chociaż raz w życiu. Pałac umiejscowiony jest na wzgórzu, z którego roztaczają się piękne widoki.
Zobacz też: W tym mieście żyje 200 osób i wszyscy mieszkają w... jednym bloku. To "miasto pod jednym dachem"
Teatr Baj Pomorski mieści się w jednym z najciekawszych i najnowocześniejszych budynków teatralnych w Polsce.
Z frontu przypomina magiczną szafę z szufladami i płaskorzeźbami bajkowych postaci. Dodatkową atrakcją jest sterowana komputerowo nocna iluminacja, która sprawia, że wieczorem budynek jest skąpany w kolorowym świetle.
Przedstawienia łączą teatr lalkowy z tradycyjną grą aktorską i nowoczesnymi technikami multimedialnymi.
Katedra Hallgrimskirkja ma 73 m i jest to trzeci, najwyższy budynek w całej Islandii. Na samej górze kościoła znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę Reykjaviku.
Warto również zajrzeć do środka budynku, bowiem wnętrze kościoła przypomina nieco wyglądem islandzkie lodowce i symbolizuje tamtejsze pustkowia.
istock.com
Miało ich być siedemdziesiąt, powstało dziesięć, do dziś w niezmienionej formie istnieją dwa.
Wybudowano je w latach 50. XX wieku, a ich niezwykły kulisty kształt wynika z chęci "oszukania" ówcześnie panującego prawa: mieszkania, lokowane pod kopułami, uznawano za niepełnowartościowe (bo nie na całej powierzchni miały wymaganą wysokość), można było więc dzięki temu zbudować dom nieco większy niż dopuszczały przepisy.